Těžší maturitu z matematiky nezvládla 3 procenta žáků

ČTK ČTK, Jakub Novák
14. 5. 2012 13:10
Na plný počet udělalo letos státní maturitu pouze pět studentů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha -  Těžší verzi maturit z matematiky nezvládlo téměř sedmnáct procent studentů. Po úpravě a zmírnění hodnocení tento poměr klesl na necelá tři procenta.

Počet jedničkářů se po zmírnění hodnocení zvýšil z šesti na jedenáct procent.

S odvoláním na šéfa CERMATu Pavla Zeleného to v pondělí uvedl ČRo Radiožurnál. Podle Zeleného je po zmírnění počet neúspěšných studentů přibližně stejný jako loni.

Podle informací Radiožurnálu dosáhli plného počtu bodů v těžší variantě čtyři studenti ze 1700, jeden pak u nepovinné zkoušky. Po takzvané harmonizaci výsledků byly přidány body zhruba 80 až 90 procentům studentů.

Letošní těžší verze maturitního testu z matematiky čelila silné kritice studentů i mnohých odborníků a pedagogů. Cílem kritiky byla především časová náročnost, která neodpovídala typu úloh.

Nestíhám, nestačím

"Na stanovenou dobu vypracování je úloh příliš mnoho a řada z nich je navíc formulována netradičně, na rozdíl od toho, na co jsou studenti zvyklí z učebnic. Doba řešení - 120 minut - poskytuje velmi málo času na přečtení zadání úloh, jejich promyšlení a vyřešení," vyjádřil se k letošním maturitám vedoucí katedry matematiky PdF Masarykovy univerzity docent Jaroslav Beránek.

Zároveň dodal, že jedna z úloh (příklad s kružnicí, č. 8) je zadána skutečně nejasně. "Nejsou uvedeny podmínky pro kružnici, jejíž rovnici mají studenti určit," dodává k tomu Beránek.

Právě s nedostatkem času se u maturit, podle Zeleného, potýkala asi polovina studentů.

Pět minut slávy pro matematiku?

Maturitu z matematiky si vybralo 44 procent ze 103 tisíc maturantů - zbytek dal přednost cizímu jazyku. Z těch, kteří maturovali z matematiky, si vyšší úroveň zvolilo 4,15 procenta studentů, hlavně gymnazistů.

Foto: Ludvík Hradilek

V letošním roce byla matematika jediným předmětem, který zaznamenal zvýšený zájem studentů.

Letošní zadání ale zřejmě otřáslo důvěrou mnohých studentů, což si plně uvědomuje i ministr školství Petr Fiala, který se v nedělním vysílání pořadu České televize Otázky Václava Moravce za letošní pochybení u maturit z matematiky omluvil.

"Stala se chyba a chtěl bych využít této příležitosti k tomu, abych se jménem ministerstva školství omluvil všem, kteří byli touto chybou postiženi, především maturantům," řekl ministr.

Výpis s výsledky testů dostanou maturanti v úterý, ve středu potom začne ústní část zkoušek.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy