Střet zájmů u dotací pro Agrofert se Babiše ani týkat nemůže, tvrdí zemědělský fond

ČTK ČTK
24. 9. 2019 13:39
Státní zemědělský a intervenční fond trvá na tom, že v případě dotací pro holding Agrofert nezjistil střet zájmů jeho původního majitele a premiéra Andreje Babiše (ANO). Ředitel fondu Martin Šebestyán o tom informoval senátní komisi pro posouzení unijních auditů Evropské komise, které se Agrofertu a Babiše týkají. Proplácení dotací pro Agrofert je nicméně nadále pozastavené.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Vocelka

"Krátce jsem je (senátory) seznámil s naší pozicí a (s tím), proč dále držíme názor, že jsme neshledali střet zájmů, který by se týkal pana premiéra, potažmo holdingu Agrofert," uvedl ředitel fondu Martin Šebestyán.

"Hlavním argumentem je, že Státní zemědělský a intervenční fond neproplácí žádné prostředky podle rozpočtových pravidel. Proto se ho nemůže týkat střet zájmů," sdělil. Toto stanovisko je podle Šebestyána i v odpovědi na neveřejný návrh auditu zemědělských dotací, která byla odeslána do Bruselu 16. září.

Předseda senátní komise Zdeněk Nytra (za ODS) označil za překvapivé, že se podle fondu na dotace jím poskytnuté nevztahuje zákon o střetu zájmů. "Budeme navrhovat, aby se to upravilo. Jestliže prostředky protékají přes tento fond a de facto jdou mimo rozpočtová pravidla, tak to podle našich předběžných závěrů není v pořádku," uvedl Nytra.

Proplácení dotací bylo pozastaveno od února 2017, kdy Babiš firmu do vložil svěřenských fondů. Agrofertu bylo ze zemědělského a intervenčního fondu od roku 2012 do konce letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun.

Šéf fondu: Ukončení auditu potrvá ještě týdny

Obnovení proplácení závisí podle Šebestyána na Evropské komisi. "Až získáme nějaké ujištění, které by nemělo dopad na naše rozpočty, případně na nějaké korekce ze strany EU vůči ČR," řekl. "Teď si vyjasňujeme další otázky vyloučení či nevyloučení plateb, jak by finanční postupy ze strany Evropské komise vypadaly, pokud nebude ukončen audit. Myslím, že to minimálně ještě několik týdnů bude trvat," dodal.

Zemědělský audit by mohl být podle Šebestyána veřejný až poté, co bude vyhotovena jeho finální podoba. Předběžný návrh nemá být poskytnut třetím stranám a tedy ani Senátu, uvedl šéf fondu s poukazem na jednání s unijními orgány. Kvůli zemědělskému auditu přestal fond vyplácet dotace i podnikům rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), a to od srpna loňského roku.

 

Právě se děje

před 16 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy