Zabití Kočky už projednávat nebudeme, vzkázal Ďuričkovi soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2015 12:07
Ďuričko zastřelil syna organizátora Matějské pouti Václava Kočky staršího v roce 2008 po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.
Bohumír Ďuričko.
Bohumír Ďuričko. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hoteliér Bohumír Ďuričko se nedočkal obnovy procesu v případu vraždy podnikatele Václava Kočky, za kterou si odpykává 12,5 roku vězení.

O zamítnutí jeho žádosti rozhodl pražský městský soud.

Rozhodnutí však není pravomocné. Ďuričko se proti němu odvolal, a tak se bude případem zabývat vrchní soud.

Ďuričko zastřelil syna organizátora Matějské pouti Václava Kočky staršího v roce 2008 po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Muži se v pražské restauraci Monarch dostali do roztržky, při níž Kočka podnikatele nejméně jednou udeřil do obličeje.

Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát na něj z bezprostřední vzdálenosti vystřelil.

Pomoci měla servírka

Ďuričko chtěl obnovit proces na základě výslechu servírky, která tehdy v restauraci pracovala a v minulosti nebyla vyslechnuta policií ani soudem. Věřil, že do případu přinese nové světlo.

Žena při výpovědi uvedla, že v době střelby řešila nějaké problémy s manažerem restaurace. Po výstřelech přiběhla na místo činu, kde prý Ďuričko nebyl.

Pak se údajně společně s Ďuričkovou přítelkyní a další servírkou snažila postřeleného podnikatele zachránit. Bližší informace si po letech nepamatovala.

Podle soudkyně Kateřiny Radkovské se bezpečně prokázalo, že v době vraždy nebyla na místě činu, a nepřinesla tak nové informace, které jsou pro obnovu procesu potřeba.

"Pan odsouzený bohužel nepředložil žádné nové skutečnosti ani důkazy, které by mohly ovlivnit rozhodnutí o vině, trestu nebo náhradě škody, a proto byla žádost zamítnuta," řekla Radkovská.

Obnovy řízení se Ďuričko neúspěšně domáhal už dříve, jeho stížnost odmítl před dvěma lety Ústavní soud.

Nechtěl jsem vraždit

Ďuričko se hájil tím, že nechtěl vraždit. Tvrdil, že pouze bránil sebe a svoji těhotnou přítelkyni.

Podle jeho advokáta Pavla Rameše jednal přiměřeně, protože čelil mladšímu sokovi, jehož přirovnal k "těžké váze", která se zabývala bojovými uměními.

Ďuričko i otec oběti byli vnímáni jako kontroverzní podnikatelé, zmiňovala se o nich například zpráva někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho z roku 2006 o údajném prorůstání organizovaného zločinu do politiky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy