Soud zamítl žalobu firmy Tukový průmysl na celníky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 1. 2011 14:06
Společnost je podezřelá, že krácením daní připravila stát o 2,7 miliardy korun

Praha - Městský soud v Praze zamítl žalobu společnosti Tukový průmysl na celníky.

Spor se týkal postupu celní správy kolem odvolání, které jí firma proti vystavenému platebnímu výměru podala.

Podnik může proti středečnímu verdiktu podat kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu.

Firma je podezřelá, že krácením daní stát připravila o obrovské částky. Její přestavitele a další obchodníky stíhá policie.

Pohledávka má kořeny v roce 1996, kdy státní podnik Čepro převzal k uskladnění pohonné hmoty pro firmu Bena, která pak zásoby prodala firmě Tukový průmysl. Podle firem, které si peníze postupně nárokovaly, Čepro pohonné hmoty nezaevidovalo a nevydalo, a tak způsobilo majiteli velkou škodu.

Tukový průmysl odmítl nést zodpovědnost a tvrdil, že Čepro vydávalo ze skladu zboží bez jeho vědomí, a tím pádem zodpovědnost nese právě státní podnik.

V roce 2003 poslal celní úřad platební výměr ve výši 2,7 miliardy korun za nedoplatky na daních při dovozu pohonných hmot. Za porušení celních pravidel vyměřila celní správa firmě dvoumilionovou pokutu.

Tukový průmysl se odvolal, za zaplacení cel a daní prý neodpovídal. Jednatel firmy Martin Pechan týdeníku Euro řekl, že pokud by tuzemské soudy rozhodly u žalob na postup celníků v neprospěch společnosti, jsou její vlastníci připraveni obrátit se na mezinárodní arbitráž. Podle něj by v mezinárodní žalobě mohlo jít o dvě miliardy.

Soudy v minulosti uvedly, že celníci při dodatečném vyměřování spotřební daně a daně z přidané hodnoty firmě Tukový průmysl chybovali. Podle dřívějšího rozhodnutí NSS nebyl postup celní správy přijatelný.

Celníci totiž nejprve vydali platební výměr, který pak zrušili. Proti výměru se mezitím firma odvolala. Celní správa odvolání řešila. NSS uvedl, že o něm celníci neměli rozhodovat, když platební výměr vlastně už neexistoval.

Platební výměr neexistuje

Podle žalobce neměli celníci odvolání zamítnout, ale řízení měli zastavit. Když prý platební výměr neexistuje, neměl se případ přezkoumávat. Podle zástupce celní správy ale celníci věc nepřezkoumávali, pouze vyřizovali písemné odvolání.

S tím souhlasil i pražský soud. Podle něj nemohli celníci řízení zastavit, když dostali odvolání. Nezbývalo jim nic jiného, než o něm rozhodnout, řekl soudce Aleš Sabol.

Žalobu, kterou Tukový průmysl podal, zamítl. Dodal, že platební výměr neexistuje, výsledek odvolání tedy nemá na práva a povinnosti firmy žádný dopad. Nemá vliv ani na to, jak budou celníci postupovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy