Týrala syny v kauze Kuřim. Soud ji zbavil práva matky

Lenka Smyčková
22. 12. 2008 10:20
Chlapce soud nesvěřil otci, ale Klokánku
Klokánek v Brně -Líšni
Klokánek v Brně -Líšni | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ještě několik měsíců v Klokánku a pak už snad k otci. Takový je výhled do budoucnosti jedenáctiletého Ondřeje a devítiletého Jakuba, které týrali jejich nejbližší.

A matka Klára Mauerová už nemá na své syny rodičovské právo.

Městský soud v Brně rozhodl, že bratry z takzvané kuřimské kauzy bude mít i nadále v péči brněnský Klokánek  - tedy zařízení Fondu ohrožených dětí.

Tam oba chlapci žijí už rok a půl na základě předběžného opatření. Ode dneška je Klokánek jejich "oficiální rodinou".

Za několik měsíců ale bude soud zřejmě rozhodovat znovu a chlapci se snad již konečně vrátí ke svým skutečným příbuzným.

Nejspíše k vlastnímu rozvedenému otci, který o ně bojuje od chvíle, kdy vyšlo najevo, že je týrala mimo jiné jejich vlastní matka. Tu soud dnes zbavil rodičovských práv vůči chlapcům.

O osudu chlapců se jednalo přes rok

Soud o zrušení rodičovských práv Kláry Mauerové a o svěření chlapců do péče jiného opatrovníka se táhl přes rok.

Klára Mauerová se podle soudu stala obětí manipulace
Klára Mauerová se podle soudu stala obětí manipulace | Foto: Attila Racek

Teprve minulou středu soudkyně Zdenka Mádrová vyslechla soudní znalce - psychology a psychiatra, kteří se vyjádřili k tomu, co by bylo pro děti nejlepší.

Znalci neoznačili za nevhodné k výchově nikoho ze zájemců o výchovu bratrů - ti by tak mohli vyrůstat klidně u otce, u prarodičů i v Klokánku.

Jako nejvhodnější ale nakonec znalci vyhodnotili variantu "zatím v Klokánku a postupně si zvykat na otce".

"Znalci, přestože otec byl shledán výchovně způsobilým a rovněž s vhodnými materiálními podmínkami, jednoznačně nedoporučili takzvané skokové řešení. Umístění v zařízení Klokánek nebrání tomu, aby se jejich pobyt u otce postupně prodlužoval," uvedla soudkyně.

Prakticky to znamená, že chlapci budou nejspíše do konce školního roku dál žít v Klokánku, víkendy a postupně i delší čas pak budou trávit s otcem. Ten může po čase znovu požádat o svěření synů do péče. Soud rozhodne, zda už pro to nastal vhodný čas.

"Čas prokáže, zda otec zvládne péči o celoživotně postižené děti," odůvodnila samosoudkyně Mádrová své rozhodnutí.

Po roce a půl uvidí chlapci babičku a dědu

Vůbec poprvé budou bratři u otce po delší dobu na Vánoce.

U otce Radka Coufala stráví chlapci po letech Vánoce
U otce Radka Coufala stráví chlapci po letech Vánoce | Foto: Aktuálně.cz

Po roce a půl se hoši uvidí také s babičkou a dědečkem. Soud totiž 18. prosince zrušil předběžné opatření, na jehož základě měli prarodiče Mauerovi zakázaný styk s vnuky.

Eliška a Ladislav Mauerovi se poté rozhodli, že už nebudou chtít chlapce do své péče. Raději teď chtějí pomáhat Radku Coufalovi s výchovou chlapců tak, jako je to běžné v ostatních rodinách.

"Je tady otec, který má zájem o své děti, a my mu budeme pomáhat," řekla po vyhlášení rozsudku babička Ondřeje a Jakuba Eliška Mauerová.

"My jsme rádi, že se s vnuky budeme moci konečně vidět. A jsou to hlavně kluci, kdo bude mít radost," dodala.

Matka je ve vazbě

Na to, že jsou chlapci surově biti, zavíráni a odříznutí od zbytku rodiny se přišlo v květnu 2007 díky sousedovi Kláry Mauerové, který své podezření zavolal policii.

Té se podařilo zjistit, že na týrání se podílelo celkem šest lidí. Kromě Kláry Mauerové i její sestra Kateřina a jejich známí Barbora a Jan Škrlovi, Hana Bašová a Jan Turek.

Všem dohromady vymezil Krajský soud v Brně tresty v celkové výši 43 let odnětí svobody. Motiv jejich jednání se nepodařilo objasnit. Všichni se proti verdiktu odvolali.

Matka, která je v současné době ve vazbě, se podle vlastních slov stala obětí manipulace. Uvěřili jí soudní znalci i senát krajského soudu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy