Tak se stavělo za Béma. Manévry kolem pražského metra

Petr Holub
26. 11. 2013 5:30
Deník Insider zrekonstruoval průběh neobvyklé veřejné soutěže o stavbu metra A.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rozhodnutí o tom, kdo postaví nejdražší úsek metra v historii, prodloužení trasy A z pražských Dejvic do Motola, předcházely sedmiměsíční manévry. Tak označil neobvyklý průběh veřejného tendru deník Insider ve svém pondělním vydání.

Dokonce i na tuzemské poměry se soutěž o stavbu dalšího úseku pražského metra odvíjela nezvyklým způsobem.

Připomeňme si, jaká je právě doba: píše se rok 2009, na pražské radnici vládne primátor Pavel Bém a v dopravním podniku generální ředitel Martin Dvořák.

Tehdy, 30. listopadu 2009, rozhodla komise pod vedením radního Radovana Šteinera o tom, že zakázku na stavební část trasy z Dejvic do Motola dostane sdružení Metrostav-Hochtief.

Insideru se podařilo průběh unikátní soutěže zrekonstruovat podle důvěryhodných zdrojů.

Zakázka na stavební část šestikilometrového metra měla podle investora hodnotu 15 miliard včetně DPH a v dubnu 2009 se do soutěže o ni přihlásilo devět firem. Nechyběl nikdo z významných hráčů na stavebním trhu, včetně velké pětky Skanska, Strabag, Metrostav, OHL a Eurovia, kterou zastupovala sesterská firma SMP. Vedle nich si dokumentaci vyžádaly společnosti PSVS, Hochtief, Berger Bohemia a Energie. Do třetího června však nabídku předložily pouze Strabag, OHL a Metrostav ve sdružení s Hochtiefem.

Ostatní odradily kvalifikační podmínky, později označené ministerstvem dopravy za diskriminační: například dvacetimiliardový obrat uchazeče během posledních tří let nebo zkušenost se třemi tunelovými stavbami za nejméně pět miliard korun za uplynulých pět let.

Čtěte v deníku Insider

Jak se odvíjel tendr na stavbu trasy A pražského metra? Svědectví v deníku Insider

 

Právě se děje

před 27 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 39 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy