Svědek mohl pomoct odsouzenému expolicistovi. Jemu samotnému teď hrozí vězení

Radek Nohl Radek Nohl
12. 9. 2015 13:50
Daniel Šprňa, svědek z kauzy Mariana Hanáka - jednoho z nejpřísněji potrestaných policistů v Česku - má problém. Žalobci se začali zabývat tím, zda se nedopustil křivého obvinění. Šprňa při výslechu řekl, že byl u toho, když se za úplatu prodávaly informace z policejní databáze a poté se dostaly k odsouzenému podnikateli Romanu Vybíralovi. Nejvyšší státní zastupitelství případ prošetřilo a doporučilo žalobcům, aby se zabývali tím, zda Šprňa svou výpovědí nespáchal trestný čin.
Bývalý policista ÚOOZ Marian Hanák u soudu.
Bývalý policista ÚOOZ Marian Hanák u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Svou výpovědí mohl Daniel Šprňa pomoct Marianu Hanákovi - jednomu z nejpřísněji potrestaných policistů v Česku. Sám ale nyní bude mít problémy.

Žalobci ve Zlíně se brzy začnou zabývat tím, zda Šprňa neporušil zákon a nedopustil se křivého obvinění. Vyšetřovatelé se ke svědectví Daniela Šprni dostali poté, co na něj upozornil Hanákův advokát Petr Novák. Expolicista Hanák byl zhruba před rokem odsouzen za korupci k osmi rokům vězení a zaplacení 3,5 milionu korun.

Advokát Novák podal letos v květnu trestní oznámení, které mířilo proti pracovníkům zlínské Generální inspekce bezpečnostních sborů a žalobci místního krajského státního zastupitelství. Podezříval je z toho, že při vyšetřování chybovali.

V textu Novák uvedl mimo jiné, že Šprňa při výslechu na úřední záznam řekl, že byl svědkem toho, jak se za úplatek předávaly informace z policejní databáze. Ty měl poté bratr jednoho z policistů dát podnikateli Romanu Vybíralovi.

Kdo prodával informace ze spisu?

Jeho otec Radomír Vybíral, který byl společně se svým synem odsouzen za daňové úniky, u soudu vypovídal proti expolicistovi Hanákovi. Tvrdil, že mu právě Hanák nabízel za sedm milionů korun obstarání spisu, který byl veden proti němu a jeho synovi. Hanák, který je bývalým členem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, vinu odmítá.

Advokát Novák je však na základě svědectví Šprni přesvědčen, že informace měl Vybíral od jiného policisty. A tak byla proti jeho klientovi alespoň z části podána žaloba neprávem. "Pokud by Krajské státní zastupitelství Zlín přihlédlo k výpovědi Daniela Šprni, pak by nebylo možné v uvedených bodech podat žalobu na Hanáka," napsal Novák do trestního oznámení.   

Tím se poté do srpna zabývalo Nejvyšší státní zastupitelství a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Ani jedno neshledalo, že by jejich podřízení chybovali. Úřad šéfa žalobců Pavla Zemana však státním zástupcům doporučil, aby se svědectvím Daniela Šprni zabývali.

"Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci bylo uloženo, aby se znovu zabývalo tím, zda nedošlo k případnému spáchání jiného trestného činu, než který byl předmětem dosavadního trestního řízení," řekl Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Případ míří k žalobcům do Zlína

Zda se Šprňa dopustil křivého obvinění, nyní budou prověřovat žalobci z Okresního státního zastupitelství ve Zlíně. "Spis tam odešleme během tohoto týdne," potvrdil náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.  
 
Marian Hanák během léta poté, co neuspěl s dovoláním, podal i ústavní stížnost. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Sedláčkové se stížnost týká například práva na osobní svobodu.

Hanák si už v minulosti stěžoval na nepřiměřeně přísný verdikt. A jeho obhájce upozorňoval také třeba na to, že se obžaloba opírá pouze o výpovědi podnikatelů, kteří se sami dopouštěli trestné činnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy