Řidička tramvaje pomohla dopadnout ozbrojeného lupiče. Klepaly se mi ruce, přiznala

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2016 15:58
Ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš ocenil statečnou řidičku tramvaje číslo 20, která ve čtvrtek po půlnoci pomohla policii zadržet lupiče. Muž v tramvaji působil nervózně, proto řidička hned zalarmovala policii, v kontaktu s dispečinkem byla celých asi deset minut, než policie dorazila. "Po zjištění totožnosti zadrženého se ukázalo, že ten je hledaný kolegy, neboť je podezřelý z trestného činu loupeže, který měl spáchat o den dříve v Čelákovicích," doplnil pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.
policie | Video: Policie ČR

Praha - Pražská řidička tramvaje pomohla policii dopadnout nebezpečného lupiče. Minulý čtvrtek po půlnoci zavolala policii, když do tramvaje nastoupil ozbrojený muž. Policisté ho dopadli, když tramvaj zastavila v zastávce Nad Džbánem.

Ukázalo se, že cestující byl pod vlivem drog a měl plynovou pistoli. Statečnou ženu ve středu ocenili ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš a náměstek krajského policejního ředitele Zdeněk Bezouška.

Žena řídící tramvaj číslo 20 po Evropské ulici z centra si minulý čtvrtek po půlnoci všimla podezřelého muže se zbraní.

"Měl ji v ruce, když nastupoval. Když si všiml, že je v tramvaji cestující, tak ji schoval pod bundu," popsala žena novinářům. Muž působil nervózně, proto hned zalarmovala policii, v kontaktu s dispečinkem byla celých asi deset minut, než policie dorazila.

"Když už jsem zůstala s cestujícím sama a viděla jsem, že pokukuje po mé kabině, klepaly se mi ruce strachy," dodala. Policejního auta si nejprve nevšimla a popojela na další zastávku, kde po otevření dveří policisté pořádkové jednotky muže zadrželi. Když si všiml policistů, zbraň zahodil pod sedačky.

Loupil v Čelákovicích

"Muž uposlechl naší výzvy a vystoupil z tramvaje. Potom na zemi kladl pasivní odpor," popsal zásah proti jedenatřicetiletému muži jeden z policistů.

"Po zjištění totožnosti zadrženého se ukázalo, že ten je hledaný kolegy z teritoria Praha venkov-východ, neboť je podezřelý z trestného činu loupeže, který měl spáchat o den dříve v Čelákovicích," doplnil pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Muž byl pod vlivem pervitinu a kokainu.

K podobnému hlášení vyjížděli pražští policisté před 19 lety do Nuslí. Muž v tramvaji číslo 11 tam vyhrožoval jinému smrtí. Tehdy ale pachatel začal po zasahujících policistech střílet a oba vážně zranil. Jeden z nich o měsíc později zraněním podlehl.

Počet extremistických útoků různého ražení roste, je to problém, ohrožují principy svobody a demokracie, říká ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy