Stát tají, které části republiky chce nechat Polákům

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
23. 5. 2008 9:40
Území se bude měnit na desítkách míst

Liberec - České republice se už brzy na desítkách míst změní hranice. Ještě po půl století od svého vzniku za to může československo-polská dohoda, kterou se obě země v roce 1958 pokusily ukončit spor o Těšínsko.

Poté, co byl prvotní spor o hranice vyřešen, se rozhořel spor nový. Polsko totiž zjistilo, že na tehdejší dohodě prodělalo. Přišlo o 368 hektarů a ty chce nyní zpět.

Jaké území konkrétně Česko Polákům předá, však zatím není jasné.

Vláda pověřila ministerstvo vnitra, aby lokality vytipovalo. Úřad nyní vyjednává s obcemi v pohraničí a odmítá uvést, o jaké části území v česko-polském pohraničí jde.

Prohlédněte si v galerii padesát let starou československo-polskou dohodu, která za blížící se změnou hranice stojí

Změna státní hranice se bude zřejmě týkat všech krajů, které sousedí s Polskem - Libereckého, Královehradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského.

Čtěte více: Ministerstvo vnitra tají, která území předá Polákům

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie v Kazachstánu zatkla 100 lidí na protivládním protestu

Při protivládní demonstraci svolané do největšího kazašského města Almaty policie zatkla 100 lidí. Demonstraci svolali oponenti vlády. Protestů začalo přibývat od loňské rezignace tehdejšího prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který byl u moci téměř tři desetiletí. Nazarbajev za svého nástupce navrhl svého blízkého spolupracovníka, který pak zvítězil v narychlo vyhlášených volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy