Tak se stavělo za Béma. Manévry kolem pražského metra

Petr Holub
26. 11. 2013 5:30
Deník Insider zrekonstruoval průběh neobvyklé veřejné soutěže o stavbu metra A.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rozhodnutí o tom, kdo postaví nejdražší úsek metra v historii, prodloužení trasy A z pražských Dejvic do Motola, předcházely sedmiměsíční manévry. Tak označil neobvyklý průběh veřejného tendru deník Insider ve svém pondělním vydání.

Dokonce i na tuzemské poměry se soutěž o stavbu dalšího úseku pražského metra odvíjela nezvyklým způsobem.

Připomeňme si, jaká je právě doba: píše se rok 2009, na pražské radnici vládne primátor Pavel Bém a v dopravním podniku generální ředitel Martin Dvořák.

Tehdy, 30. listopadu 2009, rozhodla komise pod vedením radního Radovana Šteinera o tom, že zakázku na stavební část trasy z Dejvic do Motola dostane sdružení Metrostav-Hochtief.

Insideru se podařilo průběh unikátní soutěže zrekonstruovat podle důvěryhodných zdrojů.

Zakázka na stavební část šestikilometrového metra měla podle investora hodnotu 15 miliard včetně DPH a v dubnu 2009 se do soutěže o ni přihlásilo devět firem. Nechyběl nikdo z významných hráčů na stavebním trhu, včetně velké pětky Skanska, Strabag, Metrostav, OHL a Eurovia, kterou zastupovala sesterská firma SMP. Vedle nich si dokumentaci vyžádaly společnosti PSVS, Hochtief, Berger Bohemia a Energie. Do třetího června však nabídku předložily pouze Strabag, OHL a Metrostav ve sdružení s Hochtiefem.

Ostatní odradily kvalifikační podmínky, později označené ministerstvem dopravy za diskriminační: například dvacetimiliardový obrat uchazeče během posledních tří let nebo zkušenost se třemi tunelovými stavbami za nejméně pět miliard korun za uplynulých pět let.

Čtěte v deníku Insider

Jak se odvíjel tendr na stavbu trasy A pražského metra? Svědectví v deníku Insider

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy