reklama
 
 

Týrala syny v kauze Kuřim. Soud ji zbavil práva matky

22. 12. 2008 10:20
Chlapce soud nesvěřil otci, ale Klokánku

Brno - Ještě několik měsíců v Klokánku a pak už snad k otci. Takový je výhled do budoucnosti jedenáctiletého Ondřeje a devítiletého Jakuba, které týrali jejich nejbližší.

A matka Klára Mauerová už nemá na své syny rodičovské právo.

Městský soud v Brně rozhodl, že bratry z takzvané kuřimské kauzy bude mít i nadále v péči brněnský Klokánek  - tedy zařízení Fondu ohrožených dětí.

Tam oba chlapci žijí už rok a půl na základě předběžného opatření. Ode dneška je Klokánek jejich "oficiální rodinou".

Za několik měsíců ale bude soud zřejmě rozhodovat znovu a chlapci se snad již konečně vrátí ke svým skutečným příbuzným.

Nejspíše k vlastnímu rozvedenému otci, který o ně bojuje od chvíle, kdy vyšlo najevo, že je týrala mimo jiné jejich vlastní matka. Tu soud dnes zbavil rodičovských práv vůči chlapcům.

O osudu chlapců se jednalo přes rok

Soud o zrušení rodičovských práv Kláry Mauerové a o svěření chlapců do péče jiného opatrovníka se táhl přes rok.

Teprve minulou středu soudkyně Zdenka Mádrová vyslechla soudní znalce - psychology a psychiatra, kteří se vyjádřili k tomu, co by bylo pro děti nejlepší.

Znalci neoznačili za nevhodné k výchově nikoho ze zájemců o výchovu bratrů - ti by tak mohli vyrůstat klidně u otce, u prarodičů i v Klokánku.

Jako nejvhodnější ale nakonec znalci vyhodnotili variantu "zatím v Klokánku a postupně si zvykat na otce".

"Znalci, přestože otec byl shledán výchovně způsobilým a rovněž s vhodnými materiálními podmínkami, jednoznačně nedoporučili takzvané skokové řešení. Umístění v zařízení Klokánek nebrání tomu, aby se jejich pobyt u otce postupně prodlužoval," uvedla soudkyně.

Prakticky to znamená, že chlapci budou nejspíše do konce školního roku dál žít v Klokánku, víkendy a postupně i delší čas pak budou trávit s otcem. Ten může po čase znovu požádat o svěření synů do péče. Soud rozhodne, zda už pro to nastal vhodný čas.

"Čas prokáže, zda otec zvládne péči o celoživotně postižené děti," odůvodnila samosoudkyně Mádrová své rozhodnutí.

Po roce a půl uvidí chlapci babičku a dědu

Vůbec poprvé budou bratři u otce po delší dobu na Vánoce.

Po roce a půl se hoši uvidí také s babičkou a dědečkem. Soud totiž 18. prosince zrušil předběžné opatření, na jehož základě měli prarodiče Mauerovi zakázaný styk s vnuky.

Eliška a Ladislav Mauerovi se poté rozhodli, že už nebudou chtít chlapce do své péče. Raději teď chtějí pomáhat Radku Coufalovi s výchovou chlapců tak, jako je to běžné v ostatních rodinách.

"Je tady otec, který má zájem o své děti, a my mu budeme pomáhat," řekla po vyhlášení rozsudku babička Ondřeje a Jakuba Eliška Mauerová.

"My jsme rádi, že se s vnuky budeme moci konečně vidět. A jsou to hlavně kluci, kdo bude mít radost," dodala.

Matka je ve vazbě

Na to, že jsou chlapci surově biti, zavíráni a odříznutí od zbytku rodiny se přišlo v květnu 2007 díky sousedovi Kláry Mauerové, který své podezření zavolal policii.

Té se podařilo zjistit, že na týrání se podílelo celkem šest lidí. Kromě Kláry Mauerové i její sestra Kateřina a jejich známí Barbora a Jan Škrlovi, Hana Bašová a Jan Turek.

Všem dohromady vymezil Krajský soud v Brně tresty v celkové výši 43 let odnětí svobody. Motiv jejich jednání se nepodařilo objasnit. Všichni se proti verdiktu odvolali.

Matka, která je v současné době ve vazbě, se podle vlastních slov stala obětí manipulace. Uvěřili jí soudní znalci i senát krajského soudu.

autor: Lenka Smyčková | 22. 12. 2008 10:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama