Stát chce vědět, kde přesně bydlíte, chystá nový zákon

Domácí Domácí
16. 4. 2015 10:11
Hra na schovávanou se státem, kdy si někteří lidé přihlásí trvalý pobyt na radnici, skončí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Murom a.s.

PrahaZákon, který chystá ministerstvo vnitra, má odstranit problém, kdy se některé osoby před státem schovávají. Lidé budou muset uvádět skutečné místo, kde přespávají. Zákon se však nebude týkat pouze těch, kteří jsou hlášeni na úřadech, píše Mladá fronta Dnes.

Zákon bude platit i pro ty, kteří mají nahlášené trvalé bydliště v jiném místě, než skutečně přebývají – tedy pro studenty žijící na koleji, chataře, ale i třeba pro lidi, kteří žijí v ubytovně zaměstnavatele. Trvalé bydliště bude s novým zákonem navíc povinné. Stát nechce dále tolerovat, že někteří lidé nemají nahlášené trvalé bydliště.

Stovky tisíc lidí mají trvalý pobyt na radnicích

Lidí, kteří jsou přihlášeni na radnici, je v České republice 375 tisíc, toto číslo stouplo za posledních pět let o 100 tisíc a pouze jednu desetinu z nich tvoří bezdomovci. Lidé se na úřadě schovávají například před exekutory nebo nedostali možnost zapsat si trvalé bydliště jinam.

Zákonem se má změnit situace, kdy majitel nemovitosti zakázal nájemníkovi přihlásit si u něj trvalé bydliště.

„Nová právní úprava umožní všem občanům, kteří mají nemovitost v užívání, aby na její adrese měli trvalý pobyt. Vlastníkovi stanoví povinnost umožnit přihlášení do nemovitosti,“ řekl MF Dnes náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. V současnosti není úplně jasné, jestli se nájemník domůže trvalého bydliště, když s tím majitel bytu nesouhlasí.

Znovu se bude zavádět přechodné bydliště

Stát lidem ještě nabídne institut přechodného bydliště, který existoval před lety. Ten bude znovu ustanoven kvůli například doručování úředních obsílek, když se přestěhujete na více jak tři měsíce.

Pokud se člověk nikde nenahlásí do tří let od uvedení zákona v platnost a bude přitom vlastníkem nemovitosti, přihlásí mu úřad trvalý pobyt tam.

Zákon stanoví poměrně přísné lhůty. Po přestěhování budete mít 15 dní na nahlášení nového bydliště na úřadě. Každý úřad bude mít navíc povinnost „udat“ nesrovnalosti v bydlišti někoho jiného. Za nesrovnalosti v dokladech bude hrozit pokuta až 15 tisíc korun.

Současná podoba připravovaného zákona není finální, zákon se bude dopracovávat. V materiálu se píše, že zavedení zákona bude stát asi 65 milionů korun, hlavně kvůli úpravě počítačových systémů evidence obyvatel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy