Souboj Applu s FBI baví i české policisty. Výrobce iPhonů si dělá reklamu, říkají

Luboš Kreč
23. 2. 2016 15:37
FBI po Applu chce, aby jí pomohl proniknout do zamčeného iPhonu 5C zabitého teroristy. Firma z Cupertina to odmítá. Na její podporu už vystoupili šéfové Googlu, Facebooku či Twitteru. Naopak Bill Gates ji vyzval, ať detektivům pomůže. Kauza zajímá i české kriminalisty, protože se sami často potýkají se zašifrovanými telefony a počítači. Celý případ je podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu marketingovou kampaní Applu, jindy prý s úřady ochotně spolupracuje.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Hádka Applu s vyšetřovateli z FBI nevzrušuje jenom technologické geeky ze Silicon Valley, ale také české policisty. Ti spor o to, zda nejhodnotnější firma světa odblokuje pro detektivy teroristův iPhone 5C, sledují, protože se týká něčeho, s čím se sami potýkají.

"Případ žádosti FBI, resp. vydaného soudního příkazu směřujícího vůči společnosti Apple sledujeme, protože se též se zamčenými a šifrovanými telefony a počítači při prověřování a vyšetřování trestné činnosti setkáváme," říká Pavel Hanták, mluvčí Útvaru odhalování organizovaného zločinu.

Hanták ale dodává, že emoce, které kolem sporu panují, nejsou podle českých kriminalistů adekvátní: "Nepovažujeme tento spor za precedentní, neboť z mnoha dostupných zdrojů je zřejmé, že Apple již v minulosti žádosti FBI vyhověl, a z technického hlediska je zřejmé, že i tento iPhone by bylo možno odemknout pro účely zkoumání FBI."

Naráží na zprávy amerických médií, že v minulosti Apple minimálně v 70 případech odemkl FBI něčí telefon. Technologie, kterou po něm federální agenti tentokrát žádají, je ale trochu odlišná - chtějí, aby programátoři Applu vyvinuli alternativní operační systém, ten do teroristova telefonu nahráli a umožnili v něm neomezené zadávání čtyřmístného kódu, aniž by hrozilo, že se přístroj sám vymaže.

FBI trápí, že má k dispozici přístroj zabitého Syeda Farooka, který se svou ženou loni na podzim zastřelil v kalifornském San Bernardinu 14 lidí. V iPhonu by podle detektivů mohly být uložené důležité informace, nemůže se do něj ale dostat.

Jde o marketing, shodují se odborníci

Šéf Applu Tim Cook v prohlášení, které minulý týden vydal, uvedl, že kdyby jeho lidé vládě vyšli vstříc, ta by získala tak mocný nástroj, že by se jím dokázala dostat do jakéhokoli iPhonu. FBI to ale odmítá - její šéf James Comey se nechal slyšet, a stojí to i v soudním rozhodnutí, že celá operace může proběhnout v sídle Applu, za použití jeho počítačů a že vyšetřovatelé rozhodně nebudou chtít získat program pro sebe.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

"V uceleném světle všech dostupných informačních zdrojů se tak počínání společnosti Apple může jevit jako snaha o vlastní PR a budoucí marketing zaměření na posílení důvěry zákazníků a možná též vymezení se vůči státním autoritám, zejména pak vůči ministerstvu spravedlnosti a soudnímu systému," zhodnotil český policejní mluvčí počínání Applu.

V tom se shodne s uznávaným tuzemským expertem na právo informačních technologií, docentem brněnské Masarykovy univerzity Radimem Polčákem: "V tomto případě jde spíš o marketing Applu. Soud tady vydal rozhodnutí, které Applu pouze přikazuje vyřadit ochranný systém, který brání testování hesel. Nejde o to, aby Apple ten telefon odemkl nebo vydal data, ale pouze o to, aby vyřadil ochranný mechanismus."

Za Apple se už postavili šéfové firem jako Google, Facebook či Twitter, naopak zakladatel Microsoftu Bill Gates se vyjádřil v tom smyslu, že by Apple měl FBI telefon odemknout.

 

Právě se děje

Další zprávy