Komunisté prosadili svou, spolu s ANO, ČSSD a SPD schválili zdanění restitucí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 23. 1. 2019 11:54
Peněžité náhrady, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, zřejmě budou podléhat zdanění. Předpokládá to novela poslanců KSČM, kterou ve středu schválila sněmovna. Pravice neprosadila návrh TOP 09 na zamítnutí sporné předlohy, která nyní poputuje k posouzení do Senátu. Zdanění náhrad patří k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Celá věc s největší pravděpodobností skončí u Ústavního soudu.
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik společně s dalšími komunisty a sociálními demokraty hlasují pro zdanění finančních náhrad církvi za ukradený majetek
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik společně s dalšími komunisty a sociálními demokraty hlasují pro zdanění finančních náhrad církvi za ukradený majetek | Foto: ČTK

Šest let poté, co se Poslanecká sněmovna rozhodla pro finanční vyrovnání s církvemi a postupné oddělení státu od církve, učinila část poslanců rozhodnutí, které jde proti této dohodě s církvemi. Komunistická strana prosadila za pomoci hnutí ANO, ČSSD a SPD zdanění peněz, které stát vyplácí církvím za ukradení majetku v době, kdy tady komunistická strana vládla. 

Pro předlohu hlasovalo 106 ze 172 přítomných poslanců. Podpořili ji krom komunistů i zákonodárci hnutí ANO, SPD a ČSSD. Proti hlasovalo 56 poslanců z řad ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Vzhledem k tomu, že se Senát skládá ve většině z pravicových členů, senátoři téměř jistě tuto změnu zákona zamítnou. Znovu se tedy vrátí do sněmovny, kde ji opět budou muset poslanci schválit. Zákon by měl začít platit od 1. ledna 2020.

Lžete a kradete

Jak je u tohoto tématu zvykem, i tentokrát zazněly v debatě mnohdy emotivní a ostré názory, ovšem na rozdíl od minulosti trvala tentokrát debata jen tři hodiny. Mezi nehlasitější odpůrce zdanění patřil jako vždy předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. "Pevně věřím, že se většina z vás bude jednou za své hlasování stydět," oslovil poslance, kteří se chystali hlasovat pro zdanění. "Lžete a kradete," pokračoval v ostrých slovech. "Kroťte svá slova. Vy neumíte dělat politiku a nikdy jste to neuměl," vyčetl mu podobně ostře Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Zástupci vládní koalice mnohdy tvrdili, že proti církvím nic nemají, ale chtějí, aby finanční vyrovnání státu s církvemi bylo spravedlivé. "Nikdo nezpochybňuje princip církevních restitucí. Co bylo ukradeno, má být vráceno. Ale v reálné ceně," prohlásil mimo jiné předseda nejsilnějšího klubu ve sněmovně, Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO.

Postoj tohoto klubu byl pro zdanění naprosto klíčový. Hnutí ANO má 78 poslanců, zdaleka nejvíc ze všech klubů. ANO zároveň komunisty potřebuje, protože bez komunistů by nebylo u vlády. A komunisté si jako podmínku pro toleranci vlády ANO a ČSSD stanovili právě to, aby prošlo zdanění náhrad církvím. 

ČSSD: Církev nezveřejňuje účetní uzávěrky, jak slíbila

Kritici zdanění i nyní před hlasováním požadovali po vládě analýzu, která by prokázala, že restituce byly nadhodnocené. Analýzu požadovali o to více, že předseda ANO a vlády Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že restituce byly předražené o 54 miliard korun. Redakce Aktuálně.cz ale už v minulosti jako první poukázala na to, že žádná analýza neexistuje, protože vládní politici ani úředníci nic nezpracovali. Babiš vycházel z tvrzení dřívějšího poslance a hejtmana za ČSSD Michala Haška, který v minulosti při projednávání restitucí mluvil o 54 miliardách. Jak ukazuje stenozáznam, šlo o vystoupení z 3. února 2012.

Poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková ve středu v debatě tvrdila, že finanční analýza existuje, protože si ji nechala udělat sociální demokracie. "Tato analýza potvrzuje čísla, o kterých se mluví," uvedl Gajdůšková. Jako autora analýzy označila sociálního demokrata Karla Machovce. Opozice ale chtěla nezávislou analýzu.

Gajdůšková vyčetla církevním představitelům, že slíbili, jak budou zveřejňovat účetní uzávěrky. "Církve se k tomu zavázaly, aby bylo jasné, co s penězi dělají. Jenže účetní uzávěrky nezveřejňují," prohlásila.

Na její slova reagoval lidovec Stanislav Juránek, podle kterého nemluvila pravdu. "Minulý týden jsem byl na veletrhu v Brně, kde byly vystaveny účetní uzávěrky tamního arcibiskupství od roku 2014," podotkl.  Podle Gajdůškové je to jen jednotlivost, protože účetní uzávěrky by měly ukazovat všechny církve. 

Přečtěte si analýzy, doporučoval pirát Michálek, který změnil názor

Opoziční pravicoví poslanci společně s piráty rovněž poukazovali na to, že podle několika právních analýz Ústavní soud takové zdanění odmítne. Ústavně-právní výbor sněmovny si totiž nechal zpracovat několik právních analýz, z nichž ani jedna nedává jistotu, že by toto zdanění prošlo Ústavním soudem.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka ale tvrdí, že některé právní analýzy připouští, že zdanění restitucí je možné. "Myslím, že zdanění je možné," řekl Chvojka a poukázal na to, že každý právník má jiný názor. Zároveň kritizoval předsedu poslaneckého klubu pirátů Jakuba Michálka, který na ústavně-právním výboru hlasoval pro zdanění a nyní je proti.

"Ano, to je pravda, udělal jsem chybu, že jsem si právní analýzy přečetl až po jednání výboru. Měli byste to udělat také," reagoval Michálek.

Debaty se příliš neúčastnili komunisté, protože jejich vystoupení vždy vyvolávají největší emoce a protesty pravicových poslanců. Ti často připomínají, jak komunistická strana v minulosti likvidovala církev. Přesto několikrát vystoupil předseda klubu KSČM Pavel Kováčik, podle kterého je dnešní církev nepopulární, protože se vzdálila učení Ježíše Krista.  

Jeho slova nenechala klidným místopředsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku, který jmenoval několik církevních představitelů, kteří pomáhají lidem, a dodal, že takových lidí je velmi mnoho. Připomněl Kováčikovi také obrovskou práci Charity České republiky, která pomáhá více než milionu lidí. "Neříkejte proto, že církev nenaplňuje učení Ježíše Krista," doporučil Jurečka.

Své vystoupení musel předčasně ukončit. Předsedající schůze, shodou náhod předseda KSČM Vojtěch Filip, mu vypnul mikrofon. Argumentoval tím, že Jurečka překročil dvě minuty, které jsou určené na faktickou poznámku.

Mimochodem, naprostá většina vystupujících se hlásila o slovo s tím, že chtějí jenom vyslovit faktickou poznámku. Díky tomu měli přednost ve vystoupení. Poslanec ODS Marek Benda, který se přihlásil k běžnému vystoupení, ve kterém není časově omezen, se tak dostal k mikrofonu až hodinu po přihlášení do rozpravy.

"Komunisté zase hodnotí postavení církve. A protože se jim zdá nesprávné, tak je třeba si na církve podle nich došlápnout," komentoval jednání sněmovny Benda (ODS). 

Restituce schválila sněmovna v listopadu 2012

Pro připomenutí: o restitucích církevního majetku rozhodla většina Poslanecké sněmovny v listopadu 2012, kdy schválila zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Kromě pozemků a budov v ceně 75 miliard činí finanční náhrada 59 miliard korun. Ta má být církvím vyplácena po dobu třiceti let po dvou miliardách ročně. Částka se má zvyšovat o inflaci.

Pokud by prošel nynější návrh, finanční náhrady by se zdanily 19 procenty, z roční dvoumiliardové částky by tak zbylo 1,62 miliardy korun. Z celkového objemu 59 miliard by církve obdržely zhruba 48 miliard (respektive o něco více, opět podle inflace).

Velký spor se ale odehrává o právní stránku návrhu. Zatímco vládní legislativci tvrdí, že zdanění je legální, oponenti namítají, že nelze danit něco, co bylo církvi vydáno jako náhrada za v minulosti ukradený majetek. Navíc za situace, kdy se stát zavázal ke způsobu vrácení bez zdanění ve smlouvě. Vše tak zatím směřuje k tomu, že spor rozetne až Ústavní soud.

Návrh je jednoznačně protiústavní, to by mělo být jasné každému studentovi právnické fakulty, tvrdí bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 9 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy