Stropnický udělal z vojáků dealery drog, zlobí se ODS

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 10. 2014 15:44
Současný ministr obrany ve své seriálové roli zatkl plukovníka v případu, který řešil dealerství drog českých vojáků v Afghánistánu.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Občanští demokraté neprosadili požadavek, aby se Sněmovna zabývala účinkováním ministra obrany Martina Stropnického v jednom z dílů televizního seriálu Kriminálka Anděl.

Zařazení bodu navrhla Jana Černochová (ODS), podle níž Stropnický v roli vyšetřovatele udělal z vojáků dealery drog a vrahy. Stropnický si nemyslí, že by se měl omlouvat.

"To, co se vysílá v televizi, to je fikce, to není život, to jsou svým způsobem pohádky pro dospělé. V roce 2014 by už mělo být jasné, že co se děje na plátně, je smyšlenka a stylizace," uvedl před poslanci Stropnický.

"Poškozuje obraz Armády České republiky," uvedla Černochová. Stropnický by se podle ní měl vojákům omluvit.

"Mně by ani nevadilo, kdyby pan ministr hrál v nějaké pohádce, ale pokud pan ministr hraje v seriálu, který takto zásadním způsobem pozuráží vojáky, tak je to urážka všech lidí, kteří v Armádě České republiky odvádějí obrovský kus práce. A já se jim za to, že sedím s panem ministrem obrany v jednom zákonodárném sboru, omlouvám a očekávám, že to samé udělá pan Stropnický," řekla starostka Prahy 2 na tiskové konferenci.

Hamáček: Jde o plivanec do tváře armády

Proti sněmovní debatě o záležitosti se vyslovil předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. "Neměli bychom se zabývat seriálovou fikcí," podotkl. Pokud by se na program schůze dostal, poslanci by pouze udělali reklamu seriálu i televizi Nova.

Nad Stropnického účinkováním v dílu se už v pondělí pozastavil předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). "Poté, co jsem zaznamenal reakce vojáků na poslední epizodu, jsem si ji pustil a jsem v šoku. Pokládám ji za plivanec do tváře všech příslušníků Armády ČR. Je naprosto neuvěřitelné, že se k takové věci propůjčil současný ministr obrany," napsal na Facebooku.

Stropnický ve vyjádření na stránkách ministerstva obrany napsal, že chápe, že příběh mohl vyznít nevhodně a nešťastně a že se mohl některých vojáků dotknout. "A to mě rozhodně netěší. Vaší práce si totiž velice vážím," dodal.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy