Stropnický rozdával kříže, dostali ho lékaři i Petr Pavel

ČTK ČTK
27. 10. 2014 17:19
Záslužný kříž ministra obrany, nejvyšší resortní vyznamenání, získalo 32 osobností.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes ocenil 32 osobností Záslužným křížem ministra obrany.

Nejvyšší resortní vyznamenání získali například zdravotníci, kterým se na začátku září podařilo zabránit krveprolití v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, blízcí spolupracovníci ministra a také náčelník generálního štábu Petr Pavel. Ten se však ceremoniálu neúčastnil.

Stropnický: snaží se být nadprůměrní

Podle Stropnického všechny oceněné spojuje to, že se snaží být nadprůměrní. "Je strašně důležité dělat práci s nějakou ambicí, ne jenom profesní a kariérní, ale s ambicí zanechat po sobě nějakou pozitivní stopu. Vy takovými lidmi jste a za to vám patří dík," uvedl v projevu ministr.

Za statečnost a odvahu vyznamenal čtveřici zdravotníků, kteří 2. září na urgentním příjmu ÚVN pomohli zvládnout muže, jenž je ohrožoval pistolí, a evakuovat příjem. Díky tomu ozbrojenec neohrozil ostatní personál ani pacienty.

"Vzal jsem ho za ruku a přimáčkl jsem ho ke zdi. Tam jsem ho držel do doby, než kolegové vyklidili své pozice," popsal ČTK a Českému rozhlasu události Jan Pidanič. Podle něho chtěl ozbrojený muž v nemocnici umřít, aby mohl věnovat své orgány.

Sestra upozornila kolegy

Na příjmu nejprve zaútočil na zdravotní sestru Hanu Hegnerovou, která ale zachovala klid a upozornila kolegy na nebezpečnou situaci. "Zachovala bych se úplně stejně," řekla s odstupem.

"Je to pro mě i naši nemocnici a naše oddělení velký dík, že si někdo všiml naší práce," dodala k incidentu, který skončil zpacifikováním útočníka. Kromě ní a Pidaniče Stropnický dnes ocenil ještě dva lékaře ÚVN Zdeňka Nováka a Radku Šebestovou.

Mezi vyznamenanými byli také státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval či personální šéf úřadu Petr Vančura.

 

Právě se děje

Další zprávy