Zemanův sponzor nám nabízel zbraně, uvádí Tchaj-wan. Hra propagandy, reaguje firma

Lukáš Valášek Helena Truchlá Lukáš Valášek, Helena Truchlá, Ondřej Kundra, Respekt
16. 11. 2020 7:00
V roce 2018 vyjel zbrojař a milionový sponzor Miloše Zemana Jaroslav Strnad s prezidentem do Číny, aby tam s velmocí dělal obchody. Nyní naopak Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii, uvedl, že mu Strnadem založená společnost Excalibur Army (EA) nabízela zbraně. Takové obchody Čína tvrdě sankcionuje. Plyne to z pátrání Aktuálně.cz a Respektu.
V roce 2018 Miloš Zeman zbrojaře Jaroslava Strnada vyznamenal. Týden poté oba muži společně odcestovali na návštěvu Číny, kde Strnad nabízel civilní techniku Czechoslovak Group.
V roce 2018 Miloš Zeman zbrojaře Jaroslava Strnada vyznamenal. Týden poté oba muži společně odcestovali na návštěvu Číny, kde Strnad nabízel civilní techniku Czechoslovak Group. | Foto: ČTK

Zakladatel strojírenské a zbrojařské skupiny Czechoslovak Group Jaroslav Strnad dostal před dvěma roky od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Týden poté oba muži společně odcestovali na návštěvu Číny. Strnad, jehož firmy patřily k největším sponzorům Zemana i s ním spojené Strany práv občanů, se v prezidentské delegaci vypravil lobbovat za prodej civilní techniky komunistické velmoci. Ve hře byly komponenty nákladních automobilů Tatra a rovněž radary pro čínská letiště. Obojí zastřešuje Strnadovo impérium Czechoslovak Group. Podnikatel si pak pochvaloval, že se obchodní dohody podařily.

"Čeští obchodníci se zbraněmi přijíždějí na Tchaj-wan propagovat samohybná děla," uvádí titulek tchajwanského článku. Samotný obchodník to důrazně popírá.
"Čeští obchodníci se zbraněmi přijíždějí na Tchaj-wan propagovat samohybná děla," uvádí titulek tchajwanského článku. Samotný obchodník to důrazně popírá. | Foto: www.upmedia.mg

Nyní ovšem Czechoslovak Group, kterou dnes ovládá Strnadův syn Michal, řeší ožehavou situaci. Jak plyne z pátrání Aktuálně.cz a Respektu, klíčová tchajwanská vyzbrojovací instituce potvrdila, že místní zástupci Strnadovy skupiny nabízeli na uzavřené prezentaci zbraně naopak tomuto ostrovnímu státu. Čína ho považuje za svou vzbouřeneckou provincii. A jeho dodavatele zbraní tvrdě trestá.

O záležitosti nejprve informovala tchajwanská média, která citovala nejmenované důvěryhodné zdroje. Aktivitu dávala do souvislosti se zpevňujícími se vztahy mezi Českem a Tchaj-wanem po cestě šéfa Senátu Miloše Vystrčila na ostrov na přelomu srpna a září. Té se snažil důrazně zabránit jak Zeman, tak i čínská ambasáda v Praze.

Tchajwanský server Up Media přitom také uvedl, že informace o tajné prezentaci houfnic Dana v tamním vojenském technologickém institutu zástupci firmy Excalibur Army, která spadá do Strnadovy skupiny, se tři dny nato dostala právě až k čínské ambasádě v Praze. Ta podle zdrojů tchajwanských médií následně kontaktovala přímo vedení firmy a vyhrožovala mu, že pokud se pokusí o vývoz zbraní na Tchaj-wan, využije Čína svého vlivu na českou vládu, aby tomu zabránila.

Czechoslovak Group: Nenecháme se zatáhnout do propagandistické hry 

Čínská ambasáda na dotazy Aktuálně.cz a Respektu nereagovala. Společnost Czechoslovak Group jakýkoliv byznys na Tchaj-wanu popřela. Podle firmy texty tchajwanských médií "působí dojmem jakési propagandistické války", do které se společnost nenechá zatahovat.

"Společnost Excalibur Army ani žádná jiná společnost ze skupiny CSG neprezentuje své houfnice Dana na Tchaj-wanu, rovněž se vyhrazujeme proti tvrzení, že by byl na kohokoliv z managementu společností vyvíjen jakýkoliv nátlak ze strany čínské ambasády v Praze. Tato informace je zcela nepravdivá. Žádný zástupce našich společností nenavštívil Tchaj-wan a ani žádný zástupce Tchaj-wanu nenavštívil společnost Excalibur Army," odpověděl na dotazy Aktuálně.cz a Respektu mluvčí Strnadova impéria Andrej Čírtek.

Tato informace je zcela nepravdivá. (...) Článek média, na které odkazujete, působí dojmem jakési propagandistické války, do které se nenecháme zatahovat.

Andrej Čírtek, mluvčí Czechoslovak Group

To, že firma Excalibur Army na Tchaj-wanu prezentovala nejen houfnice Dana, ale celé své portfolio, ovšem následně podle zjištění Aktuálně.cz a Respektu potvrdila přímo samotná vojenská instituce National Chung-Shan Institute of Science and Technology (NCSIST), která má na ostrově na starosti opatřování bojových technologií. Na Tchaj-wanu se totiž spustilo vyšetřování, jak se tak rychle mohla informace o prezentaci Excalibur Army i se všemi detaily dostat na čínskou ambasádu v Praze a zda to neohrožuje tchajwanskou národní bezpečnost.

NCSIST vznikl původně jako vyzbrojovací oddělení tchajwanského ministerstva obrany. Dodnes pod tamní vládu spadá a jde o klíčové zařízení, má vysoce tajné informace o obranyschopnosti země.

Tchajwanský vojenský výzkumný institut spadající pod tamní vládu přiznal, že mu Excalibur Army své zbraně na prezentaci nabízela. Společnost to přesto popírá.
Tchajwanský vojenský výzkumný institut spadající pod tamní vládu přiznal, že mu Excalibur Army své zbraně na prezentaci nabízela. Společnost to přesto popírá. | Foto: www.ncsist.org.tw

"Domácí zástupci firmy Excalibur Army tomuto institutu 7. října představili všechny produkty dodávané touto společností. Jednalo se o veřejných informacích, nikoliv o citlivých záležitostech institutu," uvedla NCSIST s tím, že dále usiluje o maximální ochranu utajovaných informací. 

A přes dementi samotné české firmy institut NCSIST také upřesnil, co měl "brífink" Excalibur Army nabízet - výzkum a vývoj zbraní pro národní obranu ostrovního státu.

Kdyby tomu tak skutečně bylo, musela by to firma dělat, aniž by měla na vývoz zbraní zajištěnou českou licenci. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Aktuálně.cz a Respektu totiž řekl, že o schválení vývozu českých zbraní na Tchaj-wan nic neví. Jeho ministerstvo by se v takovém případě na udělení licence podílelo. "O něčem podobném slyším poprvé. Ani nevím, že by někdy byla podána taková žádost nebo se o ní vůbec hovořilo," uvedl ministr.

Za prodej zbraní Tchaj-wanu už Čína uvalila sankce na americké firmy

Strnadova Czechoslovak Group i přes oficiální prohlášení tchajwanských úřadů celou záležitost dále důrazně popírá. "Myslím si, že se z toho vyvinula nějaká hra propagandy, a je nám líto, že je do toho zatažena naše firma," zopakoval po opětovném dotazu redakcí mluvčí Čírtek.

Čína se dodávkám zbraní na Tchaj-wan důrazně snaží zabránit. Před 14 dny například oznámila uvalení sankcí na několik amerických zbrojařských firem. Reagovala na některá poslední oznámení o prodeji zbraní z USA. Za miliardy dolarů od nich Tchaj-wan získá pobřežní obranné systémy, rakety či 66 stíhaček F-16.

Ostrovní země v poslední době kvůli vyostřujícím se vztahům s pevninskou Čínou silně zbrojí. Čína se tomu pokouší bránit.

"Americké prodeje zbraní Tchaj-wanu závažně porušují princip jedné Číny a závažně podkopávají suverenitu Číny. Čína to silně odsuzuje," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien s tím, že jeho země bude pokračovat v nezbytných krocích, aby svou suverenitu a bezpečnostní zájmy hájila.

Strnad a Hrad

  • Firma Dako-CZ, výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla, už v letech 2013 a 2014 darovala celkem 3,5 milionu korun "prezidentské" Straně práv občanů. Firma je součástí strojírenské a zbrojařské skupiny Czechoslovak Group založené Jaroslavem Strnadem. Strnad ji v době daru ovládal společně se slovenským podnikatelem ruského původu Alexejem Beljajevem.
  • V roce 2015 se Zeman zúčastnil otevření nové haly firmy. Ještě předtím vyrazil i do automobilky Tatra, která rovněž spadá do Strnadova impéria a označil se za jejího "neplaceného agenta".
  • Příliv peněz pokračoval od Strnada Zemanovi pokračoval. Na konci roku 2017 Dako-CZ Zemanovi poslala 2 miliony korun přímo na transparentní účet jeho prezidentské kampaně.
  • Další milion korun určených na zajištění Zemanova znovuzvolení dala také společnost Composite Components. Firmu, která vyrábí materiály pro letecký a automobilový průmysl, vlastní podnikatel Petr Rusek, který má ke Strnadovi blízko. Rusek zároveň seděl v představenstvu Strnadových firem Tatra Trucks a Czechoslovak Group.
  • Další téměř milion přidala spolku podporujícímu kampaň Zemana firma Car Service Group CZ, kterou dle obchodního rejstříku tehdy vlastnil šestadvacetiletý Marek Zurian. Jeho společnost sídlila na stejné adrese, jako některé firmy s vazbami na Stranada. Zurian souvislost popíral.
  • V lednu 2018 Jaroslav Strnad Czechoslovak Group přepsal na svého pětadvacetiletého syna Michala
  • V říjnu 2018 Jaroslav Strnad dostal vyznamenání od znovuzvolenného prezidenta Zemana. 14 dnů na to s ním odcestoval do Číny, kde lobboval za Czechoslovak Group. "Účelem cesty je rozvíjení obchodních příležitostí, zejména v oblasti radarů pro civilní letectví," komentoval to tehdy mluvčí podniku Andrej Čírtek.
 

Právě se děje

před 28 minutami

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy