Tajná služba nabere rozvědčíky. I kvůli ruským špionům

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Luboš Kreč
13. 3. 2015 18:50
Podle premiéra se musí kontrarozvědka vrátit na původní stavy před škrty. Rozpočet by se měl podle analýzy šéfa BIS zvýšit o desítky milionů ročně.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Českou kontrarozvědku čeká v blízké době nabírání nových lidí. Potvrdil to premiér Bohuslav Sobotka, který už má na stole analýzu od šéfa Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa.

“BIS by se měla vrátit na své původní stavy, na kterých byla před škrty. Dnešní bezpečnostní situace vyžaduje posílení personálních kapacit. Pokud jde o to navýšení rozpočtu, bude se řádově jednat o desítky milionů korun ročně,” řekl Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka.

Tajná služba musela šetřit a propouštět v letech 2011 a 2012, i na ni totiž dopadla úsporná opatření, která státní správě naordinovala vláda Petra Nečase.

Podle Sobotky se ale změnila bezpečnostní situace: Evropa čelí jednak zvýšené hrozbě teroristických útoků od radikálů spjatých s Islámským státem, jednak se vyhrocuje konflikt s Ruskem, které oprašuje své velmocenské ambice.

To, že rizikem nejsou jen radikálové z Islámského státu či Al-Káidy, ale také ruští zpravodajci, ukázaly události z loňského roku, na něž aktuálně upozornil týdeník Respekt. Kontrarozvědka loni odhalila ruského diplomata, který ale nebyl v Česku akreditovaný, a vyhostila jej. Později do Moskvy putovali ještě další dva pracovníci ambasády podezřelí ze špionáže. Kreml na oplátku poslal domů dva Čechy.

"Ptal jsem se na ministerstvu zahraničí, co v takové věci mohu jako premiér říkat, a oni mi doporučili, abych takovou věc nekomentoval. Je to obvyklé v diplomatických kruzích, že ústavní činitelé takové věci nekomentují," uvedl k diplomatickému incidentu Sobotka z ČSSD. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pouze dodal, že jde o události, které se ve vztahu s Ruskem opakují.

Diplomatické krytí

Diplomatické krytí je nejběžnější cestou, jak do zahraničí vyslat důstojníka tajné služby. Podle odborníků mají velvyslanectví zemí, které dbají na rozvědnou činnost tak jako Rusko, až polovinu personálu nějakým způsobem napojenou na tajné služby.

Ostatně leccos naznačují i čísla: na ruské ambasádě v Praze pracuje 124 lidí, což je výrazně víc než na vyslanectvích srovnatelných zemí. Diplomatickou ochranu navíc požívá i 164 rodinných příslušníků registrovaných při ruské ambasádě a dalších 32 lidí z konzulátů v Brně a Karlových Varech.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy