Tajná služba nabere rozvědčíky. I kvůli ruským špionům

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Luboš Kreč
13. 3. 2015 18:50
Podle premiéra se musí kontrarozvědka vrátit na původní stavy před škrty. Rozpočet by se měl podle analýzy šéfa BIS zvýšit o desítky milionů ročně.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Českou kontrarozvědku čeká v blízké době nabírání nových lidí. Potvrdil to premiér Bohuslav Sobotka, který už má na stole analýzu od šéfa Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa.

“BIS by se měla vrátit na své původní stavy, na kterých byla před škrty. Dnešní bezpečnostní situace vyžaduje posílení personálních kapacit. Pokud jde o to navýšení rozpočtu, bude se řádově jednat o desítky milionů korun ročně,” řekl Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka.

Tajná služba musela šetřit a propouštět v letech 2011 a 2012, i na ni totiž dopadla úsporná opatření, která státní správě naordinovala vláda Petra Nečase.

Podle Sobotky se ale změnila bezpečnostní situace: Evropa čelí jednak zvýšené hrozbě teroristických útoků od radikálů spjatých s Islámským státem, jednak se vyhrocuje konflikt s Ruskem, které oprašuje své velmocenské ambice.

To, že rizikem nejsou jen radikálové z Islámského státu či Al-Káidy, ale také ruští zpravodajci, ukázaly události z loňského roku, na něž aktuálně upozornil týdeník Respekt. Kontrarozvědka loni odhalila ruského diplomata, který ale nebyl v Česku akreditovaný, a vyhostila jej. Později do Moskvy putovali ještě další dva pracovníci ambasády podezřelí ze špionáže. Kreml na oplátku poslal domů dva Čechy.

"Ptal jsem se na ministerstvu zahraničí, co v takové věci mohu jako premiér říkat, a oni mi doporučili, abych takovou věc nekomentoval. Je to obvyklé v diplomatických kruzích, že ústavní činitelé takové věci nekomentují," uvedl k diplomatickému incidentu Sobotka z ČSSD. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pouze dodal, že jde o události, které se ve vztahu s Ruskem opakují.

Diplomatické krytí

Diplomatické krytí je nejběžnější cestou, jak do zahraničí vyslat důstojníka tajné služby. Podle odborníků mají velvyslanectví zemí, které dbají na rozvědnou činnost tak jako Rusko, až polovinu personálu nějakým způsobem napojenou na tajné služby.

Ostatně leccos naznačují i čísla: na ruské ambasádě v Praze pracuje 124 lidí, což je výrazně víc než na vyslanectvích srovnatelných zemí. Diplomatickou ochranu navíc požívá i 164 rodinných příslušníků registrovaných při ruské ambasádě a dalších 32 lidí z konzulátů v Brně a Karlových Varech.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy