Teplická věznice chybovala, když Rathovi dovolila civilní oblečení a vlastní matraci

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2020 12:46
Teplická věznice podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana porušila předpisy, když odsouzenému bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi dovolila civilní oblečení a vlastní matraci. Na výsledek kontroly v pátek upozornila Česká televize.
Foto: ČTK

"Podle závěru této kontroly dozorový státní zástupce krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem došel správně k závěru, že ohledně držení a užívání civilního oblečení a vlastní zdravotní matrace odsouzeným byl porušen právní předpis," uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Na pochybení v postupu Vězeňské služby vůči Rathovi v teplické věznici upozornila na začátku ledna pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. 

Nejvyšší státní zástupce se zabýval také délkou pobytu odsouzeného v přijímacím oddílu Vazební věznice Teplice na sklonku roku 2019. Rath v něm měl být údajně déle, než bylo možné. Mluvčí uvedl, že závěry dozorového státního zástupce jsou v tomto předčasné.

"Přezkoumávané spisové materiály sice obsahují indicie, z nichž podezření z porušení právního předpisu lze dovodit, ovšem toto porušení není řádně zadokumentováno," sdělil mluvčí.

Podmínky byly standardní, tvrdila Vězeňská služba

Malý dále uvedl, že Nejvyšší státní zastupitelství uložilo státnímu zástupci krajského zastupitelství v Ústí nad Labem, aby okolnosti pobytu odsouzeného na přijímacím oddílu ve vazební věznici došetřil a zvážil, zda nebyl právní předpis dodržen. "Zároveň bylo Vrchní státní zastupitelství v Praze upozorněno na meze provádění dohledové činnosti," uvedl mluvčí.

Vězeňská služba v lednu označila podmínky odsouzeného Davida Ratha v teplické věznici za standardní. Ohledně matrace uvedla, že ředitel věznice ji Rathovi na jeho žádost povolil s ohledem mimo jiné na loňskou zprávu Evropského výboru pro zabránění mučení, která upozorňovala na nevhodné podmínky výkonu trestu z hlediska zajištění zdravotní péče.

Vrchní soud v Praze loni v červnu pravomocně uznal Ratha vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Snížil mu uložený trest z 8,5 roku na sedm let a zprostil jej obžaloby ze čtyř dalších skutků. Do teplické věznice nastoupil Rath loni v říjnu. Sám si ji zvolil jako nástupní.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy