"Zdravotníci jsou svatí všedního dne." Papež František sloužil mši v prázdném chrámu

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2020 22:19
Papež František ve čtvrtek v téměř liduprázdné bazilice svatého Petra odsloužil mši na památku Ježíšovy poslední večeře a ve svém kázání ocenil obětavou práci všech zdravotníků pečujících o nakažené koronavirem. Podle hlavy katolické církve jsou tito lidé "svatými všedního dne".
Papež František ve svém kázání ocenil obětavou práci všech zdravotníků pečujících o nakažené koronavirem.
Papež František ve svém kázání ocenil obětavou práci všech zdravotníků pečujících o nakažené koronavirem. | Foto: Reuters

Velikonoční liturgie zpravidla přitahují do Vatikánu desetitisíce věřících, letos se však kvůli boji s epidemií covid-19 konají jen za účasti několika málo katolických hodnostářů a přenášejí se živě přes internet.

Bazilika svatého Petra bývá během mše na Zelený čtvrtek zpravidla zcela zaplněná a z předních řad ji sledují i vysocí církevní hodnostáři a diplomaté z téměř dvou stovek zemí, které s Vatikánem udržují styky. Letos pompézní bohoslužbu nahradil prostý obřad u jednoho z vedlejších oltářů, kterého se zúčastnily jen zhruba dvě desítky lidí. Všichni účastníci však pečlivě dodržovali pravidlo o odstupu od ostatních a každý měl lavici jen sám pro sebe, upozornila agentura Reuters.

Velikonoční liturgie zpravidla přitahují do Vatikánu desetitisíce věřících, letos se však kvůli koronaviru konají jen za účasti několika málo katolických hodnostářů.
Velikonoční liturgie zpravidla přitahují do Vatikánu desetitisíce věřících, letos se však kvůli koronaviru konají jen za účasti několika málo katolických hodnostářů. | Foto: Reuters

Vatikán letos z hygienických důvodů zcela vynechal i tradiční rituál mytí nohou, který odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před jeho ukřižováním. Papež ho v posledních letech praktikoval nikoli v kostele, ale většinou s lidmi na okraji společnosti či jinak znevýhodněnými, takže byl například ve věznici či v domovech pro hendikepované.

"V Itálii zemřelo více než 60 duchovních, kteří se starali o nakažené v nemocnicích. (Zemřeli) také lékaři a sestry. Všichni jsou svatými všedního dne," řekl papež.

Kvůli koronaviru, který v Itálii způsobil už přes 18 000 úmrtí, se letos celý Svatý týden odvíjí zcela jinak, než tomu bylo v předchozích desítkách let zvykem. Také tradiční velkopáteční procesí u Kolosea bylo zrušeno, obřad Křížové cesty se namísto toho uskuteční na Svatopetrském náměstí bez diváků.

Mše z téměř liduprázdné baziliky svatého Petra se přenášela živě přes internet.
Mše z téměř liduprázdné baziliky svatého Petra se přenášela živě přes internet. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy