Sníh komplikuje dopravu v Česku, tvoří se sněhové jazyky

ČTK ČTK
8. 2. 2015 12:00
Meteorologové varují před sněhovými jazyky, které se v neděli budou tvořit po celé České republice. V Česku také fouká silný vítr.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Sníh v neděli ztěžuje dopravu po celém Česku. Silnice jsou většinou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na řadě míst sněží a někde fouká i silný vítr, tvoří se sněhové jazyky. Řidiči by si měli dávat pozor především na silnicích nižších tříd, například na Vysočině ale sněžení komplikuje provoz i na dálnici D1. Pro kamiony zůstává uzavřen hraniční přechod Harrachov do Polska. Na severu Čech způsobuje počasí problémy i na železnici.

Na Jihlavsku se po ránu vyskytovaly sněhové přeháňky. Na Pelhřimovsku a Žďársku navíc meteorologové evidují nárazový vítr. Dálnice D1 je sjízdná, ale řidiči si musí dát pozor na zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Také na dalších silnicích na Vysočině by řidiči měli jezdit opatrně. Na některých komunikacích nižších tříd na Žďársku leží závěje.

V Libereckém kraji musí řidiči v neděli počítat se sněhovými jazyky a větrem. Silnice 10 z Tanvaldu na Jablonecku na Harrachov je od sobotních 20:00 uzavřena pro kamiony. Ostatní silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Nákladním vozům doporučuje policie přechod do Polska v Hrádku nad Nisou. Silný vítr komplikuje údržbu ve vyšších polohách kraje, kde si řidiči musí dát pozor na závěje.

Na východě Čech v noci na neděli sněžilo a na menších cestách leží vrstva sněhu. Na hlavních silničních tazích je vrstva rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Všechny cesty v Královéhradeckém i Pardubickém kraji jsou s opatrností sjízdné.

V Ústeckém kraji cestování v neděli komplikuje zejména vítr, který způsobuje sněhové jazyky. Silničáři uzavřeli cestu u obce Kryštofovy Hamry na Chomutovsku v úseku Rusová - Výsluní. Několik centimetrů sněhu napadlo v noci na dnešek v západních Čechách. V Plzeňském a Karlovarském kraji zůstává sníh ležet hlavně na silnicích nižších tříd.

Opatrní musí být řidiči také ve v Jihočeském nebo Středočeském kraji. Intenzivnější sněhové přeháňky se vyskytují především na Táborsku. Po chemickém ošetření jsou zbytky sněhu například na dálnici D5 a rychlostní silnici R4. Kluzká vozovka je i na rychlostní silnici R6.

Silnice druhé a třetí třídy dnes na Vsetínsku pokrývá ujetá vrstva sněhu ošetřená posypem. Vozovky ve Zlínském kraji mohou namrzat, silničáři upozorňují například na úsek silnice I/50 od Stupavy směrem na Střílky. Viditelnost navíc místy snižují sněhové přeháňky. V Olomouckém kraji sněží nebo padá déšť se sněhem. Na Šumpersku a Jesenicku tak vozovky pokrývá ujetý nebo rozbředlý sníh, jinde jsou holé a mokré a místy mohou namrzat.

Sníh a vítr komplikují od brzkých ranních hodin dopravu na území Moravskoslezského kraje. Na otevřených úsecích silnic, hlavně na Bruntálsku, vznikají sněhové jazyky. Na Frýdecko-Místecku jsou zase na komunikacích nižších tříd vyjeté ledové koleje.

Silný vítr spojený se sněhem ztěžuje také dopravu na železnici na severu Čech. Uzavřena je od rána lanovka z Liberce na Ještěd. Padající strom zastavil vlaky na trase mezi Povrly a Děčínem.

Pozor na vítr a sněhové jazyky

Sněhové jazyky se v neděli budou tvořit po celé České republice. V Česku také fouká silný vítr, který v nárazech dosahuje 50 až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů v hodině. Zároveň se vyskytují na celém území četné sněhové přeháňky. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí od 11:30 pro všechny kraje s výjimkou Prahy.

"Místy se proto tvoří sněhové jazyky, na horách i závěje. Večer bude vítr a přeháňková aktivita slábnout a tvorba sněhových jazyků a závějí přechodně ustane," uvedl ČHMÚ.

Stupeň nebezpečí hodnotí meteorologové jako nízký, sněhové jazyky mohou ale způsobovat komplikace v dopravě. Řidiči by proto měli zvýšit ostražitost, turisté a lyžaři na horách dbát na upozornění horské služby.

Výstraha bude pro většinu krajů platit i v pondělí, ale pouze pro místa ležící výše než 600 metrů nad mořem. "Od vyšších poloh bude vát čerstvý vítr, který bude místy vytvářet sněhové jazyky, avšak v menším rozsahu než v neděli," uvedl ústav. Na Vysočině a na celé Moravě bude ležet nová sněhová pokrývka.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy