Tak se stavělo za Béma. Manévry kolem pražského metra

Petr Holub
26. 11. 2013 5:30
Deník Insider zrekonstruoval průběh neobvyklé veřejné soutěže o stavbu metra A.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rozhodnutí o tom, kdo postaví nejdražší úsek metra v historii, prodloužení trasy A z pražských Dejvic do Motola, předcházely sedmiměsíční manévry. Tak označil neobvyklý průběh veřejného tendru deník Insider ve svém pondělním vydání.

Dokonce i na tuzemské poměry se soutěž o stavbu dalšího úseku pražského metra odvíjela nezvyklým způsobem.

Připomeňme si, jaká je právě doba: píše se rok 2009, na pražské radnici vládne primátor Pavel Bém a v dopravním podniku generální ředitel Martin Dvořák.

Tehdy, 30. listopadu 2009, rozhodla komise pod vedením radního Radovana Šteinera o tom, že zakázku na stavební část trasy z Dejvic do Motola dostane sdružení Metrostav-Hochtief.

Insideru se podařilo průběh unikátní soutěže zrekonstruovat podle důvěryhodných zdrojů.

Zakázka na stavební část šestikilometrového metra měla podle investora hodnotu 15 miliard včetně DPH a v dubnu 2009 se do soutěže o ni přihlásilo devět firem. Nechyběl nikdo z významných hráčů na stavebním trhu, včetně velké pětky Skanska, Strabag, Metrostav, OHL a Eurovia, kterou zastupovala sesterská firma SMP. Vedle nich si dokumentaci vyžádaly společnosti PSVS, Hochtief, Berger Bohemia a Energie. Do třetího června však nabídku předložily pouze Strabag, OHL a Metrostav ve sdružení s Hochtiefem.

Ostatní odradily kvalifikační podmínky, později označené ministerstvem dopravy za diskriminační: například dvacetimiliardový obrat uchazeče během posledních tří let nebo zkušenost se třemi tunelovými stavbami za nejméně pět miliard korun za uplynulých pět let.

Čtěte v deníku Insider

Jak se odvíjel tendr na stavbu trasy A pražského metra? Svědectví v deníku Insider

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy