Fiala se omluvil za těžkou maturitu, zmírní hodnocení

Domácí Domácí
13. 5. 2012 13:16
Vyšší úroveň testu z matematiky byla příliš těžká, tvrdí studenti i učitelé
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo školství se s centrem pro přípravu maturit CERMAT na zmírnění hodnocení těžší varianty maturitního testu z matematiky. Přislíbil to nový šéf resortu Petr Fiala.

"Stala se chyba a chtěl bych využít této příležitosti k tomu, abych se jménem ministerstva školství omluvil všem, kteří byli touto chybou postiženi, především maturantům," řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle něj test příliš nepřispěl k tomu, aby studenti státní maturitě důvěřovali. Dodal ale, že od celého projektu ustupovat nechce. Spíš je podle něj potřeba se zamyslet, jak v něm pokračovat.

Matematiku si u maturity vybralo 44 procent z více než 100 tisíc maturantů. A vyšší úroveň testu absolvovalo 4,15 procenta studentů, především gymnazistů. Test byl ale podle učitelů i Jednoty českých matematiků příliš těžký.

"Nemůžeme ale připustit, aby maturanti byli vystavováni tak stresující situaci u tak důležité zkoušky," uzavřel Fiala.

Maturitní zkouška z matematiky byla jedinou, která zaznamenala nárůst zájemců o těžší verzi.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Střední školy ve vašem kraji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy