Stát dotoval přímotopy, teď chce platit jejich výměnu

Pavel Baroch
5. 10. 2012 12:00
Kritici vidí v plánech Kubova úřadu snahu pomoci ČEZ
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Začátkem 90. let stát dotoval nakupování a instalaci přímotopů jako ekologického způsobu vytápění. Teď chce dotační metodu použít znovu, jenže obráceně. Plánuje, že bude podporovat výměnu přímotopů, které se postupně staly vůbec nejdražším typem vytápění.

Vyplývá to z návrhu Státní energetické koncepce, kterou by brzy měla schválit vláda.

Ministerstvo průmyslu, autor koncepce, má už jasno, čím by se měly přímotopy, které jsou ve stovkách tisíců domácností, především nahradit - tepelnými čerpadly.

"Zajistit vyšší účinnost užití elektřiny pro vytápění v konečné spotřebě (náhrada přímotopných a akumulačních systémů za tepelná čerpadla)," uvádí se mezi hlavními cíli v kapitole C, která pojednává o výrobě a dodávce tepla. Náhrada přímotopů za tepelná čerpadla se zmiňuje nejméně na dalších šesti místech dokumentu.

"Pro tepelná čerpadla je třeba třikrát méně energie než pro přímotopy," vysvětlil Aktuálně.cz Jan Hamrník z tiskového oddělení ministerstva průmyslu, proč jsou preferována právě tepelná čerpadla. 

Ve hře jsou i dotace

Jak toho chce stát dosáhnout? "Základem bude zvýhodnění tarifů pro tepelná čerpadla a současně snižování zvýhodněných tarifů pro přímotopy," sdělil Hamrník, podle něhož se plánuje i určitá forma finanční podpory. 

Kolik stojí vytápění

(Za rok při spotřebě 65 gigajoulů)

  • Přímotop: 53 064 Kč
  • Akumulace: 45 319 Kč
  • Zemní plyn: 38 210 Kč
  • Koks: 32 405 Kč
  • Centrální vytápění: 26 531 Kč
  • Dřevěné pelety: 23 391 Kč
  • Hnědé uhlí: 23 308 Kč
  • Tepelné čerpadlo: 19 871 Kč
  • Dřevo: 17 808 Kč
  • Štěpka: 16 250 Kč

Zdroj: tzb-info.cz

Tepelná čerpadla obvykle vyjdou na stovky tisíc korun. Jakou sumou by případně přispěl stát, Kubův úřad zatím nesdělil.

"Konkrétními částkami bychom nyní velmi předbíhali," řekl Aktuálně.cz Hamrník, podle něhož budou případné dotace předmětem následných analýz.

Pomáhá stát svému ČEZ?

Nevládní sdružení včetně nově založené Komory obnovitelných zdrojů energie ovšem v tomto plánu vidí především snahu úřadu Martina Kuby zachovat společnosti ČEZ odbyt elektřiny.

Mnohé domácnosti si totiž přímotopy samy odmontovávají právě proto, že topení s ním je kvůli neustálému zdražování proudu neúměrně drahé.

A aby tito lidé "neutekli" ke zcela neelektrickému vytápění, chce je podle sdružení udržet ministerstvo aspoň u tepelných čerpadel, které ke svému pohonu také potřebuje proud, byť výrazně méně než u přímotopů.

Biomasa bývá výhodnější

Komora obnovitelných zdrojů, v jejímž čele stojí bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, oceňuje, že státní energetická koncepce "počítá s potřebou nahradit neefektivní, drahé a neekologické přímotopné vytápění". Ale kritizuje, že ministerstvo počítá víceméně jen s čerpadly.

"Z hlediska efektivity, provozních nákladů i ochrany životního prostředí jsou ve většině případů vhodnější náhradou solární kolektory, kotle na biomasu nebo kombinace obou opatření. Tyto technologie však navrhovaná energetická koncepce zcela opomíjí," uvedla Komora obnovitelných zdrojů.

Jan Habart ze sdružení Biom navíc poznamenal, že ministerstvo průmyslu účinnost tepelných čerpadel oproti přímotopům přeceňuje. "Ministerstvo uvádí, že potřebují třikrát méně energie, v praxi se ale spíše hovoří o úspoře 1:2," řekl Aktuálně.cz Habart.

Myslí i na jiné typy vytápění

Ministerstvo odmítlo, že by nastavením energetické koncepce chtělo při výměně přímotopů pomáhat ČEZ. A tvrdí, že myslí i na jiné druhy vytápění.

"Při pozorném čtení aktualizované energetické koncepce se v podobném duchu zmiňujeme i o kotlích na biomasu, jelikož je v České republice velký potenciál biomasy, který lze právě pro tyto účely využít," řekl Aktuálně.cz Jan Hamrník z tiskového oddělení ministerstva.

Naopak se solárními kolektory se podle Kubova úřadu do budoucna ve velkém měřítku nepočítá, protože nepředstavují tak významnou úspornou technologii.

Pokus už před lety

Ministerstvo průmyslu odhaduje, že přímotopné vytápění nebo podobný ekvivalent v současnosti využívá na 400 tisíc domácností.

O zavedení speciálního programu na výměnu přímotopů za levnější a ekologičtější vytápění se na přelomu 20. a 21. století pokoušel tehdejší ministr životního Miloš Kužvart z ČSSD, ale se svým plánem neuspěl.

Také jste v 90. letech naletěli a pořídili si přímotop? Co si o této formě vytápění myslíte? Diskutejte na Facebooku:

 

Právě se děje

před 4 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy