Soudce psal posměšné texty o muslimech. Mají se snad urazit teroristé z IS? hájil se před senátem

Jan Hejl Jan Hejl
26. 5. 2016 13:13
Brněnský Nejvyšší správní soud začal projednávat kárnou žalobu na soudce Miloše Zbránka, který opakovaně publikoval texty zesměšňující muslimy, uprchlíky nebo neziskové organizace. Potrestání soudce, který působí u liberecké pobočky ústeckého krajského soudu, požadoval jeho nadřízený Luboš Dörfl. Správní soud nakonec jednání odročil na začátek června. Zbránkovi hrozí snížení platu, v krajním případě by mohl být také zbaven funkce soudce. Žalovaný se u soudu hájil, že satirickými povídkami nemohl poškodit soudcovský stav, protože u problematických článků neuvedl svoje zaměstnání.
Soudce Miloš Zbránek, který čelí kárné žalobě.
Soudce Miloš Zbránek, který čelí kárné žalobě. | Foto: ČTK

Brno – "Není to náhodou cenzura?" hřímal u brněnského Nejvyššího správního soudu Miloš Zbránek, soudce krajského soudu v Ústí nad Labem, který čelí kárné žalobě kvůli sérii článků, v nichž se vysmíval uprchlíkům, muslimům nebo neziskovým organizacím.

Předseda ústeckého soudu a Zbránkův nadřízený Luboš Dörfl se na správní soud obrátil se žalobou, ve které soudci navrhuje snížit plat o 15 procent na tři měsíce. Při jednání – které bylo nakonec odročeno na 6. června – řekl, že autorská činnost Zbránka je v rozporu s etikou soudce.

"I svoboda slova má zákonné omezení. Problém není v tom, že by soudce nemohl publikovat. Jde o obsah článků, které poškozují soudcovskou funkci," zdůraznil Dörfl. "Články mohou formovat špatný předsudek a stereotypy, které jsou podstatou xenofobie, rasismu," dodal.

Zbránek působící u liberecké pobočky ústeckého krajského soudu se hájil, že soudcovský stav nemohl poškodit, protože u problematických článků neuvedl svoje zaměstnání. Podle něj povolání soudce dehonestovali lidé, kteří jeho funkci "vyslídili". Na případ jako první letos v únoru upozornil deník Aktuálně.cz.

Předseda senátu Nejvyššího správního soudu Radovan Havelec při jednání ze Zbránkových satirických článků, i přes vulgarity, které obsahují, citoval – autor se v nich posměšně vyjadřuje i o "sluníčkářích" nebo projektu Hate Free Culture. V povídkách, které publikoval na několika internetových serverech, například popisuje dění ve fiktivním islámském městě, kde muslimové znásilňují a zabíjejí.

"Je všeobecně známo, že teroristické skupiny zabíjejí bezvěrce, jiné muslimy, znásilňují jezídské ženy a podobně. Co je na tom dehonestujícího? Koho to dehonestuje? Mají se snad urazit teroristé z Islámského státu?" tázal se Zbránek. Později odmítl odpovědět na otázku, zda je autorem skutečně on. Správní soud ale jeho autorství považuje za nepochybné.

Žalobu nadřízeného Zbránek považuje za absurdní a politicky orientovanou. "Na autorskou činnost mám ze zákona právo. Soudci zahýbající manželce nebo ti, co chodí ve volném čase do nevěstinců, také - pokud se tam nechlubí, že jsou soudci - nečelí kárným žalobám. Neškodí náhodou soudcovskému stavu více?" bránil se v závěrečné řeči.

Zbránek publikoval dál i přes výtku nadřízeného

Soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem byl za své texty už jednou potrestán. Od svého nadřízeného, předsedy soudu Luboše Dörfla, loni v červnu dostal výtku a slíbil mu, že ihned přestane s útoky na veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovu, o které se v článcích rovněž vyjadřoval.

"Magistr Zbránek přijal závěr můj i vedení soudu o tom, že obsahy jeho článků vztahující se k romské menšině nebo napadající homosexuály a migranty mohou vést čitatele k závěru, že autor článku – soudce - má negativní vztah k těmto skupinám a nelze od něho očekávat spravedlivé rozhodnutí," napsal tehdy ve zdůvodnění Dörfl.

Po udělení napomenutí ale soudce Zbránek, který řeší hlavně obchodněprávní agendu a k jeho práci jinak nemají nadřízení výhrady, dál v psaní výsměšných textů pokračoval. Vedení ústeckého soudu se proto obrátilo na Nejvyšší správní soud s kárnou žalobou, v níž navrhoval, aby mu kárný senát snížil plat o patnáct procent na tři měsíce. Podle předsedy Dörfla soudce Zbránek publikační činností narušil důstojnost soudcovské funkce a ohrozil nezávislé rozhodování soudu.

I ministr spravedlnosti Robert Pelikán se dříve vyjádřil, že u některých Zbránkových textů má pocit, že jsou homofobní a islamofobní. "Z mého pohledu musí soudce dbát na to, aby nevzbuzoval žádné obavy z podjatosti, a tomu musí přizpůsobit i svou případnou aktivitu v mediální oblasti," uvedl v únoru Pelikán.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy