Zeman dostal dva miliony na kampaň, i když žádnou nevede. Peníze poslala firma zbrojaře Strnada

Michael Švec Radek Dragoun Michael Švec, Radek Dragoun
Aktualizováno 21. 12. 2017 18:09
Prezident Miloš Zeman dostal první velký dar na kampaň. Dva miliony korun mu poslala firma, která patří zbrojaři Jaroslavu Strnadovi a slovenskému podnikateli ruského původu Alexeji Beljajevovi.
Prezident Miloš Zeman se zbrojařem Jaroslavem Strnadem.
Prezident Miloš Zeman se zbrojařem Jaroslavem Strnadem. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman dostal na svůj předvolební transparentní účet první velký dar. Dva miliony korun mu poslala firma Dako-CZ, kterou vlastní zbrojař Jaroslav Strnad a slovenský podnikatel ruského původu Alexej Beljajev.

Dar doprovází popis "darovací smlouva". Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček o zaslaných dvou milionech nevěděl. "To je pro mě nová informace," napsal Aktuálně.cz.

Firma, která vyrábí brzdové systémy pro kolejová vozidla, dar pro Zemana potvrdila. "Jedná se o výraz našeho uznání toho, co pan prezident dělá pro Českou republiku. Způsob využití těchto prostředků je plně na panu prezidentovi," řekl Aktuálně.cz mluvčí firmy Andrej Čírtek.

Podnikatel Strnad podporuje Zemana dlouhodobě. Straně SPO, která se k prezidentovi hlásí, věnoval v letech 2013 a 2014 dohromady 3,5 milionu korun. Naopak Zeman například letos v březnu navštívil Strnadovu společnost Excalibur Army ve Šternberku a před dvěma lety slavnostně otevřel novou halu Dako-CZ v Třemošnici.

Miloš Zeman má na svém transparentním účtu téměř 2,5 milionu korun, drtivou většinu příspěvků tvoří haléřové příspěvky. Zeman se zavázal, že kampaň před prezidentskými volbami nepovede, v ulicích se přesto objevily billboardy s jeho fotografií a heslem "Zeman znovu 2018". 

Jejich vylepení však nefinancoval prezident z transparentního účtu, ale spolek Přátelé Miloše Zemana, který vede kancléř Vratislav Mynář.

Miloš Zeman na tiskové konferenci na konci října vytáhl z legrace na novináře dřevěný samopal:

Zeman převedl dřevěný samopal. Má zásobník na becherovku a je určený na novináře | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy