Soud poslal zadrženého Rusa do předběžné vazby. Je podezřelý z účasti na anexi Krymu

ČTK ČTK
14. 9. 2021 15:46
Pražský městský soud poslal zadrženého Rusa Alexandra Frančettiho do předběžné vazby. Muž v ní bude čekat na to, jak dopadne jeho vydávací řízení na Ukrajinu. Frančettiho advokát Jan Švarc po vazebním zasedání řekl, že ukrajinská žádost o vydání je politicky motivovaná a s kriminální činností nemá nic společného.
Alexandr Frančetti.
Alexandr Frančetti. | Foto: ČTK

"Soud dospěl k závěru, že ve věci jsou splněny podmínky pro předběžné vzetí do vazby, neboť hrozí riziko útěku," shrnul výsledek dvouhodinového jednání mluvčí soudu Adam Wenig.

"Vzetí do předběžné vazby bývá u extradičních řízení běžné. Málokdy se stane, že klienta propustí. Doufejme, že soud v následujícím extradičním řízení nepodlehne té politizaci," uvedl k tomu advokát Švarc. Frančetti při odchodu ze soudní síně vyřkl slova o "fašismu", než ho odvedla ozbrojená eskorta.

Frančettimu hrozí na Ukrajině dva až osm let vězení za členství v polovojenské organizaci. Podle Švarce by tam byl ale vystaven také mučení a hrozila by mu i smrt. "V žádné polovojenské organizaci nebyl, pouze spoluorganizoval obranu Sevastopolu v době, kdy tam bylo de facto bezvládí a pronikaly tam různé bojůvky," prohlásil právník. Proti uvalení vazby podal stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud.

Frančetti byl zadržen v neděli na pražském letišti na základě mezinárodního zatykače vydaného Kyjevem. Kromě advokáta a tlumočníka na něj v úterý u soudu čekalo i několik jeho příbuzných a známých, kteří mu v ruštině polohlasem vyjadřovali podporu. Museli zůstat na chodbě, protože vazební jednání jsou vždy neveřejná.

Podle dřívějších informací portálu irozhlas.cz byl Frančetti šéfem jedné z polovojenských formací, které se v roce 2014 aktivně podílely na anexi Krymu. V okolí Sevastopolu vedl rozvědnou skupinu Severní vítr, která měla chránit město před možnými útoky. Do Sevastopolu přijel podle svého vyjádření dva dny před vypuknutím konfliktu, tedy 25. února 2014.

Potvrdil také, že jeho skupina spolupracovala s velením ruské námořní flotily. Server rovněž napsal, že Frančetti má od roku 2000 trvalý pobyt v Praze, kde se živí jako fitness trenér a také podniká. Střídavě žije v Česku a na Krymu.

Koukali, čekali a pozorovali, tvrdí dcera 

K soudu v úterý dorazila i Frančettiho devatenáctiletá dcera Dia. Uvedla, že otec do Česka přicestoval z Ruska zhruba před deseti dny, a to proto, aby se s ní po dvou letech viděl. Dříve podle ní necestoval kvůli omezením spojeným s epidemií covidu-19. Policie ho zadržela, když se chystal znovu odletět do Ruska.

"V politických věcech se nevyznám a nemám k tomu žádné informace," řekla dívka na otázku, zda ví něco o zapojení svého otce do událostí na Krymu.

"Jediné, co vím, je, že byl v lese s dalšími lidmi. Jenom tam stáli, nikdo nebyl ozbrojen. Koukali, čekali, pozorovali, nic ilegálního se na Krymu nedělo. Měl tam přítelkyni, která měla dvanáctileté dítě, měl tam v podstatě druhou rodinu. Vše dělal, aby je ochránil, aby za nimi nikdo nepřišel," pokračovala. Dodala, že v Rusku mají jejího otce za hrdinu, který pomohl vládě.

O přípustnosti Frančettiho vydání na Ukrajinu - tedy o splnění všech zákonných podmínek - by rozhodoval nejprve pražský městský soud, o případné stížnosti pak Vrchní soud v Praze. Poté bude na české ministryni spravedlnosti, zda s vydáním vysloví či nevysloví souhlas.

Moskva žádá od Prahy podrobné informace o Frančettiho zadržení. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že ruská diplomacie zaslala nótu českému ministerstvu zahraničí a upozornila českého velvyslance v Rusku, že "destruktivní" politika Česka vůči Rusku povede k dalšímu zhoršení vztahů a "neobejde se bez ruské reakce".

České ministerstvo zahraničí sdělilo, že případ nemá souvislost s česko-ruskými vztahy a že ruská ambasáda v Praze byla o zadržení informována.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy