Stát vrací úder, začal po Diag Human vymáhat peníze za soudy

Radek Nohl Radek Nohl
11. 8. 2015 19:00
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky nevyplatila trojici rozhodců ani rok po zastavení řízení odměnu ve výši 18,5 milionu korun.
Spor v údajně zmařeném obchodu s krevní plazmou stát v ČR vyhrál. V zahraničí spory ještě pokračují.
Spor v údajně zmařeném obchodu s krevní plazmou stát v ČR vyhrál. V zahraničí spory ještě pokračují. | Foto: Thinkstock

Praha - V kauze Diag Human se po letech obrací karta. Zatímco do současné doby se o peníze za údajně zmařený obchod s krevní plazmou soudili zástupci firmy, tak nyní do útoku přešel stát.

Právní zástupci Česka v Lichtenštejnsku, kde má Diag Human své sídlo, tu chtějí získat zpět první peníze za vyhrané soudní spory v zahraničí. Nejprve podle zjištění Aktuálně.cz půjde o 31 tisíc eur (asi 837 000 korun) za úspěšný soud v Rakousku. Mnohem vyšší částky budou poté následovat.

Bude se jednat o zhruba 9 milionů, které České republice přiznal jako zálohu soud ve Velké Británii. A dalších 35 milionů, jež stát zaplatil za místní právníky. Peníze chce zpět, protože Diag Human některé částky zatím neuhradil. I když to firmě již soudy nařídily. 

"Česká republika proto předala jejich vymáhání vybrané lichtenštejnské advokátní kanceláři," potvrdil Aktuálně.cz ředitel tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.

Přezkumný senát spor zastavil

Jak je známo, v Česku přezkumný rozhodčí senát loni v létě řízení zastavil. Dále ale v současné době probíhají spory ještě u čtyř soudů v zahraničí (přehled v infoboxu – pozn. red.). Nově se začal Diag Human podle informací deníku Aktuálně.cz soudit také v Holandsku a Belgii.

Jak si vede ČR ve sporech s Diag Human v zahraničí?
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jak si vede ČR ve sporech s Diag Human v zahraničí?

  • Lucembursko: Obě strany očekávají nařízení nového termínu jednání, na kterém bude soud chtít věc projednat a vzápětí rozhodnout. Kdy odvolací soud rozhodne, lze jen obtížně předjímat.
  • Velká Británie: Česká republika uspěla u londýnského soudu 22. 5. 2014. Diag Human se neodvolal, a tak je rozhodnutí pravomocné. Nyní ještě probíhá řízení o celkové částce nákladů řízení. Zatím byla vyčíslena jen záloha. Soudní jednání se bude konat ve dnech 19. až 21. ledna 2016.
  • USA: Soud prvního stupně vydal 24. 12. 2014 rozhodnutí, kterým zamítl návrh Diag Human na změnu rozhodnutí o zastavení řízení a potvrdil své předchozí rozhodnutí jako správné a platné. Tím se vrací do hry přerušené odvolací řízení, které tak nyní probíhá.
  • Švýcarsko: Česká republika podala 15. 1. 2015 žalobu proti Diag Human na zaplacení nákladů u soudu v Ženevě. Soud stanovil Diag Human lhůtu pro vyjádření k žalobě do 28. 8. 2015.
  • Nizozemsko: Po podání řady vyjádření se nyní čeká na rozhodnutí soudu.
  • Belgie: Soud nařídil projednání věci na duben 2016.
  • V Rakousku a Francii již Česká republika uspěla. Verdikt je již pravomocný.
Zdroj: Radek Nohl

Důvody firma neřekla, její právní zástupce Jan Kalvoda od konce července na dotazy nereagoval. Podle své asistentky byl několik dní pracovně mimo svou kancelář.

V dalších státech jednání řadu měsíců probíhají a čeká se většinou na konečné rozhodnutí. Ve Velké Británii budou ale soudci řešit vyčíslení celkových nákladů za tento soudní proces. Česko je tu, jak bylo zmíněno, vyčíslilo na zhruba 35 milionů korun. Nyní je na soudu, zda tuto částku potvrdí. Diag Human zatím ale neuhradil ani zálohu, jejíž zaplacení firmě již londýnský soud nařídil.

Diag Human právě ve Velké Británii před časem nabídl České republice smír a zaplacení asi 15 milionů korun. "Tuto nabídku však byla Česká republika nucena odmítnout jako nepřijatelně nízkou," uvedl Štoll. Stát tak nyní chce získat zpět celkovou částku, kterou za právní zastoupení ve Velké Británii zaplatil.

Odměnu rozhodci nedostali

Také Česko s vyplacením peněz v tomto případě vyčkává. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky i po roce od doby, kdy v Česku přezkumný senát zastavil řízení, nevyplatila trojici rozhodců ve složení Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz odměnu. Ta by se měla pohybovat okolo 18,5 milionu korun.

"K vyplacení odměny zatím nedošlo. V současné době je věc intenzívně řešena příslušným útvarem ministerstva zdravotnictví," dodal Štoll.

Diag Human původně po státu požadoval vyplacení 14 miliard korun. Neuspěl ale ani v Česku a není v poslední době úspěšný ani v zahraničí. 

 

Právě se děje

Další zprávy