První český terorista Balda je na svobodě, soud ho podmínečně propustil

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2020 12:00
Okresní soud v Nymburce v úterý podmíněně propustil Jaromíra Baldu, který byl odsouzený na čtyři roky vězení za teroristický útok na železnici a za vyhrožování teroristickým činem. Balda pokácel stromy na trať na Mladoboleslavsku, stal se prvním člověkem odsouzeným v Česku za teroristický útok.
Jaromír Balda u soudu v roce 2018.
Jaromír Balda u soudu v roce 2018. | Foto: Tomáš Cetkovský

"Pan státní zástupce se rozhodl tomu vyhovět. Rozhodnutí je v tuto chvíli pravomocné, já i státní zástupce jsme se po vyhlášení rozhodnutí vzdali práva stížnosti. Pan Balda už by měl být snad na cestě domů," řekl Baldův advokát Aleš Tolnay.

Balda v úterý dostal od soudu pětiletou podmínku. Jeho advokát ho u soudu hájil tím, že dosud vedl spořádaný život, šlo o jeho první trest. "Byl to ojedinělý exces v jeho do té doby řádném životě. Choval se ve výkonu trestu vzorně, byl tam aktivní, pracoval, pomáhal udržovat knihovnu, zapojoval se do kulturních akcí. Byl vzorným vězněm," řekl Tolnay.

Soud přihlédl i k tomu, že Balda je pokročilého věku a má zdravotní problémy. "Došlo u něj i k názorovému posunu, což bylo předmětem šetření soudu, jak nahlíží dnes na okolnosti páchání své trestné činnosti. Výkon trestu mu výrazně pomohl posunout se názorově jinam," uvedl Tolnay.

Soud Baldu odsoudil 14. ledna 2019. Penzistu a příznivce hnutí Svoboda a přímá demokracie soud potrestal za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku čtyřmi lety nepodmíněně. Verdikt, jehož součástí je také ambulantní psychiatrické léčení, v dubnu potvrdil pražský vrchní soud a naposledy loni v prosinci i Nejvyšší soud.

Měl jsem strach o české plémě, hájil se u soudu

První strom nastražil Balda počátkem června 2017 na koleje mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou. Druhý porazil o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. V okolí pokácených stromů zanechal Balda letáky se zvoláním "Alláhu akbar!" (arabsky Bůh je veliký). Další obdobné tiskoviny, v nichž se snažil špatnou češtinou vzbudit zdání, že je psali vyznavači islámu, rozesílal do schránek a rozvěšoval na veřejných prostranstvích.

Baldu, který se přiznal, mimo jiné pronásledovaly hrůzné sny o migrantech. U odvolacího soudu pak řekl, že není terorista ani vrah. "Měl jsem jenom strašnej, živočišnej strach o milované české plémě, české lidičky a české písničky," prohlásil.

Jednal pod vlivem léků, ale také zpráv v televizi a vyjádření některých politiků. Původně mu hrozilo pět až 15 let odnětí svobody, soud mu ale uložil trest pod spodní hranicí sazby, a to proto, že Baldova příčetnost byla při obou skutcích zmenšená.

Senior byl za mřížemi od února 2018, kdy po zadržení skončil ve vazbě. Podle advokáta si tak odseděl celkem dva roky a osm měsíců z původně čtyřletého trestu.

Video ze soudu s Jaromírem Baldou z února 2018:

Jaromír Balda čelí obžalobě z teroristického útoku | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy