Nehoráznost, hodnotí Grebeníčkovu knihu o restitucích zástupce katolických biskupů

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2018 12:50
Za nehoráznost označil vydání knihy komunisty Miroslava Grebeníčka o církevních restitucích a údajné škodlivosti církve generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Kritizuje také to, že se představení knihy zúčastnil i ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk. Ten popírá tvrzení, že knihu křtil. Setkání pořádaného poslaneckým klubem KSČM se zúčastnil, ale knihu tam prý svým proslovem pouze uvedl.
Klášter v Broumově.
Klášter v Broumově. | Foto: Ludvík Hradilek

"Komunisté, kteří 40 let pronásledovali církev, mučili, věznili a internovali její představitele, ukradli všechen církevní majetek, kostely a další církevní objekty, ze kterých se pod jejich správou staly ruiny, si dovolí vydat knihu o církevních restitucích a škodlivosti církve, jejímž autorem je zrovna Miroslav Grebeníček," uvedl Přibyl.

Kniha Miroslava Grebeníčka Ve znamení kříže
Kniha Miroslava Grebeníčka Ve znamení kříže | Foto: Ottovo nakladatelství

"Respektuji svobodu projevu, ale tady se jedná o skutečnou nehoráznost. Z úcty ke všem pronásledovaným se musím ozvat!" dodal Přibyl.

Kniha bývalého předsedy KSČM a syna vyšetřovatele komunistické Státní bezpečnosti Aloise Grebeníčka se jmenuje Ve znamení kříže a má podtitul Podvody nelze halit svatou rouškou.

Hned v úvodním slově nákladně vypravené knihy na křídovém papíře a s barevnými fotografiemi Grebeníček píše o tom, že církev podle něj usiluje především o majetek.

Stanislav Přibyl.
Stanislav Přibyl. | Foto: Jakub Plíhal

"Divadlo, jež církev rozpoutala kolem majetkového vyrovnání s českým státem, nepokrytě ukazuje na její touhu po majetku, která je rafinovaně zakrývána slovy o spravedlnosti a právu," píše. "Ne, nejde ani o restituce, ani o nápravu, ale o pragmatickou snahu urvat kus státního vlastnictví, domoci se za každou cenu peníze ze státního rozpočtu. Získat nezávislost nejen na státu, ale do jisté míry i na vlastních věřících," míní Grebeníček.

Na více než 400 stranách pak vystudovaný historik popisuje svůj pohled na novodobou historii katolické církve v Česku a zejména na léta, kdy se připravovalo majetkové vyrovnání státu s církvemi.

KSČM: Kdo je na křtu, křtí

V médiích se v tomto týdnu objevila zpráva, že ministr Staněk, tedy představitel resortu, v jehož gesci církve jsou, Grebeníčkovu knihu pokřtil. Ministr to odmítl, uvedl, že se akce zúčastnil jako vánočního setkání poslaneckého klubu KSČM.

"Knihu jsem nekřtil, pouze jsem směrem k autorovi a zúčastněným pronesl pár vět s obecným konstatováním, že žijeme v demokratické společnosti, v níž můžeme vyjadřovat různé názory. Knihu, její obsah či úhel pohledu jsem nehodnotil," napsal na sociální síti.

Grebeníček sdělil, že Staňka na představení knihy pozval ředitel Ottova nakladatelství Vlastimil Svoboda. "Pokud nyní někteří ideologové účelově bombardují ministra kultury, který přijal pozvání ředitele nakladatelství, neznamená to, že se ministr s autorem a obsahem knihy ztotožnil. Ministr promluvil o názorové pluralitě a v té souvislosti také zvedl číši a vyzval ke společnému přípitku," uvedl Grebeníček.

Staňkovu účast na akci kritizovali na sociálních sítích například bývalý premiér Mirek Topolánek a lidovečtí exministři Marian Jurečka a Daniel Herman. Grebeníček jejich vyjádření označil jako neomalená a inklinující "k prachobyčejnému křupanství". "Ani jeden z nich na akci nebyl přítomen, knihu nečetl, ale bombastické žvásty vypouštějí s lehkostí osob zcela prostoduchých," uvedl Grebeníček. Staněk podle něj na rozdíl od svého předchůdce Hermana problematiku resortu kultury ovládá.

Mluvčí KSČM Helena Grofová však trvá na tom, že ministr knihu křtil. "Kdo je na křtu, tak přeci křtí, stejně tak jako účastník oslavy slaví, demonstrant demonstruje, obzvláště, když měl pan ministr Staněk jeden z proslovů a na pozvánce je jasně napsáno, že se jedná o křest," uvedla mluvčí na Facebooku a sdílela i zmíněnou pozvánku.

Sněmovna v polovině prosince posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích. Hlasování by se mohlo uskutečnit na schůzi, která začne ve druhé polovině ledna. Zdanění náhrad patří k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD.

Zdanění církevních restitucí je nemravný pokus, stát se nemá chovat jako sprostý dlužník, říká Balík

Návrh je jednoznačně protiústavní, to by mělo být jasné každému studentovi právnické fakulty, tvrdí bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy