Tajný detektiv: Šlo o velkou várku a něco se pokazilo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 9. 2012 6:15
Deník Insider hovořil s mužem, který podrobně zmapoval černý trh s alkoholem
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Nebude v Česku mnoho lidí, kteří by věděli o výrobě a obchodu s pančovaným alkoholem více než on. Pro úterní vydání deníku Insider promluvil soukromý detektiv, u jehož kanceláře si přede dvěma lety nechali oficiální výrobci lihovin zpracovat průlomovou a alarmující zprávu o černém trhu s alkoholem.

Pro Insider komentuje tento muž současný případ, kdy pančované pití zabilo už osm lidí a několik dalších doživotně poznamenalo.

"Dřív nebo později se to muselo stát. Státní úřady tuto oblast zjevně nemají pod kontrolou," říká detektiv, který se při zmíněném angažmá pohyboval v kriminálním prostředí, a proto dodnes trvá na anonymitě. Insider však jeho totožnost zná.

Insider: O co nyní jde? O nepovedenou várku z malé soukromé palírny, nebo o součást toho obřího nelegálního byznysu, který jste ve zprávě popisovali?

Myslím, že to nebude domácí pálení. Ten závadný alkohol se distribuuje ve velkých barelech po celé republice, což ukazuje na větší palírnu. Osobně si myslím, že někde něco selhalo při přípravě jedné z mnoha černých várek.

I: Ale vždyť velkovýrobci pančovaného alkoholu si zakládají na tom, jak dokonale - až to v podstatě nelze odhalit - dokážou denaturovaný líh vyčistit? Proč by někdo v tomhle miliardovém byznysu riskoval, že jednu várku „odflákne"?

Zřejmě se něco pokazilo, něco selhalo při přípravě. Je pravda, že takový průšvih je to poslední, co nelegální výrobci potřebují. Snaží se čistit tak, aby se o nich nevědělo, aby na ně nepřišel finančák a hygiena.

I: Oběti této dodávky se nyní objevují po různých částech republiky. Lze z toho usuzovat, že šlo o velkou várku?

Teoreticky ano. Šestilitrové barely, v nichž se to distribuuje, se podle našich zjištění využívaly při nelegální výrobě určené zpravidla do hospod nižších cenových skupin. Hospodští si to pak z barelů přelévali do originálních láhví, konzument nic nepoznal. Pokud tedy měl štěstí a šlo o dobře vyčištěnou várku.

I: Dá se odhadnout, kam všude se v tomto případě závadný alkohol dostal? Jinak řečeno, kde nepít?

Nejrizikovější jsou samozřejmě tržnice, vietnamské večerky a už zmiňované hospody. To platí obecně a bude to stejné i v tomto případě. Zárukou ale nejsou ani láhve s originální etiketou a neporušeným kolkem. Podle našich zjištění si nelegální paliči byli schopni kolky i etikety bez problému obstarat.

I: Může spotřebitel na takový alkohol narazit i v supermarketu?

Podle našich zkušeností je to spíše nepravděpodobné.

I: Podle prvních závěrů vyšetřování nesly některé z barelů etikety Likérky Drak, ta ovšem tvrdí, že jde o padělek a firma s tím nemá nic společného. Jak často jsou do toho nelegálního byznysu zapojeni i oficiální výrobci?

Získali jsme informace, že do těch podvodů, které primárně stojí na okrádání státu na daních, jsou zapojeny i firmy, které se výrobě lihovin věnují také legálně a oficiálně. Je to zkrátka obří byznys a čím vyšší daně na alkohol stát uvalí, tím  víc nelegální palírny podpoří. Protože se jim to zkrátka vyplatí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 47 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 56 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy