Nový bonus k dálniční známce: Správci dálnic vyšlou za řidiči v nouzi auto s pomocí

Petr Koděra Petr Koděra
11. 2. 2016 9:25
Ředitelství silnic a dálnic představilo novinku - bezplatnou linku 800 280 281, kde se řidiči s porouchaným autem na dálnici dočkají rady či pomoci. Stačí nahlásit operátorovi svou polohu a do dvaceti minut se objeví asistenční vůz. Jeho pracovníci buď zvládnou problém odstranit, nebo navedou motoristu, co přesně má dělat. "Poprvé si tak řidiči nákupem dálniční známky nepořizují jen zákonem nařízenou vstupenku na dálnici, ale také dostávají i novou podporu, nový servis. Zkrátka službu navíc," řekl šéf ŘSD Jan Kroupa. Zatím jde o pilotní projekt, který bude fungovat jen na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem. V budoucnu se pak rozšíří po celé zemi.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Řidiči, kterým se na dálnici náhle porouchá auto nebo jim praskne pneumatika, si mohou nově zavolat zdarma rychlou pomoc od státu. Stačí na telefonu vytočit bezplatnou linku 800 280 281, nahlásit operátorovi v ostravském Národním dopravním informačním centru svou polohu a nejpozději do dvaceti minut se objeví asistenční vůz Ředitelství silnic a dálnic. Jeho pracovníci buď zvládnou problém odstranit, nebo motoristovi poradí, co přesně má dělat.

"Neslibujeme pojízdnou dílnu, ale častokrát stačí řidiče uklidnit a pomoci mu problém řešit. Třeba poradit, jakou asistenční službu má předplacenou a kam má volat. Někdo i při sebemenším problému může zpanikařit, přestože řešení je v řadě případů jednoduché. Čím déle pak na dálnici stojí, tím se zvyšuje riziko nehody," říká mluvčí správců dálnic Jan Rýdl. Jeho kolegové tak především místo se stojícím autem viditelně označí světelným pojízdným vozíkem. "To je první a naprosto klíčový krok," dodal Rýdl.

Na ŘSD připravili podle generálního ředitele Jana Kroupy novou službu pro všechny, kdo si koupili dálniční známku. "Poprvé si tak řidiči nákupem dálniční známky nepořizují jen zákonem nařízenou vstupenku na dálnici, ale také dostávají i novou podporu, nový servis. Zkrátka službu navíc," doplnil Kroupa.

Zatím jde o pilotní projekt, který bude fungovat jen na dvou stech kilometrech dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. Do budoucna se pak rozšíří po celé zemi. Kdy to bude, ale není jasné. "Nejdříve musíme vyhodnotit zkušenosti z D1. To bude trvat minimálně několik měsíců," řekl mluvčí Rýdl.

Na D1 budou pendlovat čtyři vozy, každý obslouží zhruba padesátikilometrový úsek. Povinně ho budou muset bez ohledu na zásah projet pětkrát denně - třikrát za světla a dvakrát v noci.

Stanoviště budou mít na současných silničních správách, v jejichž blízkosti navíc sídlí dálniční policie. Ta se v případě vážnějších problémů rovněž po upozornění operátora národního dopravního centra vydá na cestu spolu se záchranáři a hasiči.

Vybavili si ojetá auta

Správci dálnic do nové akce nezapojí nově nakoupená auta. Vše pojali nízkonákladově a využijí ojeté dodávky ze svých garáží nebo od jiných státních institucí - například od celníků. Stačilo auta ve vlastních dílnách upravit a patřičně je vybavit, například navijákem, reflexními vestami, pitnou vodou nebo několika kanystry na palivo.

Pomáhat budou především s banalitami. Třeba když někomu dojde benzin či nafta a čerpací stanice je nadohled, zdarma jej tam odtáhnou. Nebo v noci za deště pomohou vyměnit píchlou pneumatiku. "Jsou řidiči, kteří vědí, kde je rezervní kolo, ale nevědí, kde mají nářadí, nebo ho neumějí použít," vysvětlil mluvčí Rýdl.

ŘSD zároveň vyvíjí jednoduchou mobilní aplikaci, kterou si řidiči budou moci zdarma stáhnout do svých telefonů. Sama pak bude umět nahlásit do dopravního centra polohu auta, aby motorista nemusel hledat číslo, kam zavolat. "Operátor sám bude volat zpět řidiči s tím, že ví, kde je, a že posílá pomoc. Mezitím mu může po vzoru záchranářů radit, co dělat. Tedy například obléci reflexní vestu a jít co nejrychleji za svodidla," řekl Rýdl.

Do budoucna chce ŘSD využít informace z bezplatné linky 800 280 281 i k aktuálnímu motoristickému zpravodajství. Pokud se budou operátorům hlásit všichni v problémech, budou o nich ostatní motoristé díky mobilní aplikaci obratem vědět.

Správci dálnic podpoří novou asistenční linku i marketingem: najali studenty, kteří budou na čerpacích stanicích podél D1 rozdávat letáky s podrobnými informacemi a zvýrazněným telefonním číslem.

Podobná služba není v Evropě novinkou, funguje i v dalších zemích včetně sousedního Slovenska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy