Kalousek chce osvobodit malé podnikatele od EET. Jinak skončí kadeřnice i venkovské hospody, tvrdí

Martin Ťopek Martin Ťopek
27. 4. 2016 9:15
TOP 09 chystá novelu zákona, která by osvobodila živnostníky s nejmenšími příjmy od elektronické evidence tržeb. Strana říká, že pro ty podnikatele, kteří mají tak malé obraty, že ani nejsou plátci DPH, bude nová povinnost tisknout online účtenky likvidační.
Miroslav Kalousek žádá osvobození od EET pro podnikatele s nejnižšími příjmy.
Miroslav Kalousek žádá osvobození od EET pro podnikatele s nejnižšími příjmy. | Foto: DVTV

Praha - Opozice nepřestává ve frontálním tažení proti zákonu o elektronické evidenci tržeb, který prosadil ministr financí Andrej Babiš, i po jeho schválení. Odpor proti schválenému a prezidentem podepsanému zákonu vedou ODSTOP 09. Podobné názory se navíc ozývají i z koaličního prostoru.

TOP 09 navrhne Sněmovně zákon, který by od povinnosti tisknout stvrzenku a odesílat ji online na ministerstvo financí osvobodil všechny nízkopříjmové podnikatele. Jednoduše řečeno ty, kteří nejsou plátci DPH.

Podle opoziční strany jsou takovými typickými příklady majitelé venkovských pivnic, které mají otevřeno jen v sezoně, majitelé malých opraven, kadeřnice nebo řemeslníci prodávající na trzích. „U těchto poplatníků je riziko daňových úniků zcela zanedbatelné v porovnání s úniky daní u velkých společností,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Spolu s jeho stranou jde do útoku proti nové povinnosti také ODS, a to cestou ústavních stížností, které společně s TOP 09 podává. Zatím strany podaly Ústavnímu soudu stížnosti na procesní chyby při schvalování, během května hodlají podat ještě jednu „generální“ stížnost.

„Podáme ji na začátku května. Zatím nad ní sedíme a dumáme, bude napadat jak proces přijetí zákona, tak některé jeho části, které jsou v rozporu s ústavou,“ uvedl poslanec za ODS Marek Benda. Dodal, že finální stížnost by měla jít na Ústavní soud v květnu. 

Výhrady proti zákonu má přitom i koaliční KDU-ČSL. Ta však hodlá prosazovat změny až po nějakém čase, aby se nejprve ukázalo, jak podnikatelé novou povinnost zvládnou. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Před dohrávkou NBA zavřely svá centra i Milwaukee a Sacramento

Před cestou do Orlanda k dohrávce NBA zavřely kvůli obavám z koronaviru svá tréninková centra další dva kluby Milwaukee Bucks a Sacramento Kings. Doma už se připravovat nebudou, až v uzavřeném komplexu Disney Worldu, kam jeden z hlavních favoritů Milwaukee odletí ve čtvrtek a basketbalisté Sacramenta o den dříve.

V minulých týdnech uzavřely kvůli odhaleným případům nákazy covidem-19 tréninková centra také Miami, Denver, Los Angeles Clippers a Brooklyn. Zda pozitivní test odevzdal i někdo z hráčů Milwaukee, které bylo před březnovým přerušením sezony nejlepším týmem ligy, nebylo oficiálně zveřejněno.

Podle ESPN dostali Bucks výsledky v pátek. Sacramento podle serveru The Athletic má nakaženého jednoho z členů týmu, který odletí na Floridu dohrát sezonu. První zápasy jsou na programu 30. července.

Zdroj: ČTK
Další zprávy