Sobotka se inspiroval v Británii. Kvůli útokům teroristů chce zavést stupnici ohrožení

Lucie Heřmanská
20. 11. 2015 23:00
V souvislosti s událostmi v Paříži požádal premiér Bohuslav Sobotka ministra vnitra Milana Chovance o vyhodnocení bezpečnostní situace v Česku. V blízké době pak chce Sobotka zavést jasnou škálu signalizace nebezpečí, jakou má například Velká Británie. Stupnice by podle něj usnadnila komunikaci a jednotlivé státní složky by díky ní přesně věděly, jak mají v dané situaci postupovat.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal kvůli útokům ve Francii ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby provedl celkový bezpečnostní audit situace v České republice. Na přelomu roku by chtěl v Česku také zavést podobnou škálu signalizace nebezpečí, jaká funguje například ve Velké Británii.

"Je to vlastně stupnice ohrožení, která bude zahrnovat identifikaci hrozeb jak z pohledu bezpečnostního aparátu, tak z pohledu schopnosti informovat veřejnost o daném stupni ohrožení," vysvětlil Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Podle něj by takový systém usnadnil komunikaci a pomohl uklidnit veřejnost v případě potřeby.

V České republice lze v současnosti podle zákona o krizovém řízení vyhlásit pouze kategorie stav nebezpečí, stav nouze a stav ohrožení státu. Jasná škála signalizace ohrožení by tak mohla přispět k lepší strukturovanosti jednotlivých stupňů nebezpečí a snazší srozumitelnosti pro veřejnost.

"Není důležité, zda je ta stupnice čtyřčlenná nebo pětičlenná. Záleží hlavně na tom, jak si to nadefinujeme, aby státní složky přesně věděly, co mají dělat při přechodu z normálního stavu na ten vyšší," uvedl bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR Andor Šándor. Stát by podle něj tento krok měl bez problému zvládnout.

Pro teroristy je Česko tranzitní

Česko po teroristických útocích v Paříži se 130 oběťmi posiluje bezpečnost na letištích, v obchodních centrech a dalších místech. Zesílená bezpečnostní opatření jsou patrná také na francouzské ambasádě i na Pražském hradě. Bezpečnostní složky ale nemají žádné informace, že by Česku hrozily podobné útoky jako ve Francii.

Informace zpravodajských služeb podle premiéra Sobotky naznačují, že teroristé zřejmě využívají Českou republiku spíše jako tranzitní zemi pro cestu do dalších zemí, například do Francie. Důvodem prý je rozptýlení pozornosti francouzských orgánů, protože Česko je považováno za bezpečnou zem.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy