Zeman dostal dva miliony na kampaň, i když žádnou nevede. Peníze poslala firma zbrojaře Strnada

Michael Švec Radek Dragoun Michael Švec, Radek Dragoun
Aktualizováno 21. 12. 2017 18:09
Prezident Miloš Zeman dostal první velký dar na kampaň. Dva miliony korun mu poslala firma, která patří zbrojaři Jaroslavu Strnadovi a slovenskému podnikateli ruského původu Alexeji Beljajevovi.
Prezident Miloš Zeman se zbrojařem Jaroslavem Strnadem.
Prezident Miloš Zeman se zbrojařem Jaroslavem Strnadem. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman dostal na svůj předvolební transparentní účet první velký dar. Dva miliony korun mu poslala firma Dako-CZ, kterou vlastní zbrojař Jaroslav Strnad a slovenský podnikatel ruského původu Alexej Beljajev.

Dar doprovází popis "darovací smlouva". Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček o zaslaných dvou milionech nevěděl. "To je pro mě nová informace," napsal Aktuálně.cz.

Firma, která vyrábí brzdové systémy pro kolejová vozidla, dar pro Zemana potvrdila. "Jedná se o výraz našeho uznání toho, co pan prezident dělá pro Českou republiku. Způsob využití těchto prostředků je plně na panu prezidentovi," řekl Aktuálně.cz mluvčí firmy Andrej Čírtek.

Podnikatel Strnad podporuje Zemana dlouhodobě. Straně SPO, která se k prezidentovi hlásí, věnoval v letech 2013 a 2014 dohromady 3,5 milionu korun. Naopak Zeman například letos v březnu navštívil Strnadovu společnost Excalibur Army ve Šternberku a před dvěma lety slavnostně otevřel novou halu Dako-CZ v Třemošnici.

Miloš Zeman má na svém transparentním účtu téměř 2,5 milionu korun, drtivou většinu příspěvků tvoří haléřové příspěvky. Zeman se zavázal, že kampaň před prezidentskými volbami nepovede, v ulicích se přesto objevily billboardy s jeho fotografií a heslem "Zeman znovu 2018". 

Jejich vylepení však nefinancoval prezident z transparentního účtu, ale spolek Přátelé Miloše Zemana, který vede kancléř Vratislav Mynář.

Miloš Zeman na tiskové konferenci na konci října vytáhl z legrace na novináře dřevěný samopal:

Zeman převedl dřevěný samopal. Má zásobník na becherovku a je určený na novináře | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy