Soudce by bez titulu mohl soudit dál, ukázala analýza

Domácí Domácí
8. 12. 2009 6:54
Jeho minulé rozsudky by platily, i kdyby se ministerstvu povedlo zbavit jej funkce
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kam až může zajít kauza rychlotitulů plzeňské právnické fakulty, ukazuje analýza ministerstva spravedlnosti, kterou si nechalo zpracovat v souvislosti s hrozbou, že některým rychlostudentům budou odebrány tituly. Z té vyplývá, že i kdyby soudce přišel títmo způsobem o svůj titul, může soudit dál.

A to přesto, že kdyby přišel o titul magisterský, pozbyl by vlastně právního vzdělání, uvádí deník Právo, který analýzu získal.

"Zákon o soudech a soudcích ani zákon o státním zastupitelství v souvislosti se ztrátou kvalifikačních předpokladů pro výkon soudce nebo státního zástupce přímo nespojují zánik funkce soudce nebo státního zástupce," stojí podle listu v závěru expertizy.

Ministryně Dabiela Kovářová má však pro takový případ plán. Pokud by se ukázalo, že některý soudce či státání zástupce získal titul neoprávněně, podá návrh na jeho odvolání nebo kárnou žalobu.

Co kdyby ale někdo napadl úkony takového soudce nebo státního zástupce, jemuž byl odebrán titul? Ministerstvo se přiklání k závěru, že tyto úkony, například rozsudky, by z důvodu ochrany dobré víry a práv třetích osob měly zůstat v platnosti.

Podle analýzy pak ministerstvo samo nemá možnost podnikat kroky k tomu, aby byl někomu titul odebrán. To je plně v kompetenci vysoké školy, která titul udělila.

 

Právě se děje

Další zprávy