Teplická věznice patří nově mezi "přísnější", exhejtman Rath se tak nemusí stěhovat

ČTK ČTK
10. 1. 2020 9:39
Generální ředitelství Vězeňské služby v minulých dnech změnilo status teplické věznice, kde si odpykává trest exhejtman David Rath. Nově jde o vězení s vysokým stupněm zabezpečení. Připomněl, že státní zastupitelství nedávno zveřejnilo výsledky své kontroly, podle níž patří Rath do přísnějšího vězení. Nyní se tak nebude muset stěhovat.
Teplická věznice byla kritizována, že když není v kategorii nápravných zařízení s vysokým stupněm zabezpečení, David Rath v ní nemůže zůstat.
Teplická věznice byla kritizována, že když není v kategorii nápravných zařízení s vysokým stupněm zabezpečení, David Rath v ní nemůže zůstat. | Foto: ČTK

"Došlo k tomu v rámci průběžných a systémových změn v souvislosti se změnami ve struktuře a vývojem počtu vězeňské populace," sdělila serveru iRozhlas.cz mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Podle mluvčí nejsou obdobné změny výjimečné, loni se proměnila desítka věznic.

Rath měl vzhledem k délce trestu skončit ve věznici s ostrahou s takzvaným vysokým stupněm zabezpečení, jenže si v září vybral Teplice, navzdory tomu, že v té době měla tamní věznice pouze střední režim. Soud mu přitom jako nástupní žalář určil pražskou Ruzyni.

Když iRozhlas.cz zjistil, že Rath pobývá v nepatřičné věznici, její vedení tvrdilo, že mu podmínky vysokého stupně zabezpečení simuluje a vše je v pořádku. Na začátku týdne ovšem Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem odtajnilo závěry své listopadové kontroly.

Krajský státní zástupce Radim Kadlček v úterý na webu informoval, že dozorová prověrka v teplické vazební věznici loni 11. listopadu zjistila porušení pravidel pro odsouzené při nošení vlastního oblečení a zákona, podle nějž mají odsouzení ve vězení stejná práva. Odhalila i pochybení v umístění vězně.

Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal na středeční tiskové konferenci označil výsledky kontroly za "pseudokauzu" a "blamáž". "Odsouzený Rath není v žádném případě VIP vězněm, kterému by ředitel věznice nadržoval," prohlásil tehdy.

 

Právě se děje

Další zprávy