Soud potvrdil tresty pro tyrany dětí z kauzy Kuřim

Lenka Smyčková
9. 3. 2009 13:07
Šesti obžalovaným loni vyměřili soudci trest v souhrnu 43 let
Foto: Aktuálně.cz

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání tyranů v kauze Kuřim. Tresty za mučení dětí tak platí.

Matka dětí Klára Mauerová si má odpykat trest devíti let ve vězení, její sestra Kateřina deset let. Haně Bašové a Janu Škrlovi Vrchní soud potvrdil sedmileté tresty, Janu Turkovi pětiletý.

Vrchní soud zatím neprojednal odvolání Barbory Škrlové, které Krajský soud v Brně vyměřil pět let vězení. Její advokát je nemocný, v její věci proto soud rozhodne později samostatně.

"O skutečných motivech obžalovaných můžeme spekulovat, to ale nehraje žádnou roli na jejich trestní odpovědnosti," uvedl předseda senátu Vrchního soudu Milan Kaderka.

Krajský soud podle něj při říjnovém rozhodování v kauze Kuřim v zásadních věcech nijak nepochybil a námitky obžalovaných jsou nedůvodné.

Foto: Aktuálně.cz
Projděte si speciál:
Kuřimská kauza: Přehledně, jak jen to jde

Osobně dnes do Olomouce k soudu přijel Jan Turek a také sestry Mauerovy, které v současnosti pobývají ve vazební věznici.

Matka dětí byla manipulována, uvěřil soud

"Soud mé klientce plně uvěřil v tom, že byla manipulována. To je pro nás zásadní," okomentoval rozhodnutí advokát Kláry Mauerové Daniel Ševčík. To, že soud klientce důvěřuje, je podle advokáta důležitější než skutečnost, že jí nesnížil trest, jak žádala.

Obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub je s rozhodnutím Vrchního soudu nespokojený. Zřejmě podá dovolání.
Obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub je s rozhodnutím Vrchního soudu nespokojený. Zřejmě podá dovolání. | Foto: Ondřej Besperát

"Roli Kláry jako oběti manipulace soud opakovaně hodnotil, vzal tuto skutečnost v úvahu. Správně ale zhodnotil také fakt, že byla matkou, a přesto páchala na svých dětech tak brutální činnost... Jejím jednáním byl způsoben zásadní následek na psychice dětí. Z toho důvodu jí nelze snížit trest," vysvětlil soudce Kaderka.

Soudce míní, že rozdíl v trestech pro matku a tetu týraných chlapců je správný, když teta byla vlastně hybatelkou a manipulátorkou.

Mohla podle něj ale dostat ještě větší trest, aby se ještě více lišil od Klářina. Nyní činí rozdíl mezi tresty pro "manipulující" tetu a "zmanipulovanou" matku jen jeden rok. Vrchní soud ale dnes tresty zvyšovat nemohl - to by musel mít v rukou odvolání také od státního zástupce, ne jen od obžalovaných.

Padnou dovolání?

S rozhodnutím naopak nejsou spokojeni advokáti ostatních obžalovaných. Zvažují proto dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Pořád jsem přesvědčen o nepřiměřenosti trestů," řekl novinářům právník Kateřiny Mauerové Pavel Holub. Ten odmítá především to, že by Kateřina byla původkyní celé kauzy a manipulátorkou. "Klářina obhajoba je účelová," dodal Holub.

Týrání odhalili jihomoravští policisté náhodou na základě oznámení od Eduarda Trdého, který ve svém domě v Kuřimi na dětské chůvičce zachytil obraz z vedlejšího domu - na monitoru spatřil nahého svázaného chlapce.

Podle tvrzení policie skupina lidí včetně matky a tety dnes devítiletého Ondřeje a jedenáctiletého Jakuba týrala celý rok. Chlapci nyní žijí v brněnském Klokánku, navštěvují svého otce a prarodiče.

 

Právě se děje

Další zprávy