Sobotka po sněmu ANO: Koaliční smlouvu měnit nebudeme

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2015 12:17
V koaliční vládě chtějí ale navzdory útokům na sněmu hnutí ANO, s nímž si prý tak trochu zbyli, pokračovat.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Sociální demokraté nechtějí a nebudou podle premiéra Bohuslava Sobotky měnit koaliční smlouvu.

V koaliční vládě chtějí ale navzdory útokům na sněmu hnutí ANO, s nímž si prý tak trochu zbyli, pokračovat.

Sobotka to uvedl v blogu na webu ČSSD. Napsal také, že hnutí ANO dříve nesměle navrhovalo Úsvit jako koaličního partnera místo lidovců.

Sobotka také kritizoval nové stanovy ANO, které podle něj připomínají spíše stanovy akciové společnosti. Volby vedení ANO má za předem domluvené. Vyjádřil také obavu o osud demokracie.

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš popřel, že by jeho hnutí dříve navrhovalo Úsvit jako koaličního partnera namísto lidovců. Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek napsal, že o údajném úmyslu ANO nevěděl a vůbec ho nevzrušuje.

Podrazy v koalici

Sobotkův blog je reakcí na víkendový sněm ANO, na němž Babiš sociální demokracii opakovaně a tvrdě kritizoval jako rozhazovačnou stranu zatíženou kontroverzní minulostí. Hovořil také o podrazech v koalici a zvážení případných změn v koaliční smlouvě.

"Koaliční smlouvu měnit nechceme a nebudeme, odráží výsledky voleb a je průnikem programu všech tří koaličních stran. Chceme ji dodržet a naplnit," napsal k tomu Sobotka.

Vláda podle něj může dobře pokračovat, pokud bude ANO stejně jako ostatní koaliční strany respektovat dohodnutou koaliční smlouvu.

Raději Úsvit než lidovce

Zároveň Sobotka potvrdil dřívější dohady o tom, že hnutí ANO uvažovalo zpočátku jako o koaličním partnerovi spíše o Úsvitu než o lidovcích.

Podle ministerského předsedy "s Úsvitem ANO sice od počátku koketovalo a navrhovalo ho nesměle jako partnera místo KDU-ČSL, ale myslím, že už je to snad přešlo".

"Není to pravda, nikdy takové jednání nebylo a neproběhlo," napsal Babiš. Text Sobotky označil za komentář marketingové agentury, který prý nečetl stejně jako "tiskové prohlášení, kde mi údajně gratuloval ke zvolení".

Babišovo hnutí se podle Sobotky někdy ve vztahu k vládě chová jako chytrá horákyně. Jako příklad uvedl nedávné hlasování o návrhu na uzavření dohody ve věci platů soudců a státních zástupců, který připravila tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Většina ministrů za ANO tehdy Válkovou nepodpořila. "To nebyl podraz na koalici, ale na vlastní ministryni," uvedl Sobotka ve zřejmé narážce na Babišova slova o podrazech v koalici.

Žádná kontroverzní minulost

Vrátil se také k tvrzení ministra financí o kontroverzní minulosti ČSSD. "Ne vždy jsme vše zvládli úplně nejlépe, podle našich nejlepších představ či představ občanů, ale na svoji historii můžeme být hrdí," je přesvědčen premiér. "ANO žádnou historii nemá, tu má jen Andrej Babiš. A ten se opravdu nenarodil až v roce 2011," napsal také Sobotka. Babiš byl ve svazcích komunistické StB evidován jako její agent. Podle soudu neoprávněně.

Ve svém příspěvku, který zdůvodnil i tím, že médií, "na něž nemá vlastnický nebo inzertní vliv předseda ANO, už nezbylo zase tolik", se Sobotka vrátil i k průběhu sněmu hnutí. O volbách vedení ANO píše jako o předem domluvených, což kritizovali i někteří delegáti sněmu, o nových stanovách hnutí pak jako o stanovách akciové společnosti.

ANO sněm nevyužilo, tvrdí premiér

"Je zajímavé, že ANO nevyužilo svůj sněm k tomu, aby se více otevřelo a stalo se skutečným hnutím budovaným zdola. Přijalo stanovy, které by pro svůj demokratický centralismus a soustředění moci v okruhu několika lidí v předsednictvu v demokratické straně, jakou je ČSSD, nikdy nemohly projít," míní premiér.

Přijaté stanovy ANO podle něj připomínají spíše stanovy akciové společnosti s jediným akcionářem a houfem bezprávných statistů.

"Pokud nemá být demokracie v našem státě časem jen hračkou v rukách několika bohatých podnikatelů (vlastnících současně firmy, média i politická hnutí), musíme mít silné a programově vymezené politické strany," je přesvědčen Sobotka. Sjezd ČSSD i strana podle něj budou jiné.

"To je demokracie. Jen si myslím, že nám nemusí vydržet příliš dlouho, pokud nebudou vnitřně demokratické i hlavní politické síly," uzavřel svůj příspěvek ministerský předseda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy