Schillerová bydlí zdarma u Pařížské ve státním bytě. Nic nemorálního, říká ministryně

Domácí Domácí
6. 5. 2020 16:14
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) bydlí zdarma v nadstandardně velkém bytě v centru metropole, který je ve vlastnictví státu. Zjistil to server Neovlivní.cz. Šéfka financí v reakci pro Aktuálně.cz uvedla, že v tom nevidí nic špatného. Podle ní díky tomu dokonce stát šetří peníze na zajištění bezpečnosti chráněné osoby, mezi které od roku 2015 patří i ministr či ministryně financí.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). | Foto: Jakub Plíhal

Jsou to právě dva roky, co média informovala, že se Schillerová vzdala služebního bytu finanční správy, kde pobývala v době působení coby náměstkyně na ministerstvu financí. Jak ale nyní vychází najevo, nepohoršila si. Naopak.

Nyní Schillerová podle Neovlivní.cz obývá stometrové apartmá v Salvátorské ulici, jen kousek od Staroměstského náměstí a z druhé strany od Pařížské ulice. Byt se nachází v rezidenci, kterou nechal zrenovovat bývalý ministr pro místní rozvoj Pavel Němec a dosud patří ministerstvu pro místní rozvoj.

"Rozlehlý apartmán v těsném sousedství Pařížské, která patří mezi nejdražší ulice v Česku, platí stát. Tedy my všichni. Potvrdil to Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, pod které byt spadá," píše server. 

Sama ministryně informaci potvrdila, nevidí však na svém ubytování nic skandálního. "Bydlím v bytě, který je a byl dlouhá léta určený výhradně pro ústavní činitele, nedá se nabízet k pronájmu, a navíc má zajištěnou ostrahu pro chráněné osoby. Bydlím tam od doby, kdy jsem ministryní, a nemyslela jsem si, že to je něco nemorálního nebo špatného. Naopak, je to výrazná úspora výdajů na zajištění bezpečnosti chráněné osoby," uvedla pro Aktuálně.cz ministryně Schillerová.

Mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík dodal, že pro ubytování chráněných osob jsou byty v Salvátorské ulici vhodné především proto, že jsou zabezpečené bez dodatečných nákladů na střežení a zabezpečovací techniku. Byty byly k dispozici členům vlády již v minulosti.

"Členové vlády i ostatní ústavní činitelé, například poslanci, mají ze zákona nárok na zajištění či úhradu bydlení v Praze. Také ministři financí, zejména v případě, že jejich obvyklé bydliště není v Praze, této možnosti využívají," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí Vintrlík.

V apartmánech v Salvátorské aktuálně bydlí i Schillerové partajní kolegyně, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, tuto informaci uvedl server Seznam Zprávy již dříve.

Ochranu pro ministry financí zavedl Babiš

Ministři financí mezi chráněné osoby dříve nepatřili. Změna přišla až v roce 2015, kdy resortu šéfoval současný premiér Andrej Babiš. "Hlavním důvodem navrhované novelizace nařízení vlády je fakt, že člen vlády ve funkci ministra financí je dlouhodobě vystaven ohrožení své osoby, a to zejména s ohledem na činnost kriminálních skupin v kontextu postoje ministerstva financí k řešení celních a daňových podvodů," stálo tehdy v dokumentu, kterým ministerstvo vnitra žádalo o rozšíření okruhu chráněných osob. Vnitro tehdy také vyčíslilo, že policejní ochrana Andreje Babiše coby tehdejšího šéfa financí vyjde státní rozpočet na 3,8 milionu korun.

O bezpečnost významných představitelů země se stará Ochranná služba Policie České republiky. V současnosti policisté střeží prezidenta, který má na policejní ochranu nárok i po skončení funkce. Mezi další chráněné osoby patří předsedové obou komor parlamentu, premiér a ministři vnitra, zahraničních věcí, spravedlnosti a financí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy