Švýcarsko zastavilo stíhání všech podezřelých v Ransdorfově kauze, dostanou odškodné

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2016 20:05
V kauze Miloslava Ransdorfa a tří Slováků obviněných loni z finančního podvodu zastavila švýcarská prokuratura trestní stíhání. Muže policie zadržela poté, co se pokoušeli vybrat z banky větší finanční obnos, údajně pocházející z dědictví. Chtěli prý navázat kontakt mezi dědicem a curyšskou bankou. Krátce po incidentu bývalý europoslanec zemřel, jeho žena přičítá zhoršení jeho zdravotního stavu právě zadržení. Všichni stíhaní nyní dostanou odškodnění, potvrdil jeden z podezřelých Peter Guzmický, výši však nespecifikoval.
Miloslav Ransdorf a Peter Guzmický (vlevo).
Miloslav Ransdorf a Peter Guzmický (vlevo). | Foto: ČTK

Bratislava - Švýcarská prokuratura zrušila trestní řízení v případu bývalého českého europoslance Miloslava Ransdorfa a tří Slováků, kteří byli loni v prosinci zadrženi v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu. Informují o tom slovenská média, podle kterých švýcarské úřady přiznaly podezřelým odškodné.

Švýcarské státní zastupitelství zastavení trestního řízení na dotaz ČTK bez jakýchkoli podrobností potvrdilo.

List Pravda napsal, že prokuratura rozhodla o zrušení obvinění vůči všem podezřelým na konci dubna. "Trestní řízení bylo zastaveno. Nebylo prokázáno, že bych se dopustil trestného činu a že bych se pokoušel vykrást banku," řekl bývalý starosta slovenské obce Ivanka u Nitry Peter Guzmický, který byl v souvislosti s kauzou ve vyšetřovací vazbě.

Podle Guzmického všichni účastníci kauzy dostali od Švýcarska odškodné, částku ovšem neupřesnil. Řekl také, že hodlá žádat odškodné i od samotné švýcarské banky.

Ransdorf náhle zemřel letos v lednu. Podle vyjádření vdovy Vlasty Ransdorfové k tomu přispěl incident ve Švýcarsku. Politik měl cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po tomto zadržení, po kterém si stěžoval, že mu policie po určitou dobu odpírala léky. Švýcarská policie v reakci ale odmítla, že by chybovala v zacházení s europoslancem.

Zmiňovaná čtveřice se od propuknutí aféry hájila tím, že chtěla pouze zprostředkovat kontakt mezi bankou a jejím klientem. Později vyšlo najevo, že v případu šlo údajně o dědictví ve výši milionů eur, které se podle nepotvrzených informací léta snaží získat Vladimír Huněk. Média již dříve spekulovala, že na švýcarském bankovním účtu by mohlo být kolem 350 milionů eur (9,5 miliardy korun).

 

Právě se děje

Další zprávy