Soud osvobodil policistu, který zastřelil ženu při honičce. Nemohl vědět, že v autě sedí

ČTK ČTK
11. 10. 2016 10:40
Policistu, který nedopatřením zastřelil ženu v ujíždějícím autě, soud osvobodil. Incident se stal v únoru 2012, kdy policejní hlídka pronásledovala na pražském Zlíchově ukradený vůz. Jeho řidič na výzvy policistů, aby zastavil, nereagoval a policista Jiří Tišler na auto vystřelil. Přitom zastřelil ženu, která seděla na místě spolujezdce. Podle soudu ale nemohl vědět, že tam žena sedí. Rozsudek je pravomocný.
Expolicista Jiří Tišler
Expolicista Jiří Tišler | Foto: ČTK

Praha – Odvolací pražský městský soud potvrdil osvobozující rozsudek pro bývalého policistu Jiřího Tišlera, který v roce 2012 zastřelil ženu v ujíždějícím autě. Tišler tvrdí, že ženu ve voze neviděl, a podle soudu nemohl udělat více pro to, aby vnitřek auta zkontroloval. Podle státního zástupce, jehož odvolání soud zamítl, Tišler neměl dostatek informací o vnitřku vozidla, aby mohl použít zbraň. Verdikt soudu je pravomocný.

Incident, kvůli kterému stál Tišler před soudem, se odehrál 1. února 2012 okolo sedmé hodiny ranní. Tišler s kolegou pronásledoval na pražském Zlíchově ukradené auto. Jeho řidič, recidivista Václav Hlinovský, na výzvy policistů k zastavení nereagoval.

Po výjezdu ze Zlíchovského tunelu se Hlinovský srazil s policejním vozem, poté se snažil najíždět na Tišlera. Ten proto čtyřikrát vystřelil ze služební zbraně. Řidič ale začal ujíždět na Strakonické ulici do protisměru, na což policista reagoval dalšími pěti výstřely.

Tišler střílel na pravou stranu auta. Chtěl trefit pravé kolo a podle svého tvrzení si myslel, že ve voze nikdo další nesedí. Na sedadle spolujezdce ale byla žena, kterou dvě ze střel trefily. Jedna z kulek ženě prostřelila srdce a okamžitě ji usmrtila. Hlinovský pak podle spisu auto zastavil a utekl. Policie ho dopadla týden po incidentu, za řízení pod vlivem drog dostal podmínku.

"Je potřeba vzít v úvahu okolnosti, za kterých se situace odehrála. Byla tma, vozidlo mělo zatmavená skla, obžalovaný navíc řídil. Požadavek, aby v této situaci, a navíc během rychlé jízdy, vozidlo kontroloval více, je absurdní," řekl soudce Václav Kašík. Upozornil také na to, že dispečink i kolega z hlídky Tišlerovi těsně před střelbou hlásili, že je ve voze pouze řidič.

Podle žalobce Stanislava Potužníka ale Tišler neměl dostatek informací pro to, aby mohl na auto oprávněně střílet. Nevyloučil, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Za usmrcení z nedbalosti hrozilo Tišlerovi až šest let vězení. Případem se v minulosti zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), dvakrát ho odložila. Po naléhání matky mrtvé dívky ale nechalo Nejvyšší státní zastupitelství případ znovu prověřit a GIBS nakonec bývalého policistu obvinila. Tišlera nepravomocně osvobodil Obvodní soud pro Prahu 5 v březnu, podle rozhodnutí nebyl skutek trestným činem.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy