Soud osvobodil policistu, který zastřelil ženu při honičce. Nemohl vědět, že v autě sedí

ČTK ČTK
11. 10. 2016 10:40
Policistu, který nedopatřením zastřelil ženu v ujíždějícím autě, soud osvobodil. Incident se stal v únoru 2012, kdy policejní hlídka pronásledovala na pražském Zlíchově ukradený vůz. Jeho řidič na výzvy policistů, aby zastavil, nereagoval a policista Jiří Tišler na auto vystřelil. Přitom zastřelil ženu, která seděla na místě spolujezdce. Podle soudu ale nemohl vědět, že tam žena sedí. Rozsudek je pravomocný.
Expolicista Jiří Tišler
Expolicista Jiří Tišler | Foto: ČTK

Praha – Odvolací pražský městský soud potvrdil osvobozující rozsudek pro bývalého policistu Jiřího Tišlera, který v roce 2012 zastřelil ženu v ujíždějícím autě. Tišler tvrdí, že ženu ve voze neviděl, a podle soudu nemohl udělat více pro to, aby vnitřek auta zkontroloval. Podle státního zástupce, jehož odvolání soud zamítl, Tišler neměl dostatek informací o vnitřku vozidla, aby mohl použít zbraň. Verdikt soudu je pravomocný.

Incident, kvůli kterému stál Tišler před soudem, se odehrál 1. února 2012 okolo sedmé hodiny ranní. Tišler s kolegou pronásledoval na pražském Zlíchově ukradené auto. Jeho řidič, recidivista Václav Hlinovský, na výzvy policistů k zastavení nereagoval.

Po výjezdu ze Zlíchovského tunelu se Hlinovský srazil s policejním vozem, poté se snažil najíždět na Tišlera. Ten proto čtyřikrát vystřelil ze služební zbraně. Řidič ale začal ujíždět na Strakonické ulici do protisměru, na což policista reagoval dalšími pěti výstřely.

Tišler střílel na pravou stranu auta. Chtěl trefit pravé kolo a podle svého tvrzení si myslel, že ve voze nikdo další nesedí. Na sedadle spolujezdce ale byla žena, kterou dvě ze střel trefily. Jedna z kulek ženě prostřelila srdce a okamžitě ji usmrtila. Hlinovský pak podle spisu auto zastavil a utekl. Policie ho dopadla týden po incidentu, za řízení pod vlivem drog dostal podmínku.

"Je potřeba vzít v úvahu okolnosti, za kterých se situace odehrála. Byla tma, vozidlo mělo zatmavená skla, obžalovaný navíc řídil. Požadavek, aby v této situaci, a navíc během rychlé jízdy, vozidlo kontroloval více, je absurdní," řekl soudce Václav Kašík. Upozornil také na to, že dispečink i kolega z hlídky Tišlerovi těsně před střelbou hlásili, že je ve voze pouze řidič.

Podle žalobce Stanislava Potužníka ale Tišler neměl dostatek informací pro to, aby mohl na auto oprávněně střílet. Nevyloučil, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Za usmrcení z nedbalosti hrozilo Tišlerovi až šest let vězení. Případem se v minulosti zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), dvakrát ho odložila. Po naléhání matky mrtvé dívky ale nechalo Nejvyšší státní zastupitelství případ znovu prověřit a GIBS nakonec bývalého policistu obvinila. Tišlera nepravomocně osvobodil Obvodní soud pro Prahu 5 v březnu, podle rozhodnutí nebyl skutek trestným činem.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy