Zabití Kočky už projednávat nebudeme, vzkázal Ďuričkovi soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2015 12:07
Ďuričko zastřelil syna organizátora Matějské pouti Václava Kočky staršího v roce 2008 po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.
Bohumír Ďuričko.
Bohumír Ďuričko. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hoteliér Bohumír Ďuričko se nedočkal obnovy procesu v případu vraždy podnikatele Václava Kočky, za kterou si odpykává 12,5 roku vězení.

O zamítnutí jeho žádosti rozhodl pražský městský soud.

Rozhodnutí však není pravomocné. Ďuričko se proti němu odvolal, a tak se bude případem zabývat vrchní soud.

Ďuričko zastřelil syna organizátora Matějské pouti Václava Kočky staršího v roce 2008 po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Muži se v pražské restauraci Monarch dostali do roztržky, při níž Kočka podnikatele nejméně jednou udeřil do obličeje.

Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát na něj z bezprostřední vzdálenosti vystřelil.

Pomoci měla servírka

Ďuričko chtěl obnovit proces na základě výslechu servírky, která tehdy v restauraci pracovala a v minulosti nebyla vyslechnuta policií ani soudem. Věřil, že do případu přinese nové světlo.

Žena při výpovědi uvedla, že v době střelby řešila nějaké problémy s manažerem restaurace. Po výstřelech přiběhla na místo činu, kde prý Ďuričko nebyl.

Pak se údajně společně s Ďuričkovou přítelkyní a další servírkou snažila postřeleného podnikatele zachránit. Bližší informace si po letech nepamatovala.

Podle soudkyně Kateřiny Radkovské se bezpečně prokázalo, že v době vraždy nebyla na místě činu, a nepřinesla tak nové informace, které jsou pro obnovu procesu potřeba.

"Pan odsouzený bohužel nepředložil žádné nové skutečnosti ani důkazy, které by mohly ovlivnit rozhodnutí o vině, trestu nebo náhradě škody, a proto byla žádost zamítnuta," řekla Radkovská.

Obnovy řízení se Ďuričko neúspěšně domáhal už dříve, jeho stížnost odmítl před dvěma lety Ústavní soud.

Nechtěl jsem vraždit

Ďuričko se hájil tím, že nechtěl vraždit. Tvrdil, že pouze bránil sebe a svoji těhotnou přítelkyni.

Podle jeho advokáta Pavla Rameše jednal přiměřeně, protože čelil mladšímu sokovi, jehož přirovnal k "těžké váze", která se zabývala bojovými uměními.

Ďuričko i otec oběti byli vnímáni jako kontroverzní podnikatelé, zmiňovala se o nich například zpráva někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho z roku 2006 o údajném prorůstání organizovaného zločinu do politiky.

 

Právě se děje

před 37 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy