Styl Paroubek prohrál ČSSD další volby. Na severu

Martina Machová Martina Machová
17. 10. 2010 19:00
Tepličtí sociální demokraté propadli, ODS je porazila o více než 20 procent
Volební letáky teplické ČSSD končí ... v propadlišti dějin.
Volební letáky teplické ČSSD končí ... v propadlišti dějin. | Foto: Ludvík Hradilek

Teplice - Byl to jeden z mála obvodů, ve kterém ČSSD pokračovala v kampani podobné té, se kterou vyrazila za voliči před volbami do sněmovny.

Tepličtí sociální demokraté vsadili i na podzim na ikony typu Michal David a Jiří Šlégr. Město pokryly oranžové plakáty. Stranu zde aktivně podporoval expředseda Jiří Paroubek, který nechyběl na místních tiskových konferencích.

Nezabralo to.

ČSSD v Teplicích propadla.

O více než dvacet procent ji porazila ODS, kterou tu do voleb vedl oblíbený senátor a jeden z nejdéle sloužících primátorů Jaroslav Kubera. ODS získala 43,17 procent hlasů, tedy 17 mandátů z třiatřicetihlavého zastupitelstva. ČSSD, která byla uplynulé volební období v opozici, dalo důvěru 21,95 procent voličů, což v přepočtu znamení jen devět zastupitelů.

Za vším hledej... Paroubka?

Strana teď hledá, kdo může za tak drtivou porážku. A skloňuje jméno svého bývalého šéfa, respektive rodinného přítele Paroubkových, vládce severočeské ČSSD Petra Bendy.

"Kmotr" Benda kandidoval do teplického zastupitelstva z pátého místa. Byl jednou z nejvýraznějších tváří teplické kampaně, od voličů ovšem získal téměř nejnižší podporu.

Benda propadl

"U krajského předsedy bych čekal asi jiný volební výsledek," komentoval Bendův propad jeho kritik Arno Fišera z ústecké ČSSD. Jeho organizace v krajském městě zvítězila.

Podle severočeských sociálních demokratů, oslovených redakcí Aktuálně.cz, by jej volební debakl mohl stát místo v čele tamní organizace.

Jako fiasko hodnotili teplický výsledek i sociální demokraté sledující volební výsledky strany během sobotního volebního štábu v Lidovém domě.

Benda sám svůj volební výsledek jako prohru nevidí. "Sociální demokracie v Teplicích zaznamenala historický úspěch od roku 1989. V zastupitelstvu posílila, což je podle mne i výsledek způsobu vedení naší kampaně," řekl Aktuálně.cz.

Ta podle něj byla vedena střídmě. Kolik za kampaň tepličtí socialisté konkrétně utratili, nechtěl prozradit. "Je to v řádech sta tisíc, vyúčtování budeme teprve dělat," uvedl jen.

Kampaň bez Davida

Přesná čísla o volební kampani teplické ČSSD nemá ani Lidový dům.

"Sociální demokracie poslala na krajské organizace určité prostředky na podporu komunálních voleb a ti si to dále distribuovali podle vlastního uvážení," řekl Aktuálně.cz volební manažer Jan Hamáček s tím, že jak s penězi jednotliví kandidáti naloží, pražská centrála nezasahovala.

Podle Hamáčka pak výsledek sociální demokracie obecně spíše ukázal, že "slušnost a diskuze se vyplácí".

"Šli jsme cestou skromné kampaně, která naslouchá názory zvenčí a ukazuje se, že se tento směr vyplatil, což se ukazuje, že postoupilo 22 senátorů," dodal.

Byl to právě on, kdo jako první označil pokračování angažmá Michala Davida za nevýhodné a dlouholetou spolupráci s normalizačním zpěvákem ukončil

Podle informací Aktuálně.cz stojí vystoupení Paroubkova oblíbeného interpreta 70 až 100 tisíc korun. Paroubek v nedávné době kritizoval své stranické kolegy, že populárního zpěváka z kampaně odstřihli.

Novinářům řekl, že se Davidovi za odmítnutí osobním dopisem omluvil. "Urážet umělce, který je jako jeden z mála špičkových českých umělců na straně ČSSD, to se myslím moc nepovedlo," řekl například Paroubek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy