Řidič hodil po pomalém autě lahev vody. Soud řeší, zda šlo o nebezpečné pirátství

ČTK ČTK
29. 4. 2019 10:18
Nejvyšší soud musí zodpovědět otázku, zda je lahev hozená z auta na paralelně jedoucí vůz projevem nebezpečného pirátství. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch šoféra, který takto reagoval na údajně pomalou jízdu řidičky v levém pruhu. Městský soud v Praze upustil od jeho potrestání, podle Zemana ale pro takový mírný postup nebyly splněny podmínky.
Foto: Shutterstock

"Je třeba, aby účastníkům silničního provozu bylo z rozhodovací praxe soudů jednoznačně patrné, že takové jednání je pro společnost vysoce škodlivé, když může vést nejen ke značným škodám na majetku, ale i k ohrožení života a zdraví osob," stojí v dovolání.

Incidentem z června 2017 se jako první zabýval Obvodní soud pro Prahu 9 a potrestal řidiče za poškození cizí věci a výtržnictví pokutou 30 tisíc korun a zákazem řízení na dva roky. Podle verdiktu řidič Audi A7 v Praze 9 hodil asi litrovou lahev na další vůz značky Audi jedoucí v levém pruhu, poškodil dveře i blatník a z místa ujel.

U odvolacího městského soudu řidič vypověděl, že jen reagoval na řidičku druhého auta, která podle jeho názoru jela příliš pomalu, navíc se mu prý smála, když na ni zezadu blikal. Údajně mu se spolujezdkyní také ukázaly vztyčené prostředníčky.

Ojedinělý exces, řekl soud

Městský soud upustil od potrestání. Zdůraznil, že řidič vyjádřil lítost. Prý to byl ojedinělý exces, navíc vyprovokovaný ostentativně pomalou jízdou řidičky v rychlém pruhu.

Podle Zemana ale městský soud nekriticky přijal argumenty obhajoby a přehlédl některé okolnosti, například to, že řidič s dalším nezjištěným šoférem vozu Volvo na ulici závodili a řidička jim svou jízdou 60 až 70 kilometrů v hodině překážela. Volvo ji dokonce "za trest vybržďovalo".

"Svědkyně tak v žádném případě neměla prostor na to, aby se mohla smát a snad na obviněného, který se mezitím zařadil vedle ní, cokoliv gestikulovat, protože musela napřít veškeré síly k tomu, aby zabránila střetu s vozidlem před ní," napsal Zeman.

Podle žalobců šlo o hrubý projev silničního pirátství, který mohl mít vážné následky. Lítost řidič účelově projevil až poté, co mu bezprostředně hrozil trest, a podle Zemana vyčerpal všechny způsoby obstruování trestního řízení.

"Ohledně povahy činu je třeba zdůraznit, že byl projevem hrubé neúcty obviněného k právem chráněným zájmům a byl motivován pomstychtivostí a zlomyslností, přičemž jej spáchal, oproti tvrzení soudu druhého stupně, bez jakékoliv reálné příčiny," uzavřel Zeman. Po NS žádá to, aby kauzu vrátil městskému soudu k novému rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy