Zemanovci brání svůj sjezd, odvolali se proti zákazu soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2014 11:15
Předběžné opatření soudu straně uložilo, aby nekonala sobotní volební sněm.
Předseda Štengl (uprostřed) se chce odvolat.
Předseda Štengl (uprostřed) se chce odvolat. | Foto: Karel Hrubeš

Praha - Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ) se odvolala proti předběžnému opatření soudu, který jí uložil, aby nekonala svůj sobotní mimořádný volební sněm.

Podle politické rady SPOZ bylo předběžné opatření Obvodního soudu pro Prahu 1 vydáno zcela chybně. Strana se podáním odvolání snaží vyhnout tomu, aby musela plánovaný volební sněm zrušit.

"Odvolání stojí kromě naprosté absence zákonných podmínek pro vydání předběžného opatření též na tom, že předběžné opatření bylo zcela chybně vydáno v režimu předběžného opatření před zahájením jednání," uvedla strana na své internetové stránce. Jednání přitom podle strany bylo zahájeno už loni na podzim.

Rozhodnutí soudu v úterý ráno obdržel právní zástupce Zemanovců. Samotná strana zatím předběžné opatření nedostala, uvedli její představitelé na webu.

"SPOZ očekává, že Obvodní soud pro Prahu 1 bude postupovat bez zbytečných průtahů a podané návrhy vyřídí obratem, stejně jako postupoval u návrhu na vydání předběžného opatření," píše se v prohlášení politické rady.

Návrh soudu, aby se sobotní volební sněm nekonal, podal bývalý místopředseda středočeské organizace strany Jiří Vodička kvůli údajně neplatné krajské konferenci z loňského srpna. Podle předsedy Zemanovců Zdeňka Štengla se tak bývalí členové strany snaží její chod poškodit.

Strana v předčasných volbách loni na podzim zcela propadla. Uskupení, jehož čestným předsedou je současný prezident Miloš Zeman, podle některých odborníků mělo šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, strana ale nakonec získala jen kolem 1,5 procenta hlasů. Uškodily jí i vnitřní rozpory kvůli údajné nedemokratičnosti, které pokračují i nadále.

Mimořádný volební sněm Zemanovců se měl uskutečnit v sobotu v pražském TOP hotelu. Kandidátem na předsedu mohl být mimo jiné bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba, který to potvrdil na nedávném sjezdu komory v Olomouci. Na volebním sněmu SPOZ chtěl promluvit také prezident Zeman.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy