Starosty bude muset policie o neštěstí informovat okamžitě. Komunikaci změnila střelba v Brodě

ČTK ČTK
13. 1. 2016 21:17
Starostové a hejtmani budou o mimořádných událostech s větším počtem obětí či teroristických útocích informováni bezodkladně. Ve středu se k tomu zavázalo ministerstvo vnitra, vedení policie a hasičského sboru v memorandu, jež jejich zástupci podepsali v Brně s představiteli Asociace krajů a Svazem měst a obcí. K jednání o zlepšení komunikace mezi policií a hasiči na straně jedné a starosty a hejtmany na straně druhé vedly loňské události v Uherském Brodě, kde střelec zabil osm lidí, řekl dnes novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Dokument se připravoval asi rok.
Ministr vnitra Milan Chovanec a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (koláž).
Ministr vnitra Milan Chovanec a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (koláž). | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Loňská střelba v Uherském Brodě změní komunikaci s kraji a obcemi. Zástupci ministerstva vnitra, vedení policie a hasičského sboru se zavázali, že o mimořádných událostech s větším počtem obětí či teroristických útocích budou bezodkladně informovat starosty a hejtmany.

S představiteli Asociace krajů a Svazem měst a obcí podepsali ve středu v Brně memorandum.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se již hasiči ani policisté nesmějí spoléhat na to, že starostovi předá informace o mimořádné události městská či obecní policie, které velí. Nyní musí dostat informace přímo od operačního důstojníka policie či hasičů.

V memorandu je popsáno 13 druhů událostí ve vztahu k hejtmanům a deset ve vztahu ke starostům. U každé z nich je uvedeno, jak rychle mají být informováni. Bez zbytečného odkladu je musí policie či hasiči informovat o neštěstích, při nichž je více než deset mrtvých a zraněných, o teroristických útocích, střílení, leteckých nehodách nebo o dlouhodobých výpadcích energie.

Do dvou hodin od vzniku události musí dostat informaci o větších požárech, nálezech munice nebo výbušných systémů, živelních pohromách nebo zjištění výskytu nebezpečných nákaz v katastru města či obce.

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL) podpis memoranda vítá. Starostové musejí mít přísun informací, aby mohli informovat obyvatele a přistoupit například k evakuaci, řekl. Je to jedna z nejdůležitějších věcí, mít rychle informace, alespoň ty základní, dodal.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy