Tajný detektiv: Šlo o velkou várku a něco se pokazilo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 9. 2012 6:15
Deník Insider hovořil s mužem, který podrobně zmapoval černý trh s alkoholem
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Nebude v Česku mnoho lidí, kteří by věděli o výrobě a obchodu s pančovaným alkoholem více než on. Pro úterní vydání deníku Insider promluvil soukromý detektiv, u jehož kanceláře si přede dvěma lety nechali oficiální výrobci lihovin zpracovat průlomovou a alarmující zprávu o černém trhu s alkoholem.

Pro Insider komentuje tento muž současný případ, kdy pančované pití zabilo už osm lidí a několik dalších doživotně poznamenalo.

"Dřív nebo později se to muselo stát. Státní úřady tuto oblast zjevně nemají pod kontrolou," říká detektiv, který se při zmíněném angažmá pohyboval v kriminálním prostředí, a proto dodnes trvá na anonymitě. Insider však jeho totožnost zná.

Insider: O co nyní jde? O nepovedenou várku z malé soukromé palírny, nebo o součást toho obřího nelegálního byznysu, který jste ve zprávě popisovali?

Myslím, že to nebude domácí pálení. Ten závadný alkohol se distribuuje ve velkých barelech po celé republice, což ukazuje na větší palírnu. Osobně si myslím, že někde něco selhalo při přípravě jedné z mnoha černých várek.

I: Ale vždyť velkovýrobci pančovaného alkoholu si zakládají na tom, jak dokonale - až to v podstatě nelze odhalit - dokážou denaturovaný líh vyčistit? Proč by někdo v tomhle miliardovém byznysu riskoval, že jednu várku „odflákne"?

Zřejmě se něco pokazilo, něco selhalo při přípravě. Je pravda, že takový průšvih je to poslední, co nelegální výrobci potřebují. Snaží se čistit tak, aby se o nich nevědělo, aby na ně nepřišel finančák a hygiena.

I: Oběti této dodávky se nyní objevují po různých částech republiky. Lze z toho usuzovat, že šlo o velkou várku?

Teoreticky ano. Šestilitrové barely, v nichž se to distribuuje, se podle našich zjištění využívaly při nelegální výrobě určené zpravidla do hospod nižších cenových skupin. Hospodští si to pak z barelů přelévali do originálních láhví, konzument nic nepoznal. Pokud tedy měl štěstí a šlo o dobře vyčištěnou várku.

I: Dá se odhadnout, kam všude se v tomto případě závadný alkohol dostal? Jinak řečeno, kde nepít?

Nejrizikovější jsou samozřejmě tržnice, vietnamské večerky a už zmiňované hospody. To platí obecně a bude to stejné i v tomto případě. Zárukou ale nejsou ani láhve s originální etiketou a neporušeným kolkem. Podle našich zjištění si nelegální paliči byli schopni kolky i etikety bez problému obstarat.

I: Může spotřebitel na takový alkohol narazit i v supermarketu?

Podle našich zkušeností je to spíše nepravděpodobné.

I: Podle prvních závěrů vyšetřování nesly některé z barelů etikety Likérky Drak, ta ovšem tvrdí, že jde o padělek a firma s tím nemá nic společného. Jak často jsou do toho nelegálního byznysu zapojeni i oficiální výrobci?

Získali jsme informace, že do těch podvodů, které primárně stojí na okrádání státu na daních, jsou zapojeny i firmy, které se výrobě lihovin věnují také legálně a oficiálně. Je to zkrátka obří byznys a čím vyšší daně na alkohol stát uvalí, tím  víc nelegální palírny podpoří. Protože se jim to zkrátka vyplatí.

 

Právě se děje

Další zprávy