reklama
 
 

Policista v civilu se snažil vybírat pokuty. Prezidium už zahájilo kázeňské řízení

Aktualizováno 11. 3. 2019 19:11
Příslušník cizinecké policie v civilu začátkem března svém soukromém voze vybaveným majáky vybržďoval řidiče na severu Čech. Chtěl mu uložit pokutu. | Video: Jiří Kopřiva |  01:21
Začalo to údajně nebezpečnou jízdou po okreskách Libereckého kraje, kterou tou dobou ještě neznámý řidič fabie zakončil vybržďováním a prohlašováním, že je policista. Své auto dokonce vybavil modrými majáčky a po ruce měl i průkaz policie. Z jiného řidiče se tak snažil vymámit pokutu. Zřejmě však nepočítal s tím, že jeho oběť má na palubní desce kameru, která vše zaznamenala. Policii se ještě během pondělí podařilo zjistit totožnost muže. Podle mluvčího policejního prezidia Josefa Bocána šlo však opravdu o policistu z cizinecké policie. Okamžitě s ním bylo zahájeno kázeňské řízení.

Autor videa, Jiří Kopřiva, se v neděli vracel z České Lípy, když na silnici narazil na Škodu Fabii druhé generace. "Její řidič předváděl na silnici opravdu husarské kousky - předjížděl na plné čáře a snažil se dokonce ostatní auta vybržďovat," říká pro Aktuálně.cz Kopřiva. Po chvíli se mu nicméně podařilo fabii předjet a pokračoval dál. Když však vjížděl do další obce, riskující řidič ho znovu dohnal.

"Řítil se ke mně snad stovkou. Ukázal jsem na něj, jestli je v pořádku, a v tu chvíli z ničeho nic spustil majáčky," říká Kopřiva. Celá situace mu přišla podezřelá, stejně jako podivně působící modré majáky, a tak se rozhodl nezastavit. Po chvíli mu však řidič fabie nebezpečným manévrem zatarasil cestu.

"Normálně mě vybrzdil. Nezbylo mi než zastavit. Přiskočil k mému autu, otevřel dveře a začal na mě řvát, že jsem ho nechtěl nechat předjet, že jsem udělal spoustu přestupků, že to budu mít neskutečně drahé a že mi na místě může sebrat řidičák," vypráví Kopřiva, kterému se celá situace nezdála a tak řidiči fabie odvětil, že se s ním nebude bavit, dokud mu neukáže služební odznak.

Na to se muž bez uniformy vrátil do svého vozu pro peněženku. "Ukazoval mi nějakou plastovou kartičku, jakože je od Policie ČR. Řekl jsem mu ale, že se mi nezdá jeho auto a už vůbec ne jeho vystupování a že tedy zavoláme jeho kolegy, ať počká na místě a že se domluvíme s nimi," říká Kopřiva. Taková vyhlídka se ale policistovi v civilu nezdála a vrátil se do vozu. 

Kopřiva se ho ještě pokusil zastavit a vystoupil ze svého vozu. "Ukazoval jsem mu, že mám v autě kameru, vše nahrávám a že to také zveřejním. On na to potom šlápl a odjel," uzavírá Kopřiva.

Případ řeší policie

Policie na základě vlastního vyšetřování zjistila, že muž je policistou z Ředitelství služby cizinecké policie. "Jednání se policista dopustil ve svém volnu, služební funkcionář s ním okamžitě zahájil kázeňské řízení," informoval mluvčí policejního prezidia Josef Bocán.

"V tuto chvíli nebudeme předjímat, jakým směrem se věc bude dále ubírat. Důležité pro další postup bude i podání vysvětlení řidiče," dodal Bocán.

Je navíc možné, že nejde o ojedinělý případ. Někteří uživatelé na sociálních sítích tvrdí, že mají s tímto řidičem vlastní zkušenosti. "Taky vám ukázal falešný služební odznak? Toho z***a jsem potkala i já. Ukazoval na mě za jízdy odznak, tak jsem mu ukázala prostředníček a dal pokoj. Samozřejmě jel jako hovado. Ve městě," uvedla Lea K. na Facebooku.

Paradoxně však postih hrozí i autorovi videa za to, že záběry zveřejnil bez rozmazání tváře řidiče fabie a jeho SPZ. To totiž nedovoluje zákon o ochraně osobních údajů. "Jsem si vědom, že mi hrozí postih. Ale myslím, že by tohle měl vidět opravdu každý. Nikdo neví, kolik lidí už okradl," říká na to Kopřiva.

autoři: Jakub Heller, Domácí | 11. 3. 2019 11:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama