reklama
 
 

Na Facebooku schvaloval vraždy českých vojáků, má podmínku

31. 8. 2015 11:02
Sedmatřicetiletý člen KSČM vulgárně komentoval loňský sebevražedný útok na české vojáky v Afghánistánu.

Praha - Soud udělil roční podmíněný trest sedmatřicetiletému členu KSČM z Ostravy-Vítkovic Michalu Kesudisovi za schvalování loňského sebevražedného útoku na české vojáky v Afghánistánu. Komentář, ve kterém útok chválil a vyjadřoval se vulgárně o mrtvých vojácích, zveřejnil na sociální síti. Hrozilo mu až tříleté vězení. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6 je pravomocný, obžalovaný trest přijal a vzdal se práva na odvolání, stejně jako žalobce.

Soudkyně uznala Kesudise vinným ze schvalování trestného činu a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv člověka. "Vychvaloval pachatele, toho vraha, pozitivně se postavil na jeho stranu, což je zcela nepochybné. Postupoval prostřednictvím Facebooku, tedy veřejně," řekla soudkyně Kateřina Kohoutková.

Odsouzený napsal text loni počátkem července na svůj profil na sociální síti a zkopíroval také na profil armády. "Tak jsem někde četl, že se osamocenému afghánskému vlastíkovi na jízdním kole podařilo odvařit čtyři naše žoldáky. Přijel k nim a jen, co ho spatřili, šli srát, totálně na odpis. To, co se jim stalo, si po čertech zasloužili. Jsem vděčný, že nás těch šmejdů zbavili. Čeští žoldáci patří s těmi americkými k těm nejzkurvenějším," napsal.

Kesudis dříve uznal, že své vyjádření přehnal. Byl prý jízlivý, za obsahem si ale stojí. Podle soudního znalce bylo jeho vyjádření společensky nepřijatelné. Kesudis řekl, že chtěl vyjádřit nesouhlas s prací vojáků v Afghánistánu, kterou považuje za okupační.

Na skupinu elitních českých vojáků zaútočil výbušninou sebevrah 7. července, když byli na pravidelném výjezdu mezi civilisty. K vraždě se přihlásilo hnutí Tálibán. Útok nepřežili čtyři výsadkáři, pátý zemřel na následky zranění později po převozu do vlasti.

Kesudis se v době výroku, který je již ze sociální sítě smazaný, živil jako operátor, nyní je nezaměstnaný. Členství v KSČM má kvůli kauze pozastavené. Po zveřejnění komentáře se jím začala zabývat policie a státní zástupce nakonec podal k soudu obžalobu.

autor: ČTK | 31. 8. 2015 11:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama