Trestat budem, až řeknou právníci, říká svaz fotbalu

Markéta Chaloupská
11. 3. 2010 17:45
Zda bude někdo pykat za to, že český fotbal přišel o čtyřicet pět milionů, není dosud jasné
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zda bude někdo pykat za to, že český fotbal přišel o čtyřicet pět milionů, není dosud jasné.

Současné vedení Českomoravského fotbalového svazu v čele s Ivanem Haškem, které si nechalo vypracovat audit, jenž odhalil nehospodárnost svazu za éry Vlastimila Košťála, totiž stále čeká na posudky právníků.

"Svaz nechce polemizovat o kauzách, protože ještě nemá hotové odborné právní stanovisko," řekl na dnešní mimořádné tiskové konferenci Hašek.

Současný šéf nechtěl ani prozradit, zda bude podávat trestní oznámení. Podle něj veškeré kroky zveřejní 23. března, po zasedání výkonného výboru.

Výsledky auditu prý unikly "ven" bez jeho vědomí a jeho samotného to velmi zaskočilo.

"Máme tady rychlá média," řekl Hašek.

Milion sem, milion tam...

Audit nového vedení ukázal, jak bývalé vedení svazu doslova zbytečně utratilo nejméně 45 milionů. A to nejen kvůli nevýhodným smlouvám a prodejům, ale také svaz zbytečně utrácel za zahraniční cesty nebo občerstvení. A někteří fotbaloví bafuňáři nešetřili ani na sobě, vypláceli si desetitisícové odměny.

Podle forenzního auditu bývalé vedení ČMFS jen na projekt Národního fotbalového stadionu neefektivně vynaložilo až 12 milionů korun, o dalších osm milionů přišel svaz kvůli nevýhodnému prodeji domu v centru Prahy v Kozí ulici.

Ani to ale Haška od stavby stadionu neodradilo. "Tato kauza mě neodradí od toho, abych myšlenku na stavbu vzdal," řekl.

O třicet milionů pak český fotbal přišel vinnou marketingové společnosti fotbalového svazu STES, která nevýhodně nevýhodně nakládala s právy a penězi na český fotbal.

Odměna za tvrdou práci

To ale nebránilo některým fotbalovým bossům, aby si vypláceli ze svazových peněz nemalé odměny. Například expředseda Jan Obst za své angažmá na přípravě národního stadionu dostal skoro tři miliony.

Jedním z příkladů slušných odměn pro věrné funkcionáře je bývalý předseda disciplinární komise Alexandr Károlyi. Za rok 2006 dostal mimořádnou odměnu 1 milion korun. Z toho pak 175 tisíc vrátil, zbylo mu více než osm set tisíc.

Pavel Mokrý
Pavel Mokrý | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Auditoři hodnotí odměnu "jako velice nestandardní, nepřiměřenou a ve srovnání s ostatními členy komise jako zcela neadekvátní a nadstandardně vybočující z mezí vyplacených odměn v rámci ČMFS."

Hlavně se dobře najíst

Za éry, kdy v čele svazu byli Pavel Mokrý a Vlastimil Košťál, utrácel podle auditu svaz také nestandardně vysoké částky za zahraniční cesty nebo za diety a občerstvení.

Auditoři si pozastavují zejména nad účty bývalého místopředsedy Vlastimila Košťála. Ten za rok 2007 stihl utratit za pohoštění, občerstvení, pracovní obědy a večeře 452 tisíc korun. Ve srovnání s ostatními funkcionáři, například tehdejším šéfem Pavlem Mokrým, jde téměř o osminásobek.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy