Soud: Magistrát neměl právo zakázat průvod proti radaru

Tomáš Fránek
4. 9. 2007 17:40
Magistrát průvod zakázal kvůli bezpečnosti
Pochod proti radaru.
Pochod proti radaru. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Magistrát v hlavním městě neměl právo zakázat pochod proti americkému radaru. Definitivně to potvrdil Nejvyšší správní soud.

Magistrát lednovou akci zakázal s argumentem, že naruší dopravu a že provoz v hlavním městě může ohrozit bezpečnost účastníků demonstrace.

Proti verdiktu úřadů podal žalobu mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček. Žalobu znal už Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud ji podle stručného rozhodnutí zveřejněného na úřední desce definitivně potvrdil.

Stížnost se zamítá

Magistrát se při zdůvodnění zákazu opíral o závěry odborů dopravy svého a městské části Praha 1.

Májíčkův zmocněnec Miroslav Prokeš v únoru, že magistrát v minulosti podobné pochody nezakázal a mnohdy nemá námitky ani proti akcím extrémní pravice.

Soudkyně Městského soudu v Praze Jana Brothánková pak první rozsudek v tomto sporu odůvodnila tím, že závěry odborů dopravy byly pouze obecné a neměly potřebnou faktickou oporu. Brothánková uvedla, že magistrátem avizované desetiminutové zastavení dopravy na nábřeží je srovnatelné s komplikacemi, které nastanou při běžné dopravní nehodě.

Pochod se navzdory zákazu uskutečnil, byť po upravené trase. Stovky protestujících se cestou k ambasádě USA a sídlu vlády vyhnuly frekventovanému vltavskému nábřeží.

Druhý úspěch

Iniciativa Ne základnám vznikla loni v červenci. Sdružuje několik desítek českých a mezinárodních organizací, které vystupují proti záměru Spojených států vybudovat v Česku radar pro raketovou základnu v Polsku.

Na soud se iniciativa obrátila už loni v září poté, co jí magistrát zakázal pochod z Karlova mostu na Hrad. Soud i tehdy rozhodnutí magistrátu zrušil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy