Soudkyně poztrácela spisy, může přijít o plat. Na rozsudek čeká i případ z roku 1995

Radek Nohl Radek Nohl
27. 2. 2016 11:12
Při nedávné kontrole vedení Obvodního soudu pro Prahu 10 zjistilo, že soudkyně Monika Spáčilová ztratila několik spisů, řadu let nevypracovala rozsudky nebo kauzy protahovala o víc než dva roky. Teď Spáčilová již podruhé čelí kárné žalobě a Nejvyšší správní soud bude na konci března rozhodovat, jaký trest nakonec dostane.
Soudkyně podle kárné žaloby ztratila několik spisů. Ilustrační foto.
Soudkyně podle kárné žaloby ztratila několik spisů. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Již podruhé našli nadřízení v práci soudkyně Moniky Spáčilové vážné nedostatky. Při detailní kontrole vedení Obvodního soudu pro Prahu 10 zjistilo, že ztratila několik spisů, řadu let nevypracovala rozsudky nebo bez důvodu protahovala případ o víc než dva roky. Nedávná prověrka odhalila pochybení u více než čtyřiceti věcí. Jedna z jejích kauz se dokonce táhne už od roku 1993 - dosud bez výsledku.

Teď Spáčilová čelí kárné žalobě, kterou se bude zabývat Nejvyšší správní soud, a hrozí jí vážný trest. Může přijít každý měsíc o desítky tisíc korun. 

Podle žaloby, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici, Spáčilová nejméně v jedenácti případech ztratila spis a poté ho ani nezačala včas rekonstruovat. Jde například o kauzy, kdy se lidé soudili o desítky tisíc korun jako náhradu škody nebo o zaplacení 605 tisíc korun za rekonstrukci domu.

Na rozsudek čeká patnáct let

Jeden z případů, v němž se jedná rovněž o náhradu škody, je dokonce z roku 1995 a dodnes neskončil. "Rozsudek nebyl nikdy písemně vyhotoven, rozeslán účastníkům a věc není dosud pravomocně skončena," konstatuje v žalobě předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Jaroslava Pokorná.

Nadřízení u dalších kauz zjistili, že rozsudek Spáčilová nevypracovala, nebo když jej napsala, tak nebyl nikdy odeslán. Třeba jeden z účastníků líčení na něj čeká již patnáct let.

Monika Spáčilová má více než dvacetiletou praxi. U Obvodního soudu pro Prahu 10 působí od roku 1993 a mezi roky 2004 až 2014 byla dokonce jeho místopředsedkyní. Její specializací jsou zejména občanskoprávní případy.

Pokorná jí také vyčítá, že si v jednom případě špatně přečetla žalobu. To si myslela, že žalovaná před začátkem líčení zemřela, a následně řízení o dědictví zastavila. Teprve až po odvolání státního zástupce vzala své rozhodnutí zpět. "Usnesení o zastavení řízení lze označit za zcela nesmyslný krok," uvedla Pokorná.

Vedení soudu navrhlo přísný trest

Pod kritikou je Spáčilová i kvůli dlouhým průtahům. Předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 popsala v žalobě kauzu, v níž soudkyně osm měsíců nenařídila jednání. Během této doby byl však na majetek žalovaného muže vyhlášen konkurz. A ten, kdo se s ním soudil, přišel o možnost získat zhruba 130 tisíc korun. V jiné kauze, v níž se jedná o zaplacení 207 tisíc korun, pak nadřízení odhalili průtahy v délce dva a čtvrt roku.

Soudkyně Spáčilová si vyžádala zaslání otázek prostřednictvím e-mailu. Poté ale na dotazy deníku Aktuálně.cz, které se týkaly jejích pochybení uvedených v kárné žalobě, deset dní nereagovala. A Petra Sojková ze sekretariátu předsedkyně napsala, že neví, kdy na ně odpoví.

Díky své více než dvacetileté praxi má v současné době Monika Spáčilová hrubý plat okolo 95 tisíc korun. Už v roce 2014 přišla kvůli pochybení na tři měsíce o deset procent ze svého platu. "Odsouzení na ni nemělo žádný vliv," uvedla Pokorná.

Proto nyní Nejvyššímu správnímu soudu navrhuje trest mnohem přísnější. Chce, aby Spáčilová po dobu dvou let přišla každý měsíc o třicet procent ze svého platu. Soud o tom bude rozhodovat na konci března. "Porušení pracovních povinností soudkyně je v tomto směru zcela výjimečné intenzity," zdůvodňuje Pokorná, proč takový trest navrhla.

Pochybení u více než 110 případů

Na začátku března se bude Nejvyšší správní soud nicméně zabývat případem další pražské soudkyně. Jana Veselá z Obvodního soudu pro Prahu 4 čelí žalobě zejména kvůli průtahům, které ve své agendě způsobila. Prověrka její práce odhalila pochybení u více než 110 případů. Šlo třeba o stanovení výživného pro nezletilé, určení, kdo se bude o dítě starat, nebo popření otcovství.

Podle statistiky z loňského října neměla Veselá vyřešeno přes 310 případů. To je oproti ostatním soudcům ze stejného úseku na Obvodním soudu pro Prahu 4 o 130 věcí více. Vedení jí dlouhodobě zdůrazňovalo, že ve svých kauzách musí konat minimálně jednou za tři měsíce. "Soudkyně, oproti svým kolegům, úkony v požadovaném odstupu nezvládá," konstatuje místopředsedkyně soudu Andrea Lomozová.   

A také možná proto se na Veselou začaly hromadit stížnosti. Za poslední dva roky jich bylo 23, z toho deset bylo uznáno jako důvodných. Veselá Aktuálně.cz řekla, že se až do jednání Nejvyššího správního soudu nechce vyjadřovat. Lomozová v žalobě však uvádí, že si je svého pochybení vědoma a lituje ho. Vedení Obvodního soudu pro Prahu 4 navrhuje, aby přišla po dobu šesti měsíců o deset procent ze svého platu.

Místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala navrhuje, aby byli nastávající manželé povinně poučeni o společném vlastnictví manželů. Lidé často netuší, že automaticky sdílejí i dluhy a pohledávky. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy