Stropnický rozdával kříže, dostali ho lékaři i Petr Pavel

ČTK ČTK
27. 10. 2014 17:19
Záslužný kříž ministra obrany, nejvyšší resortní vyznamenání, získalo 32 osobností.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes ocenil 32 osobností Záslužným křížem ministra obrany.

Nejvyšší resortní vyznamenání získali například zdravotníci, kterým se na začátku září podařilo zabránit krveprolití v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, blízcí spolupracovníci ministra a také náčelník generálního štábu Petr Pavel. Ten se však ceremoniálu neúčastnil.

Stropnický: snaží se být nadprůměrní

Podle Stropnického všechny oceněné spojuje to, že se snaží být nadprůměrní. "Je strašně důležité dělat práci s nějakou ambicí, ne jenom profesní a kariérní, ale s ambicí zanechat po sobě nějakou pozitivní stopu. Vy takovými lidmi jste a za to vám patří dík," uvedl v projevu ministr.

Za statečnost a odvahu vyznamenal čtveřici zdravotníků, kteří 2. září na urgentním příjmu ÚVN pomohli zvládnout muže, jenž je ohrožoval pistolí, a evakuovat příjem. Díky tomu ozbrojenec neohrozil ostatní personál ani pacienty.

"Vzal jsem ho za ruku a přimáčkl jsem ho ke zdi. Tam jsem ho držel do doby, než kolegové vyklidili své pozice," popsal ČTK a Českému rozhlasu události Jan Pidanič. Podle něho chtěl ozbrojený muž v nemocnici umřít, aby mohl věnovat své orgány.

Sestra upozornila kolegy

Na příjmu nejprve zaútočil na zdravotní sestru Hanu Hegnerovou, která ale zachovala klid a upozornila kolegy na nebezpečnou situaci. "Zachovala bych se úplně stejně," řekla s odstupem.

"Je to pro mě i naši nemocnici a naše oddělení velký dík, že si někdo všiml naší práce," dodala k incidentu, který skončil zpacifikováním útočníka. Kromě ní a Pidaniče Stropnický dnes ocenil ještě dva lékaře ÚVN Zdeňka Nováka a Radku Šebestovou.

Mezi vyznamenanými byli také státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval či personální šéf úřadu Petr Vančura.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy