Trestat budem, až řeknou právníci, říká svaz fotbalu

Markéta Chaloupská
11. 3. 2010 17:45
Zda bude někdo pykat za to, že český fotbal přišel o čtyřicet pět milionů, není dosud jasné
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zda bude někdo pykat za to, že český fotbal přišel o čtyřicet pět milionů, není dosud jasné.

Současné vedení Českomoravského fotbalového svazu v čele s Ivanem Haškem, které si nechalo vypracovat audit, jenž odhalil nehospodárnost svazu za éry Vlastimila Košťála, totiž stále čeká na posudky právníků.

"Svaz nechce polemizovat o kauzách, protože ještě nemá hotové odborné právní stanovisko," řekl na dnešní mimořádné tiskové konferenci Hašek.

Současný šéf nechtěl ani prozradit, zda bude podávat trestní oznámení. Podle něj veškeré kroky zveřejní 23. března, po zasedání výkonného výboru.

Výsledky auditu prý unikly "ven" bez jeho vědomí a jeho samotného to velmi zaskočilo.

"Máme tady rychlá média," řekl Hašek.

Milion sem, milion tam...

Audit nového vedení ukázal, jak bývalé vedení svazu doslova zbytečně utratilo nejméně 45 milionů. A to nejen kvůli nevýhodným smlouvám a prodejům, ale také svaz zbytečně utrácel za zahraniční cesty nebo občerstvení. A někteří fotbaloví bafuňáři nešetřili ani na sobě, vypláceli si desetitisícové odměny.

Podle forenzního auditu bývalé vedení ČMFS jen na projekt Národního fotbalového stadionu neefektivně vynaložilo až 12 milionů korun, o dalších osm milionů přišel svaz kvůli nevýhodnému prodeji domu v centru Prahy v Kozí ulici.

Ani to ale Haška od stavby stadionu neodradilo. "Tato kauza mě neodradí od toho, abych myšlenku na stavbu vzdal," řekl.

O třicet milionů pak český fotbal přišel vinnou marketingové společnosti fotbalového svazu STES, která nevýhodně nevýhodně nakládala s právy a penězi na český fotbal.

Odměna za tvrdou práci

To ale nebránilo některým fotbalovým bossům, aby si vypláceli ze svazových peněz nemalé odměny. Například expředseda Jan Obst za své angažmá na přípravě národního stadionu dostal skoro tři miliony.

Jedním z příkladů slušných odměn pro věrné funkcionáře je bývalý předseda disciplinární komise Alexandr Károlyi. Za rok 2006 dostal mimořádnou odměnu 1 milion korun. Z toho pak 175 tisíc vrátil, zbylo mu více než osm set tisíc.

Pavel Mokrý
Pavel Mokrý | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Auditoři hodnotí odměnu "jako velice nestandardní, nepřiměřenou a ve srovnání s ostatními členy komise jako zcela neadekvátní a nadstandardně vybočující z mezí vyplacených odměn v rámci ČMFS."

Hlavně se dobře najíst

Za éry, kdy v čele svazu byli Pavel Mokrý a Vlastimil Košťál, utrácel podle auditu svaz také nestandardně vysoké částky za zahraniční cesty nebo za diety a občerstvení.

Auditoři si pozastavují zejména nad účty bývalého místopředsedy Vlastimila Košťála. Ten za rok 2007 stihl utratit za pohoštění, občerstvení, pracovní obědy a večeře 452 tisíc korun. Ve srovnání s ostatními funkcionáři, například tehdejším šéfem Pavlem Mokrým, jde téměř o osminásobek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy