Tři stovky za hlas. Z dvacítky případů kupčení u voleb došel k soudu zlomek, trest je jediný

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
30. 9. 2016 0:00
Během komunálních voleb v roce 2014 se podle první analýzy kupčilo s hlasy nejméně ve 21 případech. K soudu se ale dostal pouze zlomek z nich. Je to i proto, že lidé podezření málo hlásí. Za kupčení soudy navíc dávají pouze podmínky a často ani to ne, protože k prokázání viny chyběly důkazy. Musí být totiž prokázané, že skutečně došlo k ovlivnění voliče.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Hned první den komunálních voleb na začátku října 2014 se v Bílině na Teplicku rozkřiklo, že Vietnamec známý jako Kevin nabízí 300 korun každému, kdo do hlasovací urny vhodí lístek pro místní sdružení Bílinští sociální demokraté. Nejznámější případ kupčení s hlasy se dostal až k soudu. Tam "Kevin" nakonec promluvil i o tom, že jej oslovil neznámý pán a dal mu pět tisíc korun na sehnání voličů.

Bílinská kauza, za kterou Vietnamec dostal před rokem dvouletou podmínku, je jedním z jednadvaceti případů, který policisté předloni řešili. Pokud se případy dostaly k soudu, skončily maximálně podmínkou.

Kupčení s hlasy ve volbách zanalyzoval spolek Právo ve veřejném zájmu a advokátka Petra Bielinová. Kupčení s hlasy se prokázalo u patnácti případů. Hlavní líčení u soudu bylo ale nařízené pouze u zlomku z nich. Kevinův případ z Bíliny byl jediným, který zatím skončil pravomocným trestem. Dva další jsou stále u soudu, protože se obžalovaní odvolali.

Další případ z Bíliny byl také u soudu, trestem neskončil. "Nebylo prokázáno, že tento skutek spáchal obžalovaný. Z výpovědi svědkyně je zřejmé pouze to, že se skutek stal, protože shodně popsala, za jakých okolností jí bylo 300 korun za volební hlas v bistru Kaktus v Bílině nabídnuto," napsal soudce Miroslav Čapek.

Musí se přiznat volič, nebo pachatel

Prokázat vinu je podle advokátky Bielinové velmi těžké. Nejčastěji se kupčením s volebními lístky začíná policie zabývat až po volbách, a to hlavně na popud stran, které ve volbách prohrály. A hlavním důkazem musí být, že skutečně došlo k ovlivnění voliče. "Což se dá dokázat pouze v případě, že volič se přizná, že za dvě stě korun volil někoho jiného, než původně chtěl. Nebo když se přizná sám pachatel," říká Bielinová.

Souhlasí s tím krajský státní zástupce Jan Jakovec z Ústí nad Labem, který se těmito případy zabýval. Upozorňuje ale, že sama nabídka a přijetí úplatku je trestný čin. "Těch případů je zjištěno tak málo hlavně proto, že to velmi málo lidí oznamuje. Řada případů se navíc neprokáže, a když ano, tak chybí svědek," řekl Aktuálně.cz Jakovec.

Většina případů, kdy se kupčení prokázalo, však nekončí ani u soudu. Protože je státní zástupce podmínečně odloží – tímto způsobem skončilo zbylých deset případů.

"Soud věc v takovém případě vůbec neprojednává, a pokud podezřelý ve zkušební době nic nespáchá, tak nemá záznam ani v rejstříku trestů," říká advokátka a dodává, že zkušební doby, které státní zástupci lidem za kupčení udělovali, se pohybovaly kolem patnácti měsíců.

I volební guláš je v podstatě podplácení

Podle právničky navíc byli vždy potrestáni pouze bílí koně a nikdy ti, kdo celé kupčení vymysleli. "Trest vždy dopadl jenom na lidi, kteří vydávali volební lístky, ale nikdy to nešlo za hradby k těm, kdo to vymyslel a byl původcem toho nápadu na obchod s hlasy," říká Bielinová. Při posledních volbách se prodej hlasů týkal převážně lidí, pro které je částka tří stovek znatelná v rodinném rozpočtu. "Prostě volí toho, kdo jim něco dá," konstatuje.

Státní zástupce Jakovec to potvrzuje, ale ve svém uvažování jde ještě o kus dál. "Sama volební kampaň ale silně zavání podplácením. Někomu dát zadarmo guláš nebo koláč je ve své podstatě forma úplatku. Dávat peníze za hlas je nemorální, ale není problém i rozdávání guláše nebo nějaké taštičky s reklamními věcmi?" ptá se Jakovec.

Volby se musely opakovat

Václav Henych, ředitel odboru, který má na ministerstvu vnitra na starost volby, ví o tom, že se kupčení s hlasy špatně prokazuje. I proto jeho odbor teď posílá městům, obcím i policistům a státním zástupcům volební zákoník, aby jej mohli opřipomínkovat.

"Víme, že připomínek bude řada a nejenom v problematice, na niž se ptáte. A pokud to bude reálné, všechny je do zákoníku zapracujeme," říká Henych. Konkrétněji o problému mluvit nechtěl.

Kvůli kupčení s hlasy nařídil loni ústecký krajský soud opakovat komunální volby právě v Bílině, ale i v Chomutově. A v obou městech se novými volbami znovu zabývala policie. Ani v jednom případě ale už nic protizákonného nezjistila.

Podle právničky Bielinové je téměř jisté, že se bude s hlasy kupčit i při letošních volbách. Sama už případy ale monitorovat nebude.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy