Stát dotoval přímotopy, teď chce platit jejich výměnu

Pavel Baroch
5. 10. 2012 12:00
Kritici vidí v plánech Kubova úřadu snahu pomoci ČEZ
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Začátkem 90. let stát dotoval nakupování a instalaci přímotopů jako ekologického způsobu vytápění. Teď chce dotační metodu použít znovu, jenže obráceně. Plánuje, že bude podporovat výměnu přímotopů, které se postupně staly vůbec nejdražším typem vytápění.

Vyplývá to z návrhu Státní energetické koncepce, kterou by brzy měla schválit vláda.

Ministerstvo průmyslu, autor koncepce, má už jasno, čím by se měly přímotopy, které jsou ve stovkách tisíců domácností, především nahradit - tepelnými čerpadly.

"Zajistit vyšší účinnost užití elektřiny pro vytápění v konečné spotřebě (náhrada přímotopných a akumulačních systémů za tepelná čerpadla)," uvádí se mezi hlavními cíli v kapitole C, která pojednává o výrobě a dodávce tepla. Náhrada přímotopů za tepelná čerpadla se zmiňuje nejméně na dalších šesti místech dokumentu.

"Pro tepelná čerpadla je třeba třikrát méně energie než pro přímotopy," vysvětlil Aktuálně.cz Jan Hamrník z tiskového oddělení ministerstva průmyslu, proč jsou preferována právě tepelná čerpadla. 

Ve hře jsou i dotace

Jak toho chce stát dosáhnout? "Základem bude zvýhodnění tarifů pro tepelná čerpadla a současně snižování zvýhodněných tarifů pro přímotopy," sdělil Hamrník, podle něhož se plánuje i určitá forma finanční podpory. 

Kolik stojí vytápění

(Za rok při spotřebě 65 gigajoulů)

  • Přímotop: 53 064 Kč
  • Akumulace: 45 319 Kč
  • Zemní plyn: 38 210 Kč
  • Koks: 32 405 Kč
  • Centrální vytápění: 26 531 Kč
  • Dřevěné pelety: 23 391 Kč
  • Hnědé uhlí: 23 308 Kč
  • Tepelné čerpadlo: 19 871 Kč
  • Dřevo: 17 808 Kč
  • Štěpka: 16 250 Kč

Zdroj: tzb-info.cz

Tepelná čerpadla obvykle vyjdou na stovky tisíc korun. Jakou sumou by případně přispěl stát, Kubův úřad zatím nesdělil.

"Konkrétními částkami bychom nyní velmi předbíhali," řekl Aktuálně.cz Hamrník, podle něhož budou případné dotace předmětem následných analýz.

Pomáhá stát svému ČEZ?

Nevládní sdružení včetně nově založené Komory obnovitelných zdrojů energie ovšem v tomto plánu vidí především snahu úřadu Martina Kuby zachovat společnosti ČEZ odbyt elektřiny.

Mnohé domácnosti si totiž přímotopy samy odmontovávají právě proto, že topení s ním je kvůli neustálému zdražování proudu neúměrně drahé.

A aby tito lidé "neutekli" ke zcela neelektrickému vytápění, chce je podle sdružení udržet ministerstvo aspoň u tepelných čerpadel, které ke svému pohonu také potřebuje proud, byť výrazně méně než u přímotopů.

Biomasa bývá výhodnější

Komora obnovitelných zdrojů, v jejímž čele stojí bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, oceňuje, že státní energetická koncepce "počítá s potřebou nahradit neefektivní, drahé a neekologické přímotopné vytápění". Ale kritizuje, že ministerstvo počítá víceméně jen s čerpadly.

"Z hlediska efektivity, provozních nákladů i ochrany životního prostředí jsou ve většině případů vhodnější náhradou solární kolektory, kotle na biomasu nebo kombinace obou opatření. Tyto technologie však navrhovaná energetická koncepce zcela opomíjí," uvedla Komora obnovitelných zdrojů.

Jan Habart ze sdružení Biom navíc poznamenal, že ministerstvo průmyslu účinnost tepelných čerpadel oproti přímotopům přeceňuje. "Ministerstvo uvádí, že potřebují třikrát méně energie, v praxi se ale spíše hovoří o úspoře 1:2," řekl Aktuálně.cz Habart.

Myslí i na jiné typy vytápění

Ministerstvo odmítlo, že by nastavením energetické koncepce chtělo při výměně přímotopů pomáhat ČEZ. A tvrdí, že myslí i na jiné druhy vytápění.

"Při pozorném čtení aktualizované energetické koncepce se v podobném duchu zmiňujeme i o kotlích na biomasu, jelikož je v České republice velký potenciál biomasy, který lze právě pro tyto účely využít," řekl Aktuálně.cz Jan Hamrník z tiskového oddělení ministerstva.

Naopak se solárními kolektory se podle Kubova úřadu do budoucna ve velkém měřítku nepočítá, protože nepředstavují tak významnou úspornou technologii.

Pokus už před lety

Ministerstvo průmyslu odhaduje, že přímotopné vytápění nebo podobný ekvivalent v současnosti využívá na 400 tisíc domácností.

O zavedení speciálního programu na výměnu přímotopů za levnější a ekologičtější vytápění se na přelomu 20. a 21. století pokoušel tehdejší ministr životního Miloš Kužvart z ČSSD, ale se svým plánem neuspěl.

Také jste v 90. letech naletěli a pořídili si přímotop? Co si o této formě vytápění myslíte? Diskutejte na Facebooku:

 

Právě se děje

Další zprávy