Spravedlnost stojí peníze, mnoho Čechů se jí nedovolá

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
16. 8. 2013 6:00
Soudní proces znamená velké výdaje, ne každý si jej může dovolit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Soudní proces rovná se velké výdaje. Průtahy v soudním řízení, nedostatek informací a finanční náročnost právní pomoci tak znemožňuje mnohým obětem nečestného jednání dovolat se spravedlnosti u českých soudů.

"Zranitelné a nejslabší skupiny obyvatel nemají dobrý přístup k právní pomoci. Dodnes chybí legislativní úprava zajišťující bezplatnou právní pomoc pro ty skupiny obyvatel, kteří si ji nemohou dovolit," řekla Aktuálně.cz vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Její slova potvrzuje i zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. "Jako advokát jsem se s takovou situací setkával denně. Na nedostupnost právní pomoci bylo několikrát upozorňováno, nikdy ale nedošlo k nápravě."   

Na problém znovu poukázala Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 2012, kterou tuto středu projednala vláda.

Česko má v rámci EU nejmenší podíl osob, kterým by hrozilo riziko chudoby a sociálního vyloučení. Přesto se podle statistik ekonomická situace většiny českých domácností dlouhodobě zhoršuje

Pocit deprivace, nárůst inflace, nejistota na trhu práce a nedostatek finančních prostředků pak odrazuje Čechy s nejnižšími příjmy od vyhledání právní pomoci. Ta může vyjít až na desetitisíce korun.

"Podobný problém jsme například řešili u nezákonně sterilizovaných žen. Ukázalo se, že vedle nedostatečné informovanosti se mnohé z nich nechtěly pouštět do soudních sporů právě z důvodu finanční náročnosti," uvedla jeden z příkladů Šimůnková.

Soudní spor se může nečekaně prodražit

Poplatky za právní pomoc mohou být stanoveny na základě smluvní dohody či podle tarifu, kdy se platí za každý právní úkon zvlášť. Konečná částka se tak může vyšplhat do tisíců korun. 

Dále je nutné zaplatit soudní poplatek. Ten v případě finančního plnění činí 4 procenta žalované částky. U jiných sporů musí žalující zaplatit jednorázový poplatek za jednotlivé úkony prováděné soudem.

"K nákladům za právní pomoc a soudní poplatek se navíc přidává strach, že v případě neúspěchu je žalobce povinen zaplatit právní náklady protistrany. 

Jedná se například o případy, kdy jsou protistranou firmy, které mají možnost si zajistit dražší a kvalitnější právní zástupce," upozornil na nákladnost soudních sporů Křeček.

Podle Šimůnkové se nedostupnost právní pomoci navíc netýká pouze sociálně vyloučených a chudých obyvatel.

"Do této skupiny patří také senioři nebo svobodné matky. Především starší lidé jsou v tomto smyslu velmi zranitelní," dodala Šimůnková.

Legislativní pomoc stále není

V roce 2011 proto ministerstvo spravedlnosti připravilo věcný záměr zákona o bezplatné právní pomoci, který byl odeslán vládě.

Úprava počítala s vytvořením právního základu pro komplexní systém poskytování právní pomoci fyzickým i právním osobám, které v důsledku své materiální potřebnosti nemohou využívat právní služby k tomu, aby mohly řádně uplatnit a ochránit svá práva.

Zamýšlený zákon by zřizoval i veřejný registr poskytovatelů právní pomoci.

Již v roce 2011 legislativní rada návrh projednala bez výsledného stanoviska. Definitivně ho smetla ze stolu minulý týden, když nedoporučila předložit věcný záměr na jednání Vlády ČR, neboť nebyla přijata shoda na jeho znění.

Ministerstvu spravedlnosti tedy zřejmě nezbyde než zákon stáhnout a případně přepracovat.

"Za současné politické situace nicméně nelze předjímat, co se s přípravou zákona o bezplatné právní pomoci bude dít dál," okomentovala situaci mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Neziskové organizace v roli státu

Jelikož legislativní úprava zajištění právní pomoci je v současné době v nedohlednu, supluje absenci zmiňovaného zákona neziskový sektor.

"Do jisté míry nabízí bezplatnou právní pomoc advokátní komora. Existují také občanská sdružení poskytující dostupné právní konzultace. 

Samozřejmě ani právní komora či občanská sdružení nemohou zajistit pomoc všem, kteří ji potřebují," řekl Křeček.

Šimůnková upozornila, že řešením problému by mohl být nejen zákon o zajištění právní pomoci, ale také lepší osvěta ze strany státu.

"Do doby, než nebude problém legislativně ošetřen, by měl stát lépe informovat o alternativních možnostech právní pomoci," dodala Šimůnková.

Zpráva o stavu Lidských práv v roce 2012 reflektuje další problémy české společnosti.

Pozitivně hodnotí například pokrok v tzv. inkluzivním vzdělání, které má zajistit rovný přístup ke vzdělání. Pochvalně se vyjadřuje k zlepšování práv seniorů či ochraně dětí.

Naopak negativně hodnotí nedostatečné kroky vedoucí ke zlepšení sociálního začleňování nebo nedokonalý koncept sociálního bydlení, vzrůstající počet ubytoven a zneužívání doplatku na bydlení.

Zpráva také upozorňuje na prohlubující se sociální napětí, netoleranci a protiromské nálady.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy