Soudce nemá čas, řeší Ratha. Případ Bušina musí stále čekat

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 4. 2014 12:45
Dřívější pravá ruka středočeského hejtmana, obviněná ze stomilionových daňových úniků, si stěžuje na zdlouhavý proces. Už více než rok a půl čeká, kdy soud nařídí jednání.
Filip Bušina
Filip Bušina | Foto: Zuzana Šmajlerová

Praha - V červnu 2009 ta zpráva rozvířila hladinu tuzemské politiky: Policie zatkla osmičlennou skupinu lidí, která podle ní připravila stát o více než 300 milionů korun na daních. Jednou z jejích hlavních postav byl – alespoň podle obvinění - Filip Bušina. V té době pravá ruka středočeského hejtmana Davida Ratha, která měla na starosti investice ve středočeských nemocnicích.

Skupina podle obžaloby fakturovala vymyšlené služby především za reklamní poutače a další reklamní služby, a připravila tak stát na daních o 328 milionů korun. Případ šel již před více než půldruhým rokem k soudu, ale ten zatím nenařídil jednání.

"Už jsem psal soudci, že chci, aby konečně ten proces začal," uvádí Bušina s tím, že je stíhán neoprávněně. V policejních sítích prý uvízl vlastně jen proto, že s firmami dalších obviněných sídlil na stejné adrese a využívali společné konferenční prostory. "V celém spise není jediný přímý důkaz proti mně," tvrdí.

Jenže začátek procesu nelze očekávat dřív než koncem letošního roku. Případ má totiž na stole soudce Robert Pacovský, který soudí Davida Ratha. Byť jeho případ dostal na stůl o půl roku později.

6500 stran spisu

"Podle trestního řádu je třeba vazební věci projednat s největším urychlením, proto musel senát Mgr. Roberta Pacovského nejdříve nařídit hlavní líčení v trestní věci MUDr. Davida Ratha a spol.," vysvětluje mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová.

Problémem je podle ní i obsáhlost - jen obžalovací spis má celkem 6500 stran a soud se musí probrat například stovkami faktur.

"Spis ve věci Davida Ratha a spol. má nyní zhruba 26 300 stran ve 107 svazcích," podotýká Steinerová, podle níž nelze odhadnout, kdy Rathův proces skončí. K soudu podle ní bylo předvoláno například 74 svědků, vyslechnuto bylo něco přes polovinu. "Nemusí to být ale počet konečný, strany ještě mohou další navrhnout," upozorňuje.

Poté, co byli všichni obvinění v kauze Rath propuštěni z vazby, už tato věc nemá přednost. "Předseda senátu proto souběžně studuje spis s obžalobou Filipa Bušiny, aby mohl nařídit také hlavní líčení," dodává mluvčí. Začátek procesu ale přesto neočekává dřív než po letních prázdninách.

Jediný, kdo umí korupci

Aby Bušinův případ převzal jiný soudce, neumožňuje podle Steinerové zákon.

"Pokud napadne některému soudci věc, nelze mu ji v souladu se zásadou zákonného soudce odejmout," říká.

Proč oba složité případy mají jediného soudce, má podle ní jednoduché vysvětlení. Pacovského senát je jediný na krajském soudu, který je specializován na korupci veřejných činitelů a korupci při veřejných zakázkách. Nicméně po Rathovi už podle mluvčí nedostal žádný jiný případ.

 

Právě se děje

Další zprávy